Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Nate Silver – Muž, který počítá budoucnost

Nate Silver – Muž, který počítá budoucnost

Statistik, který z nudy počítal výsledky baseballových zápasů. Vydělal balík v on-line pokeru. Přesně spočítal, že v roce 2008 vyhraje Barack Obama. Stal se nejlepším politickým bloggerem USA. Vidí do budoucnosti?

Nate Silver – Muž, který počítá budoucnost

Nate Silver (1978) si nehraje na kouzelníka. Přestože nikdo neurčil výsledky prezidentských voleb v roce 2008 tak přesně jako on, vysvětluje to prostým počítáním pravděpodobnosti. „Jednoduše jsem udělal průměr ze stovek průzkumů veřejného mínění, přidal drobné korektury podle volební historie a spolehlivosti výzkumných agentur – a určil jsem vítěze na základě toho, jak volby dopadnou v klíčových amerických státech,“ popsal svůj postup v knize The Signal and the Noise. Why So Many Predictions Fail – But Some Don´t (Signál a šum. Proč se tolik předpovědí mýlí, ale některé ne), která vyšla v roce 2012. V roce 2008 trefil volební výsledky ve 49 z 50 amerických států. Okamžitě se stal hvězdou. A jeho kniha později bestsellerem v oblasti literatury faktu.

 

V roce 2000 získal titul bakaláře v ekonomii na univerzitě v Chicagu. Poté pracoval jako novinář a jako ekonomický poradce a mezi lety 2003 a 2008 jako analytik baseballu. V roce 2008 zahájil svoji kariéru politického analytika a bloggera.

 

Sebevědomí odborníci se mýlí

Výjimečnost Silverovy metody spočívala v tom, že nebral v úvahu pouze sympatie veřejnosti, ale odhadoval pravděpodobnost jednotlivých scénářů i na základě historie. Silver ve své knize vysvětluje, že lidé raději věří silné předpovědi než rozvážnému rozložení pravděpodobnosti. Všiml si, že sebevědomí odborníci hovořící v televizi se většinou mýlí. „Nechceme totiž věřit, že dění je do velké míry náhodné. Náš problém spočívá v tom, že máme jako lidé vrozenou tendenci vyvozovat vážné závěry z několika omezených pozorování a naše odhady budoucnosti se proto pravidelně mýlí.“ Podle Silvera problém dneška spočívá v příliš velkém množství informací, které neumíme zpracovat. Neumíme odlišit to, co je smysluplné od šumu. Kdo se v této informační džungli zorientuje první, bude vítěz. Podobně jako se to povedlo geniálnímu statistikovi.

 

V roce 2008 Silver založil svou vlastní webovou stránku FiveThirtyEight.com, kde zveřejňoval své volební a politické analýzy. V roce 2009 ho časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. V roce 2012 obdržel cenu Webby Award za nejlepší politický blog. V roce 2012 předpověděl Silver přesně výsledky souboje mezi Romneym a Obamou ve všech amerických státech.

 

Jde to spočítat

Ve své knize vysvětluje, že pracuje s „velkým obrazem“, který kombinuje zdroje unikátních dat, historická data a principy typických statistických analýz, které jsou sice zkreslovány agenturami a odborníky, ale přesto hrají důležitou mediální roli. Silver pracuje nejen s výsledky baseballu a voleb, ale také se zabývá klimatickými změnami, finančními krachy stejně jako pokerem nebo předpověďmi počasí. Moc nevěří metodám zakladatele moderní statistiky Ronalda Fishera, které v současnosti ovládají americké univerzity. Dává přednost bayesiánské statistice. Ta pracuje s rozsáhlými datovými soubory, které jsou shromažďovány během dlouhé doby a z kterých je pomocí statistických technik vypočítána pravděpodobnost budoucích změn. Metodu vymyslel již v 18. století anglický matematik Thomas Bayes. Takže nic nového pod sluncem?

 

Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/Nate_Silver

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Budoucnost   Zajímavosti ze světa   Ekonom  


Kategorie Budoucnost

Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!
Jsme opět blíže ke sci-fi budoucnosti. Německý start-up Lilium dostal své letadlo do vzduchu. Podívejte se, jak létá a funguje. Na první test obdivuhodné!


Astronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledyAstronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledy
Astronomický výzkum chystá udělat další velký skok. Vysoko v horách a daleko od civilizace se začnou stavět obří dalekohledy, které změní náš pohled na vesmír.


Oko zlaOko zla
Mají něco společného filmy „Ve stínu“ a „Třicet minut po půlnoci?“ Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Největší hrozbou lidské společnosti je složitá lidská duše, upozornil psycholog Jung.


Douglas Tompkins: Ekonomie budoucnostiDouglas Tompkins: Ekonomie budoucnosti
Záznam přednášky amerického ekologického aktivisty Douglase Tompkinse, která se uskutečnila v Praze. Kritik ekonomie růstu je na okružní cestě po Evropě a přednáší o svých aktivitách v Jižní Americe.


Věštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálkuVěštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálku
Budoucnost můžeme předpovídat mnoha způsoby. Známé jsou především starodávné metody, jako je čtení z ruky, křišťálové koule a karet. Věštit se dá ale takřka ze všeho. Populární je věštba ze dna šálku!


Editorial: Proč není zelenina ze supermarketů k jídlu?Editorial: Proč není zelenina ze supermarketů k jídlu?
Vypadá krásně, až k nakousnutí. Ale nemá chuť ani vůni. Většinou je ze Španělska a je jak ze zkumavky.


Proroctví blízké budoucnostiProroctví blízké budoucnosti
Odjakživa toužili lidé získat informace o budoucnosti, snad aby mohli žít napříště beze strachu. Jsou však takové informace vůbec dostupné? V Indii existuje dvanáct knihoven palmových listů, v nichž se nalézají informace o osudech miliónů lidí.


Kategorie Zajímavosti ze světa

Přelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopaduPřelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopadu
SpaceX prostřednictvím Elona Muska avizuje tento přelomový start na listopad. Na Zemi mají přistát všechny tři první stupně najednou!


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí