Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně

Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně

Americká armáda hodlá uzavřít největší radarový systém pro sledování kosmického smetí.

Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně

Air Force Space Surveillance System nebo neoficiálně Space Fence je součástí rozsáhlého systému americké obrany, který slouží k monitorování objektů na oběžné dráze. Nejde o špionážní účely ale zejména o monitorování kosmického smetí. Jak si máme tyhle odpadky, pohybující se vysoko nad našimi hlavami, představit? Úplně jednoduše: kosmické smetí je všechno, co vyrobil člověk a co už neplní žádnou funkci. Může se tak jednat o nefunkční družice, poslední stupně raket, šroubovák, který upustil astronaut při vycházce do kosmu ale jsou to také trosky po kolizích satelitů. „Nejblbějším“ kosmickým smetím jsou trosky jedné z družic, kterou před pár lety jen tak cvičně sestřelila čínská raketa.

 

Kosmické smetí je přitom velmi nebezpečné pro fungující satelity nebo pro Mezinárodní kosmickou stanici. Fyzikální zákony velí, že rychlost tělesa na oběžné dráze je závislá na jeho výšce nad zemským povrchem. K srážkám by proto docházet nemělo. Problémem ovšem je parametr, který jsme nezmínili – sklon vůči rovníku. To si pak v klidu obíháte kolem Země, když v tom do vás něco narazí z boku. Rychlost srážky je obrovská a tím je obrovská i uvolněná energie. Proto i malý kus smetí může odrovnat velkou družici.

 

Ačkoliv se do vesmíru létá už přes půl století, obranné mechanismy jsou stále v plenkách. Na oběžné dráze nikdo neuklízí. Kosmickému smetí se tak můžeme jen vyhýbat. Nejdříve je ovšem nutné o něm vůbec vědět.

 

Animace výskytu kosmického smetí kolem Země

Animace výskytu kosmického smetí kolem Země

 

Právě proto se kosmické smetí monitoruje. Space Fence je jedním ze zařízení, které funguje na principu radaru. Signál je vyslán do vesmíru, odrazí se od všeho, co se mu připlete do cesty a vrátí se zpět na Zemi.

 

K dispozici jsou tři výkonné vysílače:

Poblíž jezera Kickapoo (Texas)
U Gila River (Arizona)
U jezera Jordán (Alabama)

 

Kromě toho má armáda samozřejmě také přijímače a to na šesti místech napříč jihem USA.

 

Vysílače by měly být schopné monitorovat cokoliv o velikosti nad 10 cm do vzdálenosti 30 tisíc km. První z nich byly uvedeny do provozu už v roce 1961. Existují samozřejmě ještě další způsoby sledování kosmického smetí – například pomoci dalekohledů (tedy opticky) ale Space Fence je považován za klíčovou součást amerického monitorování dění na oběžné dráze. Na celkovém monitoringu se podílí zhruba z 40%. Výhodou sítě je nejen možnost sledování malých těles na vyšších oběžných drahách ale také „pasivnost“. Space Fence totiž není nutné nasměrovat do konkrétního místa, ale přijímá data prakticky neustále.

 

V srpnu letošního roku přišla poměrně překvapivá zpráva. Space Fence kvůli škrtům končí. Hlavní důvod je bude jinde. Nejde totiž o nic jiného než lobbistický tlak na byrokraty ve Washingtonu, aby dali peníze na vývoj nových radarových systémů pro monitorování kosmického smetí.

 

Zdroje:
http://www.spacenews.com/article/military-space/36655shelton-orders-shutdown-of-space-fence
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Kosmonautika   USA   Armáda  


Kategorie Kosmonautika

Přelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopaduPřelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopadu
SpaceX prostřednictvím Elona Muska avizuje tento přelomový start na listopad. Na Zemi mají přistát všechny tři první stupně najednou!


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Oběžná dráha je plná smetí. Podívejte se na simulaci v reálném časeOběžná dráha je plná smetí. Podívejte se na simulaci v reálném čase
Na oběžné dráze okolo Země se pohybují nejen družice ale také velké množství kosmického smetí. Podívejte se na pozici větších objektů v reálném čase.


Komentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na MěsícKomentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na Měsíc
Každých 90 minut obletí Zemi ve výšce kolem 360 kilometrů. Je největší stavbou, která kdy byla ve vesmíru postavena. Jsou ale prostředky vložené do Mezinárodní kosmické stanice efektivní? Má provoz tak velkého komplexu smysl?


Video: Země z paluby vesmírné staniceVideo: Země z paluby vesmírné stanice
Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa.


Když při dobývání vesmíru umírají lidéKdyž při dobývání vesmíru umírají lidé
Existuje pět velkých katastrof v dějinách kosmonautiky, při kterých umírali astronauti. O těchto nehodách se dočtete spoustu informací, vyšly o nich knihy a každoročně se připomínají. Při dobývání vesmíru však umírali i lidé zcela bezejmenní...


Americká kosmonautika: krize nebo zlatá éra?Americká kosmonautika: krize nebo zlatá éra?
Při pohledu na některá fóra by člověk nabyl dojmu, že americká kosmonautika míří ke dnu. Bývalá velmoc vyklidila pozice a vše je špatně. Opak je však pravdou.


Videa: Když vám bouchne raketaVidea: Když vám bouchne raketa
Pověst ruských raket dostala další pořádnou facku. Krátce po startu se k zemi poroučela raketa Proton-M. Podívejte se na spektakulární video této i z minulých selhání nosných raket.


Kategorie Armáda

Je společná evropská armáda pouhou fikcí?Je společná evropská armáda pouhou fikcí?
Evropská unie dneška: 28 států s různými národními zájmy a umírněnou, ale přesto stále hluboce zarytou nacionalistickou záští. Může v tomhle guláší vzniknout něco, jako je společná evropská armáda?


ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?
Česká republika si ponechá švédské stíhačky JAS-39 Gripen dalších nejméně 14 let. Potřebuje ale naše malá země něco tak drahého, jako je nadzvukové letectvo?


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí