internetWEEK.cz menu TOPlist

USA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě

USA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě

Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.

 

USA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě

Za vším hledej ženu a na mezinárodním poli USA. Podle některých názorů stojí tajné služby USA prakticky za vším od arabského jara až po dění na kyjevském Majdanu.

 

Poslední roky se fanoušci konspiračních teorií vezou na vlně euforie. Nejdříve se na světlo dostaly chuťovky od WikiLeaks, poté propukl skandál se špiclováním NSA a nyní teče voda na mlýn teoriím o vlivu USA na politické změny v různých koutech světa.

 

U nás nepříliš populární Twitter stál u zrodu mnoha revolucí v rámci arabského jara a byl rovněž silným informačním kanálem během událostí na Majdanu.

 

Twitter má výhodu v rychlém šíření stručné informace nebo fotografie. Na rozdíl od Facebooku není tolik zaměřen na sociální aspekty a jeho obsah uživateli nefiltrují algoritmy. Pokud se něco děje a vy jste u toho, ví o vaší fotografii nebo informaci během krátké chvíle celý svět. Stačí připojit #neco, kde „něco“ je klíčové slovo pro danou událost.

 

Sílu sociálních sítí si uvědomily také USA, které podle nových informací hodlaly podobných způsobem svrhnout režim na Kubě nebo to klukům Castrovým alespoň pořádně osladit.

 

Na rozdíl od arabských zemí nebo Ukrajiny má však Kuba zásadní problém. Internet není na ostrově svobody zrovna dvakrát rozšířeným nástrojem a je navíc cenzurován.

 

Na stranu druhou jsou na Kubě poměrně hojně rozšířeny mobilní telefony. Přibližně 2 miliony uživatelů, to je sice méně než 20% kubánské populace ale je to už skupina, se kterou se dá pracovat.

 

Pod rouškou humanitární pomoci

V rámci USA funguje řada federálních agentur. Jednou z nich je USAID (Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj), kterou v roce 1961 založil prezident Kennedy.

 

Oficiálně tato agentura poskytuje pomoc všude tam, kde je potřeba – ať už dlouhodobě nebo krátkodobě například po živelné katastrofě. Je tedy zřejmé, že operačním prostorem USAID je například Asie, Afrika nebo Latinská Amerika.

 

Činnost USAID byla v minulosti mnohokrát kritizována pro svou neefektivnost, bazírování především na technické místo finanční pomoci ale hlavně pro podezření z politického vměšování. Objevily se dokonce teorie o tom, že USAID až příliš úzve spolupracuje se CIA.

 

Samotná agentura se politickými aktivitami dokonce ani netají. V popisu naleznete, že cílem je „podání pomocné ruky lidem v zámoří, bojujícím za lepší život, za účelem zotavení z katastrof, nebo těm, kteří se snaží žít ve svobodné a demokratické zemi.“.

 

V roce 2012 byla USAID vyhozena z Ruska a v loňském roce s obviněním z politického vměšování z Bolívie.

 

Plán Kuba

V roce 2010 USAID vytvořila jakousi kubánskou verzi Twitteru. Dokonce i název měl být podobný. Twitter vychází z anglického slova, které označuje pípnutí ptáka jako něco krátkého, což je odkaz na omezenou délku zprávy na Twitteru. Na Kubě šlo o ZunZuneo, což je místní termín s podobným významem.

 

Zatímco Twitter je na internetu, ZunZuneo se mělo šířit prostřednictvím SMS. Vzhledem k tomu, že SMS je také na Kubě placenou službou, byly náklady rozděleny mezi uživatele a sociální síť.

 

Podobný obchodní model je pochopitelně silně nevýhodný a musel být tedy dotován samotnou firmou.

 

Vlastnická struktura ZunZuneo byla natolik komplikovaná, že by se za ni nemuseli stydět ani čeští kmotři. Oficiálně síť provozovala španělská firma s vlastníky ve Velké Británii. Reálně ovšem za ZunZuneo stála USAID, o čemž nemělo povědomí vedení firmy ani někteří američtí politici, kteří mají činnost agentur na starost.

 

Plán byl jednoduchý. V první fázi měla sociální síť nalákat co nejvíce uživatelů na klasická populární témata: hudba, fotbal, box, počasí, seznamka apod. Jakmile by bylo uživatelů více, začala by ZunZuneo koketovat také s těmi správnými politickými tématy.

 

Podle jedné verze měly být na konci protesty proti současnému režimu, což americká vláda pochopitelně popírá a dušuje se, že cílem bylo jen „šíření svobodných informací“.

 

Nebylo by to konec konců poprvé. USA pár desítek let oficiálně (tedy nikoliv potají) provozují z Miami Radio y Televisión Martí, které na Kubu také šíří svobodné informace.

 

ZunZuneo je v současné době už minulostí. V maximu dosáhla 40 tisíc uživatelů ale pak opadl nejen zájem ale vyschly také zdroje z americké vlády.

 

Zdroj:
http://www.nytimes.com/aponline/2014/04/03/us/politics/ap-us-secret-cuban-twitter.html
http://www.reuters.com/article/2014/04/07/us-cuba-usa-idUSBREA350MO20140407

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Twitter   Sociální sítě   USA  


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.



USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?



USA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špionUSA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špion
Dvě zajímavé novinky představily americké ozbrojené složky. Zatímco nejmodernější letadlová loď už má křtiny za sebou, vývoj rychlého špiona teprve započne.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí