internetWEEK.cz menu TOPlist

Zázrak přírody? Ne, Ledový muž jen ovládá své tělo

Zázrak přírody? Ne, Ledový muž jen ovládá své tělo

Wim Iceman Hof vydrží hodinu sedět obložen ledem, běhá bos v Arktidě a na Mount Everest lezl v šortkách. Používá mentální techniku, která mu umožňuje přežít v extrémních podmínkách.

 

Zázrak přírody? Ne, Ledový muž jen ovládá své tělo

Holanďan Wim Hof (1959) ovládá metodu, které mu umožňuje přežít v podmínkách, kde by většina lidí zahynula nebo by utrpěla těžké omrzliny. Přezdívku Ledový muž získal především za exhibice, při nichž vydržel sedět bez pohybu v ledu více než hodinu.

 

Většina lidí by jeho kousky nepřežila. Tuto schopnost u sebe objevil asi ve dvaceti letech, když se ponořil do ledové vody. Hof své nadání dál rozvíjel. V lednu 1999 vyrazil na půlmaraton do oblasti asi 150 kilometrů severně od polárního kruhu a běžel ho bos. Celý maratón u polárního kruhu uběhl o 10 let později. Teploty se pohybovaly kolem -20 ºC a Hof měl svůj obvyklý úbor – šortky. V arktickém moři uplaval 50 metrů pod ledem. Také se pokusil vylézt na nejvyšší horu světa jen v sandálech a v šortkách, ale musel se kvůli zranění nohy vrátit z výšky 7400 metrů.

 

Meditace v chladu posiluje

Hof učí své žáky, že meditace v zimě posiluje mysl a tělo. Někteří vědci říkají, že kůry v ledové lázni mohou pomoci atletům zlepšit krevní oběh nebo rychleji regenerovat po tréninku.

 

http://internetweek.cz/relaxace/meditace-zmeni-vas-mozek >>>

 

Pro většinu lidí začíná podchlazení krátce poté, co jsou vystaveni studeným teplotám, aniž by měli přiměřené oblečení a následkem může být rychlá smrt, pokud tělesná teplota klesne pod 32 stupňů Celsia. Hof tvrdí, že může tak dlouho vydržet v chladu, protože ovládá způsob, jak aktivovat části svého mozku, které většina lidí není schopna vědomě kontrolovat a zesílit to, čemu on říká „vnitřní termostat“.

 

http://internetweek.cz/mount-everest/duchove-na-mount-everestu >>>

 

Zkouška na veřejnosti

 

Při jedné produkci byl Hof uzavřen do skleněného bazénu naplněného ledem na ulici v New Yorku a vydržel tam 71 minut. Lékaři, kteří monitorovali jeho tělesné funkce, konstatovali, že teplota jeho těla klesla na 34 stupňů C a tep se mu zvýšil na 120 tepů za minutu. Netřásl se. Fyzicky byl ve stavu, jako by běžel závod.

 

http://internetweek.cz/globalni-oteplovani/vedci-zasnou-globalni-oteplovani-se-zastavilo >>>

 

Wim Hof má vlastní kanál na Youtube.com zde: http://www.youtube.com/user/wimhof1 >>>

Hofova metoda

Wim Hof popisuje, že to, co dělá, aby nezmrzl, je jakýsi vnitřní rozhovor, kdy si jeho mozek a tělo posílají vzájemně signály. „Nikdy jsem neměl žádného učitele. Učila mě sama příroda,“ říká. Za tři hlavní součásti své metody pokládá kontrolovaný dech, pečlivou mentální pozornost věnovanou signálům přicházejícím z těla a především udržování „otevřené mysli“.

 

Dr. Anders Cohen, šéf neurochirurgie v nemocnici Brooklyn Hospital Center, není moc překvapen Hofovou schopností ovlivňovat tělesné pochody jeho těla, a upozornil na tibetské mnichy, kteří vydrží v drsných horských podmínkách nazí meditovat pomocí techniky zvané tummo.

 

Hof pořádně překvapil vědce, když při jednom testu zjistili, že je možná schopen kontrolovat tělesné funkce, o kterých si věda dosud myslela, že je to nemožné. Jde o test endotoxinem. Nicméně lékaři prohlásili, že si zatím nejsou stoprocentně jisti, že byl výsledek způsoben „právě meditováním jedné mimořádné osoby“.

 

Hof při tomto testu dokázal vědomě vzdorovat symptomům připomínajícím chřipku, kterým jiných 200 testovaných mužů podlehlo. Znamenalo by to, že ovládá i produkci některých hormonů, jako je kortisol, což by mělo být pro člověka nemožné.

 

Dr. Cohen označil výsledky tohoto testu za fascinující. „Bylo by nemoudré to ignorovat jen proto, že nerozumíme tomu, jak to funguje,“ říká. Cohen se nedomnívá, že by bylo možné přísně ověřit nějakými testy, zda meditace v chladu může vést k uzdravení nemocných lidí. Je to podle něj riskantní.

 

Ačkoliv Ledový muž pomalu stárne, lákají ho další výzvy, například chce uběhnout v poušti maratón, aniž by přitom pil vodu. Před tím ho lékaři vysloveně varují, protože to může mít smrtelné následky.

 

Vnitřní oheň

Wim Hof své umění předává dál na seminářích pro muže i ženy. Cestování s ním není žádná velká legrace, protože mezi výstroj jeho klientů patří jenom trenýrky (pro muže), ženy si mohou nechat navíc top.

 

Iceman píše blogy v angličtině, kde se například dozvíme, že organizuje běhy pro rodiny ve sněhu naboso. Proč něco takového dělat? Ledový muž je přesvědčen, že tato metoda velmi rychle nastartuje přirozené síly a imunitu lidského organismu.

 

Tummo

Buddhisté nepokládají svou dlouho utajovanou nauku tummo (oheň moudrosti) za způsob otužování, ale za prostředek na spirituální cestě vedoucí k odstranění špatné karmy. Tummo je „práce s pohybem, kdy se v zádrži dechu užívá speciálních vizualizačních technik,“ prozradil Tibeťan Tulku Lobsang. Tibetší lámové, schopní sedět vysoko v horách na sněhu a přitom ještě svým horkem vysušit mokré prostěradlo, na rozdíl od Hofa sledují především své mystické cíle.

 

V knize Cesta vědění-Jóga šesti nauk je o tummo řečeno: „Podle tajné nauky slovo tummo naznačuje postup, při němž z nevyčerpatelného pranického zdroje síly přírody je čerpána prána, hromaděna ve schránce lidského těla a pak používána k přeměnění plodivého proudu v jemnou ohnivou sílu, při čemž vnitřně vzniká psychofyzické teplo, které krouží chodbami psychického nervového systému."

 

Zdroje:
http://www.icemanwimhof.com/wim-hof-blog
http://i.huffpost.com/gen/280630/thumbs/r-WIM-HOF-ICEMAN-large570.jpg
http://www.icemanwimhof.com/courses
http://www.tulkulamalobsang.org/index.php?page=teachings&menu=tummo&lang=cz
http://www.national-geographic.cz/detail/video-ledovy-muz-ubehl-maraton-u-polarniho-kruhu-bez-bot-10815/

 

Foto: http://www.flickr.com/photos/marketingfacts/ a http://www.flickr.com/photos/daaynos/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti ze světa   Meditace   Síla myšlenky  


Kategorie Zajímavosti ze světa


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí