internetWEEK.cz menu TOPlist

Záhada: Kam zmizeli vrabci?

Záhada: Kam zmizeli vrabci?

Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.

 

Záhada: Kam zmizeli vrabci?

„Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše“ – přísloví, které napovídá, že vrabec kdysi patřil do českého povědomí. Vzpomínám si, jak jeden můj strýc se tak před 30 lety chlubil, že vrabce na své chalupě za Prahou střílí vzduchovkou jako škodnou. Tehdy jich bylo všude dost. Ale něco je jinak. Dnes v Praze musíte mít hodně štěstí, abyste toho malého čimčaru zahlédli, je to jako vidět zlaté prasátko.

 

Vrabec domácí (Passer domesticus) byl kdysi v českých zemích nejrozšířenějším městským ptákem, byl to tak banální zjev jako kopřivy, třešně nebo mravenci. Ale jednoho dne tito ptáci z Prahy zmizeli a nikdo si toho téměř nevšiml. Postupně začali velkoměsto dobývat vrány, straky, sojky, ba i vzácné kavky; kosy nebo sýkory potkáváme často, holubi se přemnožili, ale drobounký vrabčák je pryč.

 

Vrabec domácí by se měl podle encyklopedií vyskytovat hlavně v Evropě, Asii, Africe, Austrálii nebo na Novém Zélandu a také v Americe (kde byl uměle vysazen). „Podobně jako kos černý se i vrabec domácí skvěle přizpůsobil životu ve městech a dnes jde o typického obyvatele oblastí obývaných člověkem, který mu poskytuje úkryt a potravu,“ tvrdí neaktuálně česká verze Wikipedie.org, jejíž autoři si asi ještě mizení vrabců z měst nevšimli.

 

The Independent vyhlásil v roce 2000 akci „Zachraňte vrabce“ a vypsal cenu ve výši 5000 liber pro toho, kdo vědecky vysvětlí záhadu mizejícího ptačího druhu. Podobně jako Praha byl také Londýn 80. let plný vrabčích hejn. Ale v 90. letech začali vrabci postupně z Londýna mizet. „Poslední vrabčí pár zmizel z Parku sv. Jakuba v roce 1998.“ Dr. Kate Vincentová dokazovala v roce 2005 ve své dizertační práci, že mláďata vrabců umírají hlady kvůli nedostatku vhodné hmyzí potravy, jako jsou mšice.

 

Ale věda se dosud v názoru nesjednotila. Mezi hypotézy o vymírání patřilo také zavedení bezolovnatého benzínu nebo mobilních telefonů, jenomže to nevysvětluje, proč v některých městech vrabci stále žijí – například v New Yorku nebo ve Washingtonu.

 

Vlastníci domácích zvířat i přírodovědci dobře vědí, že některá zvířata mají tzv. paranormální schopnosti. Biolog Rupert Sheldrake záhadnou oblast studuje, jeho objev zní: Paranormální je normální! | Úžasná zvířecí telepatie má vysvětlení >>>

 

Ale zpátky do Česka. „V roce 2003 ornitologové dokonce vyhlásili vrabce domácího ptákem roku, aby na jeho klesající počet upozornili,“ napsal Pražský deník. Spekuluje se o řadě příčin, jako je třeba úbytek hnízdních možností až po kontaminovanou potravu," řekl Vratislav Koubek z amatérského ornitologického svazu. Podle něj k úbytku vrabce, ale i jiných druhů, vydatně přispívá stále se zvyšující dopravní ruch. „Ptáci k hnízdění už nemají takový klid, jako měli kdysi." První údaje o tom, že vrabci mizí, pocházejí již z 20. až 30. let minulého století. Od poloviny 90. let vrabec stále ubývá. Nejpravděpodobnější se jeví, že mu nevyhovují změny v zemědělství, zvýšená „péče" o veřejné prostranství. Někteří ornitologové se shodli v názoru, že hovořit o vymírání vrabců není tak zcela na místě. Dokonce se domnívají, že se kdysi přemnožili a jejich stav se vrátil k obvyklému normálu. Jen jsme si prý v minulosti zvykli na velká hejna vrabců a nyní jejich všudypřítomnost postrádáme.

 

Velká Británie a velká ptačí záhada

Hlavní příčinou „největší ptačí záhady moderní doby“ je podle Britů snižující se množství hmyzu ve městech. I laik si všiml, že před pár dekádami všudypřítomné mouchy nebo motýli z českých měst téměř vymizeli. Hmyzí teorii zastávají například vědci z britské Královské společnosti pro ochranu ptactva. Britští ornitologové odhadli, že od roku 1977 se početní stav vrabců ve Velké Británii snížil o 68%, přičemž pokles byl daleko větší v městské zástavbě. Vrabci jsou v Británii stále ještě poměrně hojní v malých městech na venkově nebo u moře. Bylo zaznamenáno, že spolu s vrabci zmizeli z centra Londýna už v polovině 80. let i další ptačí druhy jako sýkorky, červenky a kosi, přičemž nejhůře dopadli vrabci, kteří odtud koncem 90. let zmizeli zcela. Mizení vrabců bylo zaznamenáno také v Dublinu, Hamburku, Praze i v Moskvě, ale kupodivu se jim lépe daří v Paříži nebo v Berlíně, napsal britský list.

 

Masové vymírání vrabců domácích upozornilo badatele, že tento ptačí druh je dobrý bioindikátor změn životního prostředí, zda je městský ekosystém zdravý. Vrabce lze podle vědců dokonce přirovnat ke sněžnému levhartovi, který velmi citlivě reaguje na klimatické a ekologické změny.

 

Nepřehlédněte: Rupert Sheldrake: 10 vědeckých dogmat >>>

 

Indům vrabci chybí

Zajímavé je, že vrabci nemizí z měst jenom v Evropě, ale také v jižní Asii. Když zapátráte v anglicky píšícím internetu, vypadá to, že o jejich vymírání píší hlavně Indové. Ti dokonce vyhlásili projekt na ochranu vrabců. Projekt, který zastřešilo indické Ministerstvo životního prostředí a lesů, zapojuje obyvatele měst do jejich pozorování. Cílem je zjištění přesných příčin vymírání. Do projektu se zapojily tisíce lidí na více než 6000 místech.

 

Zdroje:
Wikipedia.org
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/lepsi-vrabec-v-hrsti-zadni-uz-v-metrolopoli-temer-nejsou-20131202.html
http://www.independent.co.uk/environment/nature/mystery-of-the-vanishing-sparrow-1026319.html
http://southasia.oneworld.net/news/disappearing-sparrow-common-bird-goes-uncommon#.U4R39vl_ugY
Foto: https://www.flickr.com/photos/43158397@N02/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Záhada   Apokalypsa   Ekologie   Zvířata  


Kategorie Záhada


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



Kulový blesk: záhada trváKulový blesk: záhada trvá
Za posledních dvacet let se věda s kulovým bleskem posunula o pár kroků kupředu. Ale stále zůstává více otázek, než je odpovědí. Co tedy s jistotou víme?



Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…



Vědci žasnou nad záhadným signálemVědci žasnou nad záhadným signálem
Když astronomové zachytili zvláštní signál v galaktické kupě v souhvězdí Perseus, vzdáleném od nás miliony světelných let, poznali, že narazili na něco mimořádného. ..



Schizofrenie – nemoc, či posedlost neznámými bytostmi?Schizofrenie – nemoc, či posedlost neznámými bytostmi?
Schizofrenie je jednou velkou záhadou. Trpí jí na světě poměrně velké množství lidí. Někteří mají lehčí formu schizofrenie, jiní těžší. Jedná se jen o nemoc, nebo schizofrenie skrývá daleko více?



Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.



Setkání s andělySetkání s anděly
Jeden díl seriálu „Nevysvětlitelné záhady“ je zaměřený na nebeské bytosti. Andělé zachraňují děti padající ze stromů, lidi z hořících letadel nebo oběti ohrožené šíleným únoscem. Ani nemusejí mít křídla, často mají podobu našich příbuzných.



Jsou rostliny inteligentní?Jsou rostliny inteligentní?
Rostliny se od nás hodně liší, ale mají smysly, paměť, komunikují a dokáží dokonce hospodařit se svými zásobami tak, jako by počítaly.



Další záhada na Měsíci. Mimozemšťané?Další záhada na Měsíci. Mimozemšťané?
Pomocí Googlu našel neznámý záhadolog na našem přírodním satelitu podivný objekt trojúhelníkového tvaru s osvětlenými hranami. Zase atraktivní podvod, nebo důvod, aby některý stát začal připravovat misi na Měsíc?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí