internetWEEK.cz menu TOPlist

Tajemná Mona Lisa aneb kdo byla Vinciho modla?

Tajemná Mona Lisa aneb kdo byla Vinciho modla?

Záhadná, krásná žena, přesně taková byla Mona Lisa. Kdo ale Vinciho modelka vlastně byla? Objevilo se mnoho teorií a domněnek. Která je ta správná?

 

Tajemná Mona Lisa aneb kdo byla Vinciho modla?

Leonardo da Vinci: Mona Lisa

Všichni víme, že se jedná o velmi slavný obraz neméně proslulého malíře Leonarda de la Vinciho. Namaloval ho v Římě jako obraz ze dřeva topolu roku 1516. Záhadná žena na obraze, které se říká Mona Lisa, ale také Gioconda (předpokládá se totiž, že žena, jejíž pravé jméno by mělo být Lisa del Giocondo – převzaté jméno po manželovi, byla manželkou obchodníka Francesca del Giotondo) se dívá na diváka s lehkým tajuplným úsměvem na rtech, který se stal předmětem mnoha spekulací. Před svoji smrtí Vinci obraz prodal francouzskému vládci, králi Františku I. Obraz si zažil po smrti svého pána velké cestování. Ocitl se ve Versailles, v ložnici Napoleona a nakonec skončil v Louvru.

 

Nejpopulárnější obraz světa? Má Mona Lisa

Tato záhadná žena svým výrazem a lehce éterickým zjevem přitahuje mnoho zvědavců a milovníků umění. Někteří si myslí, že Leonardo byl šílený a tato žena je výplodem jeho fantazie, jiní se domnívají, že šlo o ženu, která byla vážně nemocná a smrt jí doslova dýchala do tváře. Jiné, poněkud drsné tvrzení říká, že se zcela jistě jednalo o ženu lehčích mravů. Každý má na obraz a tajemství, kterým je opředený zcela jiný názor.

 

Podle některých se dokonce jedná o autoportrét v ženské podobě samotného da Vinciho. Touto záhadou se zabýval i italský badatel Giuseppe Pallantino, který přišel se zajímavou teorií. Podle něj žena, která se jmenovala Mona Lisa, skutečně žila. Prý se jmenovala Mona Lisa Gherardini-za svobodna (Monna – v italštině zkratka z Madonna, což znamená Má dáma). Skutečně měla být ženou obchodníka. Vzhledem k tomu, že manželé žili v da Vinciho sousedství, stala se paní Gherardiny modelem da Vinciho. Tato žena se narodila 15. června 1479 a zemřela 15. července 1542. Její existenci mají prokazovat i dokumenty a katastrální zápisy pozemků vlastněných či pronajatých rodinou Gherardinů.

 

Čtyři obrazy v jednom

Že by na této teorii mohlo být něco pravdy, dokládají i rukopisné poznámky v knize florentského obchodníka Agostina Vespucciho. Píše, že Leonardo začal malovat pro obchodníka Francesca del Gioconda portrét jeho manželky. Práci měl věnovat kolem 4 roků, přesto jí nechal nedokončenou. Podle závěrů odborníků však obraz byl neustále opravován a předěláván. Speciální rentgeny dokonce poukazují na to, že pod závěrečnou vrstvou jsou další tři obrazy!

 

Prostitutka, nebo žena ze zámku?

I odborníci se však mezi sebou ve svých názorech poněkud liší. Německá malířka a historička Magdalena Soest tvrdí, že se jedná o portrét italské hraběnky Cateriny Sforzy. Ta byla považována za prostitutku a také později zemřela na syfilis. Podle čeho Němka usuzuje? Podle toho, že existuje obraz Cateriny, který maloval malíř Lorenzo di Credi. Když bychom prý Monu Lisu položili vedle obrazu Cateriny, poznáme, že se jedná o stejnou ženu, akorát že poprvé mladou a podruhé ve zralém věku. Mají mít ale stejné držení těla, stejný pohled. I z počítačového spojení obou obrazů má být vše na nejvýš patrné.

 

Caterina Sforza |Foto Wikipedia

 

Mohlo jít také o opačné pohlaví!

Často padají ženská jména, ale objevil se i názor, že Mona Lisa vlastně vůbec nebyla ženou. S tímto tvrzením přišel francouzský umělecký kritik George Isarlo. Jeho tvrzení nahrává i okolnost, že Leonardo byl v mládí ve Florencii souzen pro nedovolené styky s jistým Jacopem Saltarellim. Obžaloby byl zproštěn, ale spekulace o jeho sexuální orientaci se tím nezměnily. Isarlova hypotéza byla prý doložena rentgenem obrazu, kde bylo zjištěno, že Mona Lisa měla dříve vousy.

 

 

Tajemství zrcadla

Další zajímavou hypotézou je, že Leonardo da Vinci vlastně maloval sám sebe podle obrazu. Zvláštní shodou je i to, že Leonardo prý tuto techniku ve svých obrazech velmi často používal. Prý to bylo proto, aby za pomocí svých děl a zrcadlové techniky do obrazu ukryl své vědecké poznatky před římskokatolickou církví.
Zároveň do obrazů měl ale ukrýt i záhadné postavy.

 

Podle tváře se zjistí mnoho

Další velmi zajímavou spekulací je to, zda Mona Lisa nebyla těhotná. Po speciálním laserovém a počítačovém odstranění několika Mona Lisiných vrstev se objevil obraz, na kterém je Mona Lisa. Má zahalený obličej jemným šátkem, který kdysi byl typický pro ženy, které čekaly děťátko. Jsou to však pouhé spekulace. Třeba malíř chtěl, aby vypadala něžněji, a proto zvolil šátek.

Přesto má však v sobě obraz jakési osobní kouzlo. Mnoho odborníků se snažilo přijít na to, čím nás Mona Lisa k sobě tak přitahuje. Na tuto záhadu se snažil přijít i profesor z americké univerzity, dr. Leopold Bellak. Ten provedl analýzu obličeje pomocí systémů zón. Znamená to, že samostatně zkoumá dolní, horní, pravou a levou stranu obličeje. Dochází k závěru, že plné tváře Mona Lisy svědčí o její smyslnosti. Její nepříliš velká brada o nedostatku sebekontroly, což se projevuje v jejím výrazu a na obraze jako takovém. Zkrátka se zdá, že byla ženou, která ráda koketovala.

 

Možná byla ochrnutá

Dr. Kedar Ardour z Kalifornie má však jiný názor. Myslí si, že zvláštní úsměv, který Mona Lisa na obraze má, je dost strnulý. Domnívá se, že se jedná o určitý typ ochrnutí tváře – tzv. Bellovy paralýzy. Právě ochrnutí má způsobovat i určitý nesouměrný tvar tváře. Japonský kardiolog dr. Hauro Nakanuta si pro změnu všímá žluté pigmentace v koutku levého oka. Z toho usuzuje, že osoba, která kdysi pro Vinciho pózovala, měla vysokou hladinu cholesterolu v krvi a mohla být tedy postižena infarktem.

 

Nejsou si zcela jistí

Podle některých je záhada jednoznačně vyřešena. Jedná se o Lisu del Gherardini, ženu francouzského obchodníka. Odborníci si ale nejsou jisti, a tak se rozhodli vykopat da Vinciho ostatky. Chtějí provést testy DNA a pomocí speciální počítačového programu porovnat rysy slavné Mona Lisy s malířem. Slibují si od toho hodně.

 

Navíc se objevila zpráva, že vědci našli pozůstatky Mona Lisy. Velmi se radují, neboť podle její lebky, která je velmi dobře zachovalá, mohou zjistit více o jejím obličeji a především o záhadném úsměvu. Možná tedy tato záhada bude rozluštěna a bude opět o jedno tajemno méně.

 

Zdroje:
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/13-15_39206.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mona_Lisa
http://historicka-evropa.blog.cz/0812/mona-lisa
http://www.trochahistorie.estranky.cz/clanky/mona-lisa.html
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/vedci-si-mnou-ruce-ve-florencii-nasli-kostru-mony-lisy_240557.html

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Mona Lisa   Leonardo da Vinci   Tajemství  


Kategorie Mona Lisa


Odhaleno tajemství krajiny na obraze Mony LisyOdhaleno tajemství krajiny na obraze Mony Lisy
Další kód ukrytý v obraze Mony Lisy odhaluje místo, kterým se Leonardo da Vinci při své práci inspiroval. Nebo ne?Kód skrytý v obraze Mona LisyKód skrytý v obraze Mona Lisy
Obraz Mona Lisy patří mezi nejznámější obrazy vůbec. Jejím autorem je Leonardo da Vinci. Vědci mají nový objev - jde o opravdovou Šifru mistra Leonarda?


Kategorie Leonardo da Vinci


Po stopách linie pásu růže mistra LeonardaPo stopách linie pásu růže mistra Leonarda
Pokud jste viděli film Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód), pak si nejspíše vzpomenete na závěrečnou scénu, kdy jde Tom Hanks alias Robert Langdon ulicemi Paříže po stopách linie pásu růže. Existuje tato linie nebo má alespoň reálný základ?Wallpaper Leonardo da VinciWallpaper Leonardo da Vinci
Stáhněte si zdarma originální wallpaper ze skicářů Mistra Leonarda. Vyberte si ze 78 originálních motivů pro Váš počítač...Leonardo da Vinci - architekturaLeonardo da Vinci - architektura
Procházení jeho skicářů je nevšedním zážitkem. Jeho pohled na svět předběhl dobu minimálně o čtyři století.Leonardo da Vinci - létáníLeonardo da Vinci - létání
Procházení jeho skicářů je nevšedním zážitkem. Jeho pohled na létání předběhl dobu minimálně o čtyři století.Leonardo da Vinci - technická řešení (3) Leonardo da Vinci - technická řešení (3)
Procházení jeho skicářů je nevšedním zážitkem. Jeho pohled na technická řešení předběhl dobu minimálně o čtyři století.Leonardo da Vinci - technická řešení (2)Leonardo da Vinci - technická řešení (2)
Procházení jeho skicářů je nevšedním zážitkem. Jeho pohled na technická řešení předběhl dobu minimálně o čtyři století.Leonardo da Vinci - technická řešení (1)Leonardo da Vinci - technická řešení (1)
Procházení jeho skicářů je nevšedním zážitkem. Jeho pohled na technická řešení předběhl dobu minimálně o čtyři století.Leonardo da Vinci - válečné strojeLeonardo da Vinci - válečné stroje
Procházení jeho skicářů je nevšedním zážitkem. Jeho nápady vidíme na řadě zbraní a zařízení s mnohem mladším datem výroby.Leonardo da Vinci - skicy z anatomieLeonardo da Vinci - skicy z anatomie
Procházení jeho skicářů je nevšedním zážitkem. Jeho pohled na anatomii lidí a zvířat předběhl dobu minimálně o čtyři století.Leonardo da Vinci a jeho brána pekelnáLeonardo da Vinci a jeho brána pekelná
Jeden z nejobdivovanějších renesančních vědců a umělců nám zachoval neuvěřitelné dědictví
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí