Vánoční svátky symbolizují hlavně rodinnou pohodu, jejich tradice je prastará a zvyky jsou po celém křesťanském světě velmi rozmanité.
10 zajímavostí o Vánocích
- 1. Slovo Vánoce pochází z německého slova Weihnachten, což znamená „svaté noci“. Písemný doklad o tom, jak slovo vzniklo, pochází z roku 1170. Slovo weih pochází z germánského wíha – „svatý“.
- 2. 25. prosinec byl uváděn jako datum Kristova narození od 3. století. Existují doklady, že kolem roku 336 bylo v Římě oslavováno narození Krista. Všeobecně se Vánoce slaví od 7. století. Datum 25. prosince coby den narození Krista má zřejmě svůj původ v oslavě Velikonoc, a to prostým výpočtem: Velikonoce, které se slavily 25. března, křesťané považovali za den Kristova vtělení (početí), když připočteme 9 měsíců, vyjde datum 25. prosince.
- 3. Některé tradice spojené s Vánocemi pocházejí již z předkřesťanských dob, kdy byl oslavován zimní slunovrat. Někdy se uvádí, že Vánoce v Římské říši nahradily saturnálie, které se slavily 17. prosince nebo 17. - 23. prosince. Římané si také na saturnálie rozdávali dárky.
- 4. Všichni křesťané Vánoce neslaví, například v 17. století byly v Anglii a některých amerických koloniích Vánoce kvůli možnému pohanskému původu zakázány; podobně některé novodobé skupiny vycházející z křesťanství Vánoce neslaví ani dnes, například Svědci Jehovovi. Přímo z Bible totiž nelze slavení Vánoc obhájit.
- 5. Vánoční stromek. Tradice zdobení stromku pochází z německých měst. Zpočátku nebyl zdoben svícemi. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. V českých zemích poprvé vánoční stromek připravil pro své přátele v roce 1812 ředitel Stavovského divadla J. K. Liebich na svém libeňském zámečku. Zdobení stromů bylo zřejmě inspirováno dávným zvykem obětovat stromům -germánské kmeny o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana a Keltové ozdobenými stromky či větvemi uctívali boha Slunce.
- 6. Dárky. S nošením dárků je to složité, promítají se do něj pradávné zvyky. V některých německých zemích je nosí jako u nás Ježíšek – Kristkind, ale na severu Německa už rozdává dárky Weihnachtsmann, divoký muž který má rezaté vlasy i fousy a cestuje na divokém větru, v Anglii „Otec Vánoce“, ale například v Dánsku skřítkové - nisserové, ve Švédsku po večeři přichází nadělovat dárky dědeček Jultomten (Vánoční muž) za pomoci skřítků Julnissarů, ale taky vánoční kozel.
- 7. Santa Claus, který rozváží v USA dárky na sobím spřežení, byl inspirován holandským Sinterklaasem, který souvisí s historickým biskupem, který rozdával dárky, svatým Mikulášem (Saint Nicholas).
- 8. Koledy. Jejich historie sahá až do 13. století.
- 9. Tradiční zvyky. Vánoční zvyky jako líbání pod jmelím, rozkrajování jablek nebo pouštění ořechových lodiček jsou pěkně staré – naznačuje to pradávná tradice spojená se jmelím. Již Keltové jmelí považovali za posvátnou rostlinu, která léčí a odstraňuje neplodnost. Zvyk líbat se pod jmelím zřejmě souvisí s tím, že Germáni spojovali jmelí s plodností.
- 10. Jesličky. V Čechách se tento zvyk objevuje roku 1560 v kostele sv. Klimenta v Praze.

Dalších deset zajímavostí: Nejpodivnějších náhody v historii >>>
Zdroj: Wikipedia.org
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/tammets/
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
Zajímavosti