internetWEEK.cz menu TOPlist

TOP 15 nejvíce nebezpečných sopek

TOP 15 nejvíce nebezpečných sopek

Žít poblíž aktivní sopky není žádná legrace. Podívejte se na přehled patnácti nejnebezpečnějších sopek světa.

 

TOP 15 nejvíce nebezpečných sopek

Tektonická a vulkanická činnost je velmi důležitá pro život na naší planetě. Sopky ale dokáží životy také brát. Desítky tisíc obětí si vyžádala exploze indonéské sopky Tambora v roce 1815. V historii lidstva je podobných událostí celá řada. Kdysi dávno mohly sopky způsobit i globální katastrofu srovnatelnou s dopadem obřího asteroidu. Uvolněný prach z erupcí zastínil Slunce a způsobil dlouhodobou zimu a kolaps života na Zemi.

 

Velké sopky jsou dnes pod bedlivým dohledem vědců. I tak je ovšem předpovídání erupcí poměrně obtížné. Podívejte se na nejznámější a nejvíce nebezpečné sopky světa.

 

Mount Merapi (Indonésie)

Indonéská „Hora ohně“ se nachází na ostrově Jáva nedaleko města Yogyakarta s několika tisíci obyvateli. K drobným erupcím dochází jednou za dva až tři roky, k velkým pak jednou za přibližně 10 až 15 let. Zatím poslední velká erupce se odehrála v roce 2010 a vyžádala si několik stovek obětí. Své domovy muselo navíc opustit na 350 tisíc lidí.

Mount Merapi

 

Popocatépetl (Mexiko)

Jedna z nejslavnějších sopek na světě a druhý největší vrchol Mexika se tyčí do výšky 5 452 metrů nad mořem. Sopka se nachází jen asi 70 km od mexického hlavního města. V posledních letech o sobě dává poměrně zřetelně najevo. Žádné větší škody nebo větší počet lidských životů si však „El Popo“ nevyžádal.

Popocatépetl

Podívejte se také na videa z erupcí této slavné sopky >>> Úchvatné video: když Popocatépetl řádí

 

Ulawun (Papua Nová Guinea)

Přes 2 200 metrů vysoká sopka je v posledních letech prakticky nepřetržitě aktivní. Nové studie ukázaly, že se jedná o jednoho z největších producentů oxidu siřičitého. Celkem ho do atmosféry pumpuje kolem 7 kg za sekundu, což jsou asi 2% celkového množství.

Ulawun

 

Nyiragongo (Demokratická republika Kongo)

Přes 3 400 metrů vysoká sopka, na jejímž vrcholu nalezneme hned několik kráterů. Ten největší má průměr 1,2 km. Zatímco sousední krátery jsou již dnes patrně vyhaslé, hlavní patří k vulkanicky nejaktivnějším místům na světě. Poslední mohutná erupce z roku 2002 zničila část města Goma, lávový proud se dostal až k jezeru Kivu a vytvořil poloostrov. Město bylo proudem rozpůleno, o život přišlo 147 lidí a desetitisíce dalších přišly o domovy. K předešlé velké erupci došlo v roce 1977.

Nyiragongo

 

Yellowstone (USA)

Pokud jste viděli film 2012, pak asi víte, že pod Yellowstonským národním parkem je časovaná bomba v podobě obří sopky. Pokud by tento podpovrchový krb magmatu vybouchl, zničil by vše v okruhu nejméně 100 km a dvě třetiny USA by pohřbila několikacentimetrová vrstva popela.

Yellowstone

 

Galeras (Kolumbie)

Podle vulkanologů je Galeras aktivní nejméně posledních 100 milionů let. Jedna z největších posledních erupcí nastala v roce 2010 a vyžádala si evakuaci několika tisíc lidí.

Galeras

 

Sakuradžima (Japonsko)

Vesuv východu? Doufejme, že v případě této sopky zůstane jen u přezdívky. Město Kagošima se stovkami tisíc obyvatel se totiž nachází nedaleko této vulkanické hrozby. Sakuradžima je bývalý ostrov, který se po poslední velké erupci v roce 1914 spojil s pevninou.

Sakuradžima

 

Taal (Filipíny)

Spousta věcí, které nahání strach, má své specifické kouzlo. Sopky jsou dobrým příkladem a to zejména díky kouskům jako je Taal. Najdeme ji na ostrově Luzon a je známá pod přezdívkou „sopka uvnitř sopky“. Jezero, které dnes obklopuje sopku, bylo kdysi jejím ústím. Taal se nachází pár desítek kilometrů od Manily.

Taal

 

Vesuv (Itálie)

Jedna z legendárních sopek a také jedno z největších nebezpečí starého kontinentu o výšce přes 1200 metrů nad mořem. V roce 79 pohřbil Vesuv několik měst, z nichž nejznámější jsou nepochybně Pompeje. Vesuv je údajně sopkou s největší hustotou obyvatel v blízkém okolí. Konkrétně se jedná zhruba o 3 miliony lidí.

Vesuv

 

Mauna Loa (Havaj)

Jedna z pěti sopek, které tvoří Havaj a největší sopka na světě. Její výška od mořského dna činí 10 km a je tak větší než Mount Everest. Základna sopky má průměr 120 km. K erupcím v jejím případě dochází zhruba jednou za 6 let, ale ta poslední se uskutečnila v roce 1984. Že by klid před bouří?

Mauna Loa

 

Santa Maria (Guatemala)

Svatá Marie se nachází asi 120 km od hlavního města Guatemaly a má výšku přes 3 700 metrů. K první erupci došlo v roce 1902, předtím se jednalo po dobu nejméně 500 let o spící vulkán. Erupce v roce 1902 si bezprostředně vyžádala na pět tisíc obětí.

Santa Maria

 

Papandayan (Indonésie)

Bublající bahenní bazény, parní průduchy a kupa turistů. Tahle sopka je pro běžného smrtelníka velmi dobře přístupná. Jak se ovšem říká: tichá voda břehy mele. Obří erupci zde zaznamenali naposledy v roce 1772, kdy si vyžádala nejméně 3 000 životů.

Papandayan

 

Etna (Itálie)

Zřejmě nejvíce videí sopečných erupcí je natočeno z Etny. Etna je aktivní prakticky neustále. K obřím erupcím došlo například v letech 1669 nebo 1917.

 

Sierra Negra (Ekvádor)

Na ostrově Isabel v Galapágách najdeme tuto aktivní sopku o výšce přes 1 100 metrů.

Sierra Negra

 

Cotopaxi (Ekvádor)

Téměř 6000 metrů vysoká sopka v ekvádorské části And. Od počátků 16. století bylo zaznamenáno několik velmi silných erupcí a obecně je Cotopaxi považována za jednu z nejaktivnějších sopek světa. Blízké historické město Latacunga bylo už několikrát vážně poškozeno zemětřeseními, vyvolanými aktivitou vulkánu.

Cotopaxi

 

Zajímavé video: 10 nejsmrtelnějších erupcí

Zdroje:
http://news.nster.com/content92.html?b=14
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti ze světa   Sopky   Zajímavá videa  


Kategorie Sopky


Skryté sopky: Úchvatné lávové proudy pod hladinouSkryté sopky: Úchvatné lávové proudy pod hladinou
Jen 25% lávy se dostane na povrch. Většina zůstává skryta pod hladinou oceánů. Nové útvary lze spatřit pouze díky specializované technice. Vědci navštívili sopku nedaleko Islandu a přivezli úchvatné snímky!Úchvatné video: když Popocatépetl řádí Úchvatné video: když Popocatépetl řádí
Kdo by ji neznal? Jedna z nejslavnějších sopek na světě už řadu desetiletí rozhodně nespí. Podívejte se na úchvatná videa z posledních erupcí.Supervulkány – sopky, které mohou zničit svět!Supervulkány – sopky, které mohou zničit svět!
Jsou obrovské. Když přijde jejich čas, chrlí mnoho žhavé lávy a mračna popela. Nezastaví je vůbec nic, ničí vše živé i neživé. Jsou ale také schopné něčeho mnohem horšího, zahubit svět!Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.Biblické katastrofy Biblické katastrofy
Potopa světa nebo zmizení Lemurie a Atlantidy jsou některé katastrofy, které postihly život na Zemi.


Kategorie Zajímavosti ze světa


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí