internetWEEK.cz menu TOPlist

Oko zla

Oko zla

Mají něco společného filmy „Ve stínu“ a „Třicet minut po půlnoci?“ Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Největší hrozbou lidské společnosti je složitá lidská duše, upozornil psycholog Jung.

 

Oko zla

K tomuto zamyšlení nad zlem mě přivedla jedna nedávná příhoda. Poslouchal jsem debatu o Červené knize psychologa C. G. Junga, kde zaznělo zvláštní slovní spojení – oko zla. Červená kniha je originální Jungův deník, který si psal a ilustroval mnoho let. Deník neměl být nikdy zveřejněn a do nedávna ležel ukrytý v sejfu, než ho nakonec Jungovi dědici uvolnili k publikování.

 

Když jsem začal přemýšlet o tom, čemu říkáme „zlo“, vybavily se mi obrazy z filmů, které jsem nedávno viděl: „Ve stínu“ a „Třicet minut po půlnoci“. Oba filmy jsou, stručně řečeno, o zlu. Není pochyb, kdo v těchto filmech představuje dobro a kdo zlo. Ale jen při prvním pohledu. Pozornější pohled na to, čemu říkáme dobro a zlo, neuškodí.

 

Co mají společného estébáci na jedné straně a američtí agenti a vojáci na straně druhé z obou filmů? Používají stejné prostředky – mučí lidi a zabíjejí je, což je zlé z principu. Ještě jedno mají společné rozhodně - jsou přesvědčeni o své pravdě. Řídí se zásadou „účel světí prostředky“. Mučení a vraždy světily v lidských dějinách často (zdánlivě) posvátné cíle. Také v nedávné době tomu věřili komunisté, nacisti a věří tomu například i současní bojovníci za demokracii (rozuměj západní).

 

Zlo

Co je to vlastně zlo? „Přece, když někdo někomu ubližuje,“ řekne i pětileté dítě. Když se podíváme na moderní dějiny z hlediska zmíněných filmů, vidíme, že tak jednoduché není. Na první pohled je odpověď jednoduchá: zlí jsou samozřejmě komunisté, estébáci, kteří mučí a vraždí, a zlí jsou samozřejmě muslimští fanatici, kteří napadli Ameriku (ale i Evropu), nenávidí nás, zabíjejí západní lidi, ale i sami navzájem.

 

Nicméně podívejme se na to i z druhé strany: komunisté věřili (a někteří dodnes věří), že zlí jsou ti, kdo se stavěli proti nim. Agenti CIC, bratři Mašínové, lidé utíkající přes hranice také zabíjeli, i když většinou jen proto, že bránili svoji svobodu. Hrozila jim při dopadení smrt, o mučení nemluvě. Komunisté uvažovali takto: nepřátelé se snaží svrhnout náš jedině správný režim, založený na jedině správné vědecké filosofii, čili oni jsou zlo a my jsme Dobro. My tvoříme tu šťastnou budoucnost lidstva, a proto máme právo ji bránit všemi prostředky. Stejně tak dnes jsou islámští bojovníci přesvědčeni, že oni jsou Dobro - bojují přece proti okupantům, nemluvě o tom, že západní okupanti vnucují muslimům svou ďábelskou kulturu. Čili každý muslim je dobro, a naopak Západ představuje zlo.

 

Mně z toho plyne, že největší zlo napáchají v dějinách lidé, kteří uvěřili, že mají nadřazenou Pravdu, a tudíž jsou nositeli nadřazeného Dobra, a každý kdo jde proti nim, je nositelem Zla. Nejhorší situace nastane, když jedni lidé začnou své nadřazené „dobro“ exportovat a vnucovat ho druhým lidem se zbraní v ruce. Velmi špatné také je, když druhá strana v obraně před dovozem cizího „dobra“ začne zabíjet i nevinné lidi, jako to dělají sebevražední atentátníci v islámských zemích. „Kdo sestupuje do pekla, stává se také peklem,“ řekl zmíněný C. G. Jung. Co s tím? Jak se vyhnout nekončícímu páchání zla?

 

Jednoduše řečeno, dobrá cesta vede spíše přes subjektivní, soucitný, empatický pocit solidarity se svým bližním než skrze oslnivé objektivizované ideologické teze preferující jednu Pravdu.

 

Oko ďábla

„Boží obraz má svůj stín. Zapomněli jsme, že Bůh je hrozný,“ varoval guru hlubinné psychologie.

 

Jung se střetával se zlem spíše ve vizích než v reálném životě, ten jeho byl měšťansky spořádaný, plný práce. Nicméně měl psychický talent, který se projevil i tak, že v roce 2013 vytušil, že se na Evropu blíží velká katastrofa. Používal obraz „oko zla“. Tou metaforou pojmenoval nejhlubší mystérium lidské podstaty, ďábla v nás. Pojem se objevuje ve starých kulturách, např. v antice, ale i na Středním východě, vyskytuje se v klasických židovských dílech. „Dobré oko“ vyjadřuje dobrou vůli a laskavost k druhým. Dobrý člověk se raduje z dobra ostatních. „Zlé oko“ se těší z lidského utrpení. Všechno je o duši. Oko zla je pro Junga oko ďábla. Brána do pekel je v naší duši.

 

Peklo

Jung přemýšlel hodně o pekle a sestupu do něj. Představy o pekle se vyskytují v mytologii různých kultur křížem krážem po celém světě. Někdy to v dějinách vypadá tak, že právě ve chvílích, kdy byli lidé nejvíce přesvědčeni o své pravdě a o tom, že tato pravda je jediné správné dobro, vystoupil z hlubin duše „ďábel“ a lidé realizovali pro své protivníky peklo. Mohl jím být estébácký kriminál, německý koncentrák, sovětský nebo čínský gulag a dnes jsou to třeba black sites CIA nebo syrská občanská válka atd. atd.

 

Nejpřímější cesty, lemované nejprve jásajícími, poté pochodujícími lidmi, často vedou k peklu. Proto bychom se měli zaměřovat spíše na tvoření příležitosti pro druhé, aby prosperovali a zbytečně netrpěli. Místo vnucování svého „dobra“ druhým lidem násilím je lepší snažit se pochopit snahy jiných kultur a pokud možno je tolerovat. Americké metody, prezentované ve filmu „Třicet minut po půlnoci“, působí spíše jako bludný kruh nenávisti než co jiného.

 

Budoucnost

Zajímavé je, že také Jung měl zážitek blízké smrti – NDE. Stalo se mu to v roce 1944, kdy onemocněl plicní embolií a srdečním infarktem. Tři týdny byl na hraně života a smrti. Prožil několik vizí a jednou z nich byl vzestup jeho duše nad planetu. „Nebyl to produkt imaginace, vize a zážitky byly zcela reálné, nebylo tam nic subjektivního, všechno mělo kvalitu absolutní objektivity“. Jung na závěr svého života dospěl k přesvědčení, že se křesťanská doba blíží ke svému konci a nová představa Boha se utváří v duši moderního lidstva. Čekal, že tato cesta bude obtížný proces spojený s velkým chaosem a konflikty. „Nad dnešním světem visí vážná hrozba a tou hrozbou je lidská duše,“ odhadl prorocky. Zemřel v roce 1961.

 

Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | Američanka P. M. H. Atwaterová patří mezi nejvýznamnější badatele v oblasti zážitků blízké smrti, sama prožila třikrát klinickou smrt... | P. M. H. Atwater: NDE, umírání, posmrtný život, duše >>>

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/34757743@N08/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavé myšlenky   Recenze na filmy   K zamyšlení   Smrt   Budoucnost   NDE  


Kategorie Zajímavé myšlenky


Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.



Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...
Ať uděláte cokoliv, dopadne to pokaždé nějak blbě. A čím víc se snažíte, tím víc se v tom plácáte. Je to jako v bažině. Čím víc se budete plácat, tím horší to bude. Ven Vás dostane jen trpělivost, chladná hlava a naše patero...



Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.



Jak zastavit stárnutíJak zastavit stárnutí
Pro lidi nad 40 let. Existuje 5 chyb, které dělají lidé při kondičním cvičení. Jestliže chcete zpomalit nebo zastavit proces stárnutí svého těla, musíte se jim vyhnout.



10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví
Zdraví je důležité, ale ne vždy se nám chce pro zdraví něco dělat. Šaolinský mistr Šifu Yan Lei, z 34. generace bojového umění kung fu, nám radí, jak si zachovat zdraví a mládí co nejdéle. Je potřeba začít hned.



5 tipů jak být úspěšný5 tipů jak být úspěšný
Neseme si v sobě vzorce minulosti, které do nás otiskli zejména naši rodiče. Máme tendenci je napodobovat, a to i v tom, co nedělali dobře. Zkuste něco nového.



8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.



30 kroků ke štěstí30 kroků ke štěstí
Štěstí považujeme většinou za jakousi zvláštní nahodilou věc, někdy jenom za letmý pocit. Ale existují vyzkoušené způsoby, jak na této podivné věci pracovat a dokázat zajistit, aby stála na vaší straně.



Jak pořádně posílit mozekJak pořádně posílit mozek
Chcete, aby vám to pořádně myslelo? Musíte denně řešit nové úkoly a trénovat mozkové závity. Následuje několik tipů jak na to, abyste byli každý den o něco chytřejší.



Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí