internetWEEK.cz menu TOPlist

Biblické katastrofy

Biblické katastrofy

Potopa světa nebo zmizení Lemurie a Atlantidy jsou některé katastrofy, které postihly život na Zemi.

 

Biblické katastrofy

Supererupce Toba

Začněme obrovskou erupcí vulkánu Toba na Sumatře (Indonésie), ke které došlo před 69 až 77 tisíci lety, protože ta měla zlomový vliv na život na Zemi. Šlo o nejničivější přírodní katastrofu na Zemi, o které víme. Byla to největší planetární pohroma za posledních 27 milionů let. Život na planetě byl globálně zredukován na několik tisíc jedinců z každého druhu.

 

Bezprostředně po výbuchu následovaly několik let trvající pohromy, tsunami, zemětřesení, sopečná činnost, posun zemské kůry a obrovské záplavy. Některé ostrovy, mezi nimi snad Lemurie, která měla údajně rozlohu 5000 x 8000 kilometrů, se potopily a jiné vystoupily z moře.

 

Katastrofu po výbuchu Toby mohlo přežít jen to, co bylo dostatečně daleko, dostatečně vysoko a blízko slunci, na dostatečně pevné půdě, bez extrémní seismické činnosti. K erupci došlo během poslední doby ledové a způsobila další ochlazení. Jižní Asie byla pokryta 15centimetrovou vrstvou popela. Oxid siřičitý vyvržený do atmosféry způsobil kyselé deště, které globálně decimovaly vše živé. Následující sopečná zima trvala staletí. V té době byl lidský druh zdecimován na pouhých několik tisíc jedinců, takže mu hrozilo vyhynutí.

 

Doba ledová

Teorií na vznik doby ledové je několik. Něco (například výbuch super-sopky) nastartuje procesy vedoucí ke globálnímu ochlazení, protože atmosféra přestane propouštět dostatečné množství slunečního záření. Jisté je, že pokud se jednou tento proces nastartuje, tak se nedá zastavit. Není vyloučen vliv mimozemského tělesa na vznik doby ledové. Asteroid po nárazu způsobí znečištění atmosféry, které ochladí planetu. Stačí, aby oblaka jeden rok blokovala příchod slunečního záření, a proces se nastartuje. Za posledních 500 milionů let Země dostávala z vesmíru pořádné rány.

 

Pokud kontinenty povyrostou, seismickou činností Země, tak to vede ke zvýšení nadmořské výšky a poklesu teploty na Zemi. Svou roli zde hraje Slunce, kdyby nešťastnou náhodou snížilo v nevhodné době aktivitu, nebo se Země vzdálí od Slunce, Ledovce pak pohlcují kyslík a parodoxně i CO2, což přispívá k snižováním teploty na zemi.

 

Venuše a Mars jsou sesterské planety vzdálené přibližně stejně daleko od Země. Pokud Země je ideální pro život, tak Mars a Venuše představují protichůdné extrémy, i když kdysi mohly mít podmínky podobné. Mars má tenkou atmosféru kvůli nízké gravitaci a nemá skleníkový efekt, takže je na planetě extrémní chlad. Na Venuši se uvolnilo obrovské množství CO2 z hornin, skály jsou tam tvrdé jako diamant, a existuje zde silný skleníkový efekt, takže na povrchu je pekelné horko a ultrafialové záření rozložilo vodu.

 

Vláda ledovců

Před 18 000 lety dosáhla doba ledová vrcholu. Ledovec pohltil obrovské masy vody. Led nahromaděný na pólech tlačil na zemskou kůru a stěžoval zemi rotaci. Země přesunula póly, čímž se život zachránil před variantou Mars. Před 13 400 lety se Země odklonila od své osy o 30 stupňů, nebo se pohnuly desky zemské kůry. Dnešní severní pól byl v místech Hudsonova zálivu v Kanadě. V americkém Ohiu byl před 14 000 lety ledovec silný 1.5 km, který se po oteplení rozpouštěl 200 let. To je důvod, proč je polovina Ameriky plochá. Podobně jako Polsko ji zarovnala pohybující se masa ledu.

 

Bleskový posun pólů

Přesun pólů nastal velmi rychle, jako když vypnete vypínač. Zvířata umrzlá na Sibiři mají v žaludcích, dokonce mezi zuby, nestrávené potravu s rostlinami, které za dnešních podmínek na Sibiři nerostou. Ledovce se přesunuly níže, začaly tát a uvolňovat kyslík a CO2. Ale Země se stejně potřebovala zploštit a nastal pohyb zemské kůry, který trval 7000 let. Zemětřesení lámala led a uvolňovala jej do oceánů, kde tál. Na Sibiři se vytvořila obrovské sladkovodní jezera. Lidé ze Sibiře se přemístili na území dnešní Ameriky. Poslední vědecké poznatky to potvrzují. Ameriku osídlili bílí lidé kavkazského typu před 13 000 lety. Dodnes se to odráží v DNA R1A u amerických indiánů. Je to závislé na jednotlivých kmenech. Nejvíce R1A bylo nalezeno u kmenů v okolí Velkých jezer a také u Anasaziů, stavitelů puebel, kteří záhadně zmizeli, stejně je to u některých domorodých kmenů v Jižní Americe.

 

Vznik Středozemního moře

Středozemní moře bylo v té době sušší, protože nebylo spojeno přes Gibraltar s oceánem. Místy zde byly prolákliny se slanou vodou ve stylu Mrtvého moře nebo Solného jezero v Utahu. Na konci italského podpatku je bariéra, takže Jaderské moře zřejmě neexistovalo. Byla tam sladkovodní jezera. Středozemní moře se poprvé naplnilo před asi 6,5 miliony let, kdy se bariéra u Gibraltaru rozdělila. Trvalo dva roky, než se moře zaplnilo. Nánosy na dně Středozemního moře jsou místy 2kilometrové. Před 6500 lety se Atlantický oceán znovu spojil se Středozemním mořem. Voda zalila velkou část severní Afriky a nízko položená místa evropské pevniny.

 

Vznik Černého moře

Před 5500 lety seismická aktivita rozlomila zemskou kůru v místě zvaném Bospor. Obrovský proud slané vody začal dopadat z výšky mnohonásobně převyšující Niagaru do údolí, kde údajně leželo město Atlantis. Takto nám matka příroda vytvořila Černé moře, které ve starověku nazývali Atlantské. Lidé z údolí v chaosu prchali před potopou. Jedni k Araratu, jiní po řekách Eufrat a Tigris na klidná místa v Mezopotámii.

 

Že tato událost zůstala natrvalo zapsaná v myslích těchto lidí svědčí fakt, že před 2500 lety se podle sumerské legendy Enki odebral do země předků na severu, kterou zalila voda.

 

„Potopu světa“ zaznamenávají dokonce i hinduistické záznamy Rigvéda: "... Saptathi byla mocnou řekou, která smetla hřeben hor silnými vlnami a s hromovým hlukem zaplavila údolí." RV.VI.61, 2

 

Rigvédy uvádějí Danu jako bohyni vody, která byla matkou Asurů a Danajců. Od této Danu pocházejí názvy řek Danube, Don, Dněpr, Dněstr. To se přeneslo do řecké mytologie na Demeter-Dameter, stejně bohyně vody. Bůh Perkunos je indo-íránským protobohem plodnosti, deště, vody, hromů a blesků. Od Perkunosa pak máme názvy a jména jako Perseus, Persie, Perseopolis, Perun.

 

Zdroj: http://dolezite.sk/O_biblickej_potope_sveta_a_Atlantide__224.html

 

Přeložil, upravil: heartblue

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Katastrofy   Doba ledová   Zajímavosti   Sopky  


Kategorie Katastrofy


Titanik potopil oheň, nově tvrdí odborníciTitanik potopil oheň, nově tvrdí odborníci
Analýza dosud neznámých fotografií, pořízených před vyplutím z loděnice v Belfastu, přiměla experty vyhlásit oheň za prvotní a hlavní příčinu zkázy Titaniku.Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?Co dělat, když vybouchne jaderná bombaCo dělat, když vybouchne jaderná bomba
Několik rad a poznatků, které vám mohou pomoci v případě, že někde poblíž vás vybouchne jaderná bomba.Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?
Celý svět sleduje příběh letu MH370 a pokládá si otázku, jak se může v dnešní době ztratit beze stopy velký Boeing 777.Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?  Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?
V roce 1883 jsme měli možná obrovské štěstí. Naší planetu jen těsně minuly fragmenty komety o celkové hmotnosti nejméně dvou miliard tun. Nebo to bylo všechno jinak?V Rusku existuje jezero, které vás zabijeV Rusku existuje jezero, které vás zabije
Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.Brána do peklaBrána do pekla
Kráter na území Turkmenistánu je nepochybně jedním z nejzajímavějších míst na světě. Zahrál si například v reportážích o dopadu meteoritu v Rusku.Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofěLaureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě
Nerovnost ve společnosti vede k oslabení růstu a erozi demokracie. Prohlásil to Joseph Stiglitz, jeden z nejuznávanějších světových ekonomů...Centralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoříCentralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoří
Město Centralia svým názvem budí dojem, jako by jeho původ ležel v nějaké sci-fi povídce a realita skutečně není daleko od pravdy. Pod opuštěnými ulicemi hoří už od roku 1962.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí