Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.
Pyjová kost / penisová kost / penisová kůstka / baculum
Pyjovou kost najdete i u našich nejbližších příbuzných. Například šimpanzi ji mají dlouhou jeden centimetr. A pouze desetikilový makak medvědí centimetrů pět. Rekordmany jsou však velryby, s délkou přes deset stop.
Již dřívější výzkumy evoluce u myší nasvědčovaly, že přítomnost a velikost pyjové kosti souvisí s délkou pohlavního styku. U myší chovaných ve vyšším počtu, kde samci soupeřili o samičky, se mláďata úspěšných samců rodila s větší pyjovou kostí. A naopak, monogamním párům s menší.
Vědcům z Londýna zřejmě nedalo spát, proč nás příroda o tak užitečnou věc ošidila docela. A provedli dosud nejrozsáhlejší výzkum, který srovnává způsob pohlavního života u jednotlivých druhů s velikostí pyjové kosti. A došli k zajímavým závěrům.
Zjistili, že společný předek všech savců tuto kost neměl. Ale v evoluci se objevila velmi záhy. Před více než 95 miliony let. Disponoval s ní již společný předek placentálních savců. A také předek primátů a šelem. Před 50 miliony let. U opic se pyjová kost spíše zvětšovala. Naopak u lidoopů se tento trend obrátil a u člověka pyjová kost zmizela.
Potvrdili, že potřebu delší pyjové kosti mají ty druhy, kdy je potřeba pohlavní styk prodlužovat. Rozumějte: „obsadit samičku“ a nepustit k ní další samce. Tam, kde se samci nesnaží oplodnit co nejvíce samic, se kost ztrácí. A u téměř monogamního člověka zcela.
Této teorii se vymykají zmiňované velryby. Těm pyjová kost zřejmě pomáhá, aby k samotnému páření vůbec mohlo dojít…
Nepřehlédněte: V komunikaci se zvířaty vědci dosahují největších úspěchů se symboly. Nyní dokázali naučit koně, aby si řekli, co právě chtějí. Během dvou týdnů se to naučilo všech 23 koní zapojených do experimentu. Pouze pozitivní motivací. Jak? | Koně umějí komunikovat jako delfíni nebo opice. Změní to přístup k jejich výcviku? >>>
Zdroj: Postcopulatory sexual selection influences baculum evolution in primates and carnivores.- Brindle M & Opie C (2016) Ilustrace a další fotografie pyjové kosti zde: http://flickrhivemind.net/Tags/baculum,bones/Interesting
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!