Žít poblíž aktivní sopky není žádná legrace. Podívejte se na přehled patnácti nejnebezpečnějších sopek světa.
Tektonická a vulkanická činnost je velmi důležitá pro život na naší planetě. Sopky ale dokáží životy také brát. Desítky tisíc obětí si vyžádala exploze indonéské sopky Tambora v roce 1815. V historii lidstva je podobných událostí celá řada. Kdysi dávno mohly sopky způsobit i globální katastrofu srovnatelnou s dopadem obřího asteroidu. Uvolněný prach z erupcí zastínil Slunce a způsobil dlouhodobou zimu a kolaps života na Zemi.
Velké sopky jsou dnes pod bedlivým dohledem vědců. I tak je ovšem předpovídání erupcí poměrně obtížné. Podívejte se na nejznámější a nejvíce nebezpečné sopky světa.
Mount Merapi (Indonésie)
Indonéská „Hora ohně“ se nachází na ostrově Jáva nedaleko města Yogyakarta s několika tisíci obyvateli. K drobným erupcím dochází jednou za dva až tři roky, k velkým pak jednou za přibližně 10 až 15 let. Zatím poslední velká erupce se odehrála v roce 2010 a vyžádala si několik stovek obětí. Své domovy muselo navíc opustit na 350 tisíc lidí.
Popocatépetl (Mexiko)
Jedna z nejslavnějších sopek na světě a druhý největší vrchol Mexika se tyčí do výšky 5 452 metrů nad mořem. Sopka se nachází jen asi 70 km od mexického hlavního města. V posledních letech o sobě dává poměrně zřetelně najevo. Žádné větší škody nebo větší počet lidských životů si však „El Popo“ nevyžádal.
Podívejte se také na videa z erupcí této slavné sopky >>> Úchvatné video: když Popocatépetl řádí
Ulawun (Papua Nová Guinea)
Přes 2 200 metrů vysoká sopka je v posledních letech prakticky nepřetržitě aktivní. Nové studie ukázaly, že se jedná o jednoho z největších producentů oxidu siřičitého. Celkem ho do atmosféry pumpuje kolem 7 kg za sekundu, což jsou asi 2% celkového množství.
Nyiragongo (Demokratická republika Kongo)
Přes 3 400 metrů vysoká sopka, na jejímž vrcholu nalezneme hned několik kráterů. Ten největší má průměr 1,2 km. Zatímco sousední krátery jsou již dnes patrně vyhaslé, hlavní patří k vulkanicky nejaktivnějším místům na světě. Poslední mohutná erupce z roku 2002 zničila část města Goma, lávový proud se dostal až k jezeru Kivu a vytvořil poloostrov. Město bylo proudem rozpůleno, o život přišlo 147 lidí a desetitisíce dalších přišly o domovy. K předešlé velké erupci došlo v roce 1977.
Yellowstone (USA)
Pokud jste viděli film 2012, pak asi víte, že pod Yellowstonským národním parkem je časovaná bomba v podobě obří sopky. Pokud by tento podpovrchový krb magmatu vybouchl, zničil by vše v okruhu nejméně 100 km a dvě třetiny USA by pohřbila několikacentimetrová vrstva popela.
Galeras (Kolumbie)
Podle vulkanologů je Galeras aktivní nejméně posledních 100 milionů let. Jedna z největších posledních erupcí nastala v roce 2010 a vyžádala si evakuaci několika tisíc lidí.
Sakuradžima (Japonsko)
Vesuv východu? Doufejme, že v případě této sopky zůstane jen u přezdívky. Město Kagošima se stovkami tisíc obyvatel se totiž nachází nedaleko této vulkanické hrozby. Sakuradžima je bývalý ostrov, který se po poslední velké erupci v roce 1914 spojil s pevninou.
Taal (Filipíny)
Spousta věcí, které nahání strach, má své specifické kouzlo. Sopky jsou dobrým příkladem a to zejména díky kouskům jako je Taal. Najdeme ji na ostrově Luzon a je známá pod přezdívkou „sopka uvnitř sopky“. Jezero, které dnes obklopuje sopku, bylo kdysi jejím ústím. Taal se nachází pár desítek kilometrů od Manily.
Vesuv (Itálie)
Jedna z legendárních sopek a také jedno z největších nebezpečí starého kontinentu o výšce přes 1200 metrů nad mořem. V roce 79 pohřbil Vesuv několik měst, z nichž nejznámější jsou nepochybně Pompeje. Vesuv je údajně sopkou s největší hustotou obyvatel v blízkém okolí. Konkrétně se jedná zhruba o 3 miliony lidí.
Mauna Loa (Havaj)
Jedna z pěti sopek, které tvoří Havaj a největší sopka na světě. Její výška od mořského dna činí 10 km a je tak větší než Mount Everest. Základna sopky má průměr 120 km. K erupcím v jejím případě dochází zhruba jednou za 6 let, ale ta poslední se uskutečnila v roce 1984. Že by klid před bouří?
Santa Maria (Guatemala)
Svatá Marie se nachází asi 120 km od hlavního města Guatemaly a má výšku přes 3 700 metrů. K první erupci došlo v roce 1902, předtím se jednalo po dobu nejméně 500 let o spící vulkán. Erupce v roce 1902 si bezprostředně vyžádala na pět tisíc obětí.
Papandayan (Indonésie)
Bublající bahenní bazény, parní průduchy a kupa turistů. Tahle sopka je pro běžného smrtelníka velmi dobře přístupná. Jak se ovšem říká: tichá voda břehy mele. Obří erupci zde zaznamenali naposledy v roce 1772, kdy si vyžádala nejméně 3 000 životů.
Etna (Itálie)
Zřejmě nejvíce videí sopečných erupcí je natočeno z Etny. Etna je aktivní prakticky neustále. K obřím erupcím došlo například v letech 1669 nebo 1917.
Sierra Negra (Ekvádor)
Na ostrově Isabel v Galapágách najdeme tuto aktivní sopku o výšce přes 1 100 metrů.
Cotopaxi (Ekvádor)
Téměř 6000 metrů vysoká sopka v ekvádorské části And. Od počátků 16. století bylo zaznamenáno několik velmi silných erupcí a obecně je Cotopaxi považována za jednu z nejaktivnějších sopek světa. Blízké historické město Latacunga bylo už několikrát vážně poškozeno zemětřeseními, vyvolanými aktivitou vulkánu.
Zdroje:
http://news.nster.com/content92.html?b=14
Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!