internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak přežít krizi – světovou i vlastní

Jak přežít krizi – světovou i vlastní

Jakým způsobem se v dnešní době dobře zabezpečit proti krizi a nedostat se do velkých finančních až existenčních problémů? Kam investovat? Poradíme vám…

 

Jak přežít krizi – světovou i vlastní

Hodně lidí u nás není zrovna finančně gramotných. Na internetu nebo v médiích pak sice naleznete nejrůznější rady ekonomů, jejichž vlastní příjmy jsou ovšem poněkud někde jinde a rady od nich jsou spíše obecné. My jsme pro vás připravili plán trochu podrobnější.

 

Agresivní přístup

Někteří odborníci radí postup, který jsme nazvali agresivní. Spočívá v předpokladu, že by krize vygradovala do obludných rozměrů, přišli jste o práci a ekonomikou by cloumala velká recese. Rada je jednoduchá. Kupte si pozemek a pěstujte na něm zeleninu, ovoce, ideálně chovejte také dobytek, postavte studnu a kupte solární panely. V případě krize bude mít vlastní zdroje potravy, které vám pokryjí část nebo celou vaší spotřebu.

 

Vadou na kráse tohoto scénáře je jeho finanční náročnost. Pozemek, dům či rovnou celý statek nestojí pár korun a většina lidí na to prostě nemá, tedy pokud jste nějakou tu nemovitost podobného typu třeba nezdědili.

 

Konzervativní přístup

Občas se dočtete, že člověk by měl mít na účtu rezervu, která odpovídá třem měsíčním příjmům apod. Je to samozřejmě příliš zobecněná rada.

 

Podle různých průzkumů jen pětina až polovina lidí dokáže z výplaty něco ušetřit. Pro ty, kteří to nedokážou, je samozřejmě každá rada drahá a zajistit se do budoucnosti je pro ně obtížné. Pokud ovšem máte nebo si můžete udělat nějaké rezervy, je většina rad níže určena právě vám.

 

Rozmyslete si půjčky

Hodně lidí má dnes problémy se splácením půjček a to mnohdy u nebankovních institucí. Vždy je proto nutné si dobře rozmyslet, zda a kolik si půjčíme a hlavně na co. Hodně lidí si půjčuje na relativně nesmyslné věci. Pokud máte doma havárii a potřebujete byt či dům nutně opravit, je půjčka pochopitelně dobře obhajitelná. Stejně tak pokud bydlíte v Kotěhulkách a potřebujete pro cestu do práce auto. To stávající se vám pokazí a na nové nemáte peníze. Naproti tomu Vánoce či dovolená nejsou věci nezbytné. Pokud na tyto věci nedokážete během roku našetřit, je logické, že budete mít problém i se splácením.

 

Jaká rezerva je dostatečná?

Ekonomové vám řeknou, že byste měli mít finanční rezervu ve výši několika měsíčních příjmů. Z praktického hlediska je to ovšem nesmysl. Výši rezervy je potřeba vždy šít na míru. Rezervy by ideálně měly být dvě, byť je můžete mít na jednom účtu. Podmínkou je, aby byly kdykoliv k dispozici. První rezerva je, jak se říká, pro strýčka příhodu. Může se vám pokazit pračka, lednička, auto apod. Ideálně je proto mít k dispozici alespoň 30 tisíc, což na většinu drobných problémů domácnosti stačí.

 

Druhá rezerva pak je pro případ ztráty zaměstnání. Její výpočet by měl vycházet ze dvou předpokladů. Tím prvním je výše vašich nutných měsíčních výdajů (hypotéka, nájem, energie, chod domácnosti, jídlo, oblečení apod.). Druhým je pak vaše cena na trhu práce. Pokud jste úspěšný programátor a nabídky na zaměstnání se vám jen hrnou, je to něco jiného, než když jste například dělník v kraji s vysokou nezaměstnaností. Pokud máte předpoklad, že novou práci seženete během měsíce, pak vám samozřejmě stačí menší rezerva, než když víte, že práci můžete shánět třeba půl roku. Do hry vstupuje také váš věk a nezaměstnanost ve vašem regionu.

 

Ideální rezerva by tak měla vycházet z těchto předpokladů a činit 4 až 10 vašich měsíčních nutných výdajů. Odstupné či podporu v nezaměstnanosti neberte v úvahu, budou pak fungovat jako bonus, který vám bezstarostnou etapu vašeho života prodlouží.

 

Pojistěte si byt či dům

Pojistit si dům či byt, ve kterém bydlíte, může být vhodným opatřením, které vás ochrání proti nenadálým situacím.

 

Úspory dobře rozdělte

V dnešní době je vhodné mít úspory dobře rozdělen na dvou účtech. První používat pro výběry z bankomatu, placení inkasa či pro platby na internetu. Ten druhý pak jako finanční rezervu. Dva účty vám zvýší jistotu, že vám nikdo nevykrade úspory v případě ztráty platební karty apod. Přestože jsou u nás vklady pojištěny, můžete na své peníze v případě bankrotu finančního domu nějaký ten pátek čekat. Proto je lepší mít peníze i jinde.

 

Investujte

Pokud vám mimo rezervu nějaké prostředky zbydou, pak je můžete investovat. Je ovšem nutné, abyste k minimálně části těchto prostředků měli přístup za dobu kratší, než na jakou máte plánovanou rezervu. Pokud jste si odložili rezervu na 5 měsíců, pak k dalším prostředkům byste se měli dostat za dobu kratší než 5 měsíců. Termínovaný vklad na dobu jednoho roku proto není vhodným řešením.

 

Banky dnes nabízí řadu spořicích účtů a podobných produktů, které ovšem nejsou zase tak výhodné. Úrok totiž obvykle nepokryje ani inflaci. Akciím většina lidí dobře nerozumí a jsou rizikovou investicí. Vhodné tak může být stavební spoření, které však po zásahu ministra Kalouska už není tak výhodné a je nutné ho použít na koupi bytu, domu či jejich rekonstrukci.

 

Ideální investicí je koupě bytu k pronájmu či pozemku. Jedná se ovšem o poněkud nákladnější záležitosti. Dostupnou a výhodnou je občasná emise státních dluhopisů. Ty si můžete koupit například na poště. V poslední době dochází k emisi dvakrát ročně. Poslední proběhla v listopadu a trvala jen pár dní.

 

Zlatá rezerva může být opravdu zlatá

Zlato nebo drahé kovy obecně jsme úmyslně dali do samostatné kapitoly. Investice do zlata patří k nejlepším, nejbezpečnějším a lze ji jednoznačně doporučit. Nemáme ovšem namysli prstýnky, řetízky apod. Ty mohou fungovat jako investice nebo spíše rezerva pouze okrajově. Pokud chceme investovat do zlata, pak máme dvě vhodnější možnosti: zlaté mince a zlaté slitky.

 

Výhody investování do zlata:

 

  • Bezpečná investice. Prostředky máte neustále u sebe.
  • Cena zlata dlouhodobě roste.
  • Zlato funguje jako ekonomický „protipól“. Pokud přijde krize, budou cenu ztrácet nemovitosti, peníze (inflace), akcie apod. Naopak cena zlata dramaticky poroste, neboť to bude právě zlato, ke kterému se investoři v době krize přikloní.
  • Zlato je investice na delší dobu. Může ovšem fungovat také jako velmi bezpečná rezerva.

Nevýhody investování do zlata:

 

Zlato je investice spíše na delší dobu. Cena zlata, kterou u obchodníka zaplatíte, má dvě složky. Tou první je samotná cena zlata na burze (údaj by měl být prodejcem aktualizován alespoň jednou denně), druhou pak premium. V premiu je obsažena marže prodejce, poplatek za ražbu apod. Premium je zahrnuto v ceně zlata, ale pokud své zlato budete chtít prodat, pak o premium přijdete.

 

Praktické rady:

Zlato kupujte od renomovaného obchodníka. Pokud si ho už hodláte objednat přes internet, udělejte tak pouze u prodejců, kteří provozují také kamenný obchod, a nikdy za zásilku neplaťte předem!

 

Premium se pohybuje v závislosti na hmotnosti zlata. U malých cihliček může být klidně i 30%, naopak u 100 g cihly třeba jen 10%. Své prostředky proto vhodně rozdělte. Cihlu lze prodat vždy v celku, nemůžete si vzít pilku a kousek si odřezat. Proto je vhodné rozdělit prostředky tak, abyste v případě potřeby nemuseli prodat veškeré své zlato, ale na druhou stranu jste nekupovali malé cihličky a nezaplatili tak velké premium. Například 100 tisíc můžete rozdělit na 2 cihly o hmotnosti 50 gramů.

 

Zlato můžete mít doma nebo si můžete zaplatit pronájem bezpečnostní schránky v bance. Vyjde vás to na cca 100 až 200 Kč měsíčně, což za jistotu dobře a bezpečně uložených prostředků jistě stojí.

 

Pozor na nepoctivé výkupny (nejenom investičního) zlata http://internetweek.cz/zlato/pozor-na-nepoctive-vykupny-nejenom-investicniho-zlata >>>

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/digitalcurrency/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Jak z krize   Krize   úvaha   Půjčky  


Kategorie Jak z krize


Kypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhneKypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhne
Krizi, pod kterou jsou podepsaní politici a finančníci, zaplatíme. Novou formou znárodnění jsou mimořádné daně. A nikdo před nimi neuteče!



Hororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické kriziHororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické krizi
Juraj Mesík (50) pracoval v terciárním sektoru i ve Světové bance. Patří mezi lidi, kteří vědí jiným pořádně zvednout tlak, neboť věci pojmenovává na rovinu.



V ďábelském kruhu – M. Morris o konspiraci proti lidstvuV ďábelském kruhu – M. Morris o konspiraci proti lidstvu
Michael Morris vysvětluje, proč se ekonomika v Evropě zhroutí, jak funguje již stovky let bankovní finanční systém a že nás čeká těžká doba se světlem na konci tunelu.



Buď pochválena krizeBuď pochválena krize
Podívejme se na názor lékaře, který s velkou nadějí očekává nastupující změny, způsobené krizí...


Kategorie Krize


Mizející střední třída je nový normál?Mizející střední třída je nový normál?
Všimli jste si, že pomalu chudnete, i když jste byli v 90. letech poměrně úspěšní profesionálové a vaše profese se ještě před 10 lety zdála být zárukou slušného příjmu a víceméně nadprůměrného životního standardu? Nejste v tom sami....



Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Bankrot Detroitu: varování pro všechnyBankrot Detroitu: varování pro všechny
Detroit je prvním z velkých měst USA, které muselo vyhlásit bankrot. Příčiny nelze hledat jen v krizi automobilového průmyslu ale také v chybách politiků v posledních desítkách let. A bývalý starosta města jde na 28 let do vězení.



Deprese  - co s ní? Deprese - co s ní?
Depresivní nálady se zdají být banální věcí, vědci a lékaři si to však nemyslí. Zkoumají tuto psychickou nemoc permanentně. A ta se šíří po světě jako podivná nákaza.



Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů
Ekonom Joseph Stiglitz varuje před obrovským zadlužením studentů, které může mít neblahý vliv na americkou ekonomiku.



Sedm novodobých sociálních třídSedm novodobých sociálních tříd
BBC provedla velký průzkum a rozdělila společnost do sedmi nových sociálních tříd, které ani zdaleka neodrážejí pouze příjmovou a majetkovou stránku.



Ve Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužůVe Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužů
Počet sebevražd ve Velké Británii stoupá. Každý den se rozhodne se životem skoncovat 12 mužů. Jak jsme na tom u nás?



Kypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhneKypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhne
Krizi, pod kterou jsou podepsaní politici a finančníci, zaplatíme. Novou formou znárodnění jsou mimořádné daně. A nikdo před nimi neuteče!



Hororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické kriziHororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické krizi
Juraj Mesík (50) pracoval v terciárním sektoru i ve Světové bance. Patří mezi lidi, kteří vědí jiným pořádně zvednout tlak, neboť věci pojmenovává na rovinu.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí