internetWEEK.cz menu TOPlist

Bankrot Detroitu: varování pro všechny

Bankrot Detroitu: varování pro všechny

Detroit je prvním z velkých měst USA, které muselo vyhlásit bankrot. Příčiny nelze hledat jen v krizi automobilového průmyslu ale také v chybách politiků v posledních desítkách let. A bývalý starosta města jde na 28 let do vězení.

 

Bankrot Detroitu: varování pro všechny

Chcete vlastnit dům v USA, ale nemáte moc peněz? Možná byste mohli zkusit Detroit. Výhody jsou nasnadě. Do Kanady to nebudete mít daleko, můžete zajít na zápas NHL, ale především si lze vybrat z bohaté nabídky desítek tisíc prázdných domů doslova za babku. Cena se často pohybuje tak nízko, že s trochou nadsázky možná zaplatíte více za hamburger a Coca Colu na letišti. To není legrace ani ironie ale krutá realita kolébky amerického automobilového průmyslu. Když si na internetu projdete ceny nemovitostí a chcete si koupit trochu pěknější a prostornější dům, stačí vám často jen sto dolarů (1800 Kč)! Za tuto cenu koupíte dům s pěti pokoji a dvěma koupelnami.

 

Říká se, že je naprostou makroekonomickou sebevraždou, pokud se stát orientuje pouze na jednu oblast. Pak už jen stačí, aby poklesla poptávka po dané komoditě, a je zle. Detroit ukazuje, že toto pravidlo neplatí pouze pro státy ale také pro města. Černé mraky nad Detroitem nemají jen původ v krizi amerického automobilového průmyslu, ale jsou rovněž nahromaděním špatných rozhodnutí místní politické reprezentace za posledních pár desítek let. Bývalý starosta Kwame Kilpatrick (2002-2008) dostal za korupci, zpronevěru a další trestné činy 28 let vězení.

 

Na druhou stranu vysoká nezaměstnanost a postupný dosti radikální úbytek obyvatelstva na kondici města rozhodně nepřidali. V 50. letech žilo v Detroitu 1,8 milionů obyvatel. V roce 2000 to bylo 950 000 a v roce 2010 už jen 713 tisíc.

 

Jeden z desítek tisíc opuštěných domů v Detroitu.

Jeden z desítek tisíc opuštěných domů v Detroitu.

 

Poválečné období znamenalo pro Detroit ztělesnění amerického snu. HDP na jednoho obyvatele zde bylo jedno z největších v USA. Zlepšovala se úroveň zdravotní péče, město se modernizovalo a rostlo. Od 80. let se ovšem kormidlo Detroitu začalo otáčet nepříznivým směrem. Město se začalo zadlužovat, životní úroveň obyvatel klesala. Začala klesat kvalita zdravotnictví i vzdělávání, prohlubovaly se rozdíly mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva. Krize automobilového průmyslu pak Detroit definitivně srazila na kolena.

 

Plných 83% populace tvoří Afroameričané. Město se zejména v posledních letech potýká s vysokou kriminalitou. Za snížením počtu obyvatel tak není jen snaha odejít pryč z krachujícího města ale také postupné přesídlování do bezpečnějších městeček v okolí.

 

Na druhou stranu roste počet vzdělaných mladých lidí, kteří si nevedou finančně vůbec špatně. Zatímco desítky tisíc domů chátrá, stavějí se v některých částech města luxusní sídla.

 

Veřejné osvětlení ve značné části Detroitu nefunguje, policie občas na místo trestného činu ani nedorazí a tak drtivá většina kriminálních činů zůstává nevyřešena.

 

Lidé jsou bez práce, třetina je pod hranicí chudoby. Díky tomu nemají zisky ani místní provozovatelé obchodů a služeb, lidé neutrácí, daně se do městské kasy příliš nehrnou a kolečko ekonomické smrti se roztáčí do pořádných otáček. S dluhy přes 18,5 miliardy dolarů došel Detroitu v roce 2013 dech a město vyhlásilo bankrot. Situace ve městě, alespoň pro obyvatele, se od té doby příliš nemění.

 

Zatímco bankrot malé firmy znamená stopku, bankrot něčeho, co zrušeno být nemůže (stát, město, člověk nebo velká korporace) může být příležitostí pro nový začátek. Zda se to týká i Detroitu, ukáže teprve čas.

 

Na stole je však otázka, zda podobný osud nepotká také další města nejen v USA. Vyhlášení bankrotu nebo přesněji žádost o ochranu před věřiteli není závislá jen na objemu dluhů ale také na dalších faktorech. Mnoho měst v USA to má dnes již pořádně nahnuté. Mezi těmi velkými a známými jsou například Philadelphia, Cincinnati a Chicago. Ale spekuluje se i o předlužených městech v Číně...

 

Zdroje:
http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy-123/krach-prebudil-detroit-z-americkeho-sna-komentar-561555
http://news.msn.com/us/after-detroit-bankruptcy-will-other-cities-follow
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Krize   USA  


Kategorie Krize


Mizející střední třída je nový normál?Mizející střední třída je nový normál?
Všimli jste si, že pomalu chudnete, i když jste byli v 90. letech poměrně úspěšní profesionálové a vaše profese se ještě před 10 lety zdála být zárukou slušného příjmu a víceméně nadprůměrného životního standardu? Nejste v tom sami....



Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Deprese  - co s ní? Deprese - co s ní?
Depresivní nálady se zdají být banální věcí, vědci a lékaři si to však nemyslí. Zkoumají tuto psychickou nemoc permanentně. A ta se šíří po světě jako podivná nákaza.



Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů
Ekonom Joseph Stiglitz varuje před obrovským zadlužením studentů, které může mít neblahý vliv na americkou ekonomiku.



Sedm novodobých sociálních třídSedm novodobých sociálních tříd
BBC provedla velký průzkum a rozdělila společnost do sedmi nových sociálních tříd, které ani zdaleka neodrážejí pouze příjmovou a majetkovou stránku.



Ve Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužůVe Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužů
Počet sebevražd ve Velké Británii stoupá. Každý den se rozhodne se životem skoncovat 12 mužů. Jak jsme na tom u nás?



Kypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhneKypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhne
Krizi, pod kterou jsou podepsaní politici a finančníci, zaplatíme. Novou formou znárodnění jsou mimořádné daně. A nikdo před nimi neuteče!



Jak přežít krizi – světovou i vlastníJak přežít krizi – světovou i vlastní
Jakým způsobem se v dnešní době dobře zabezpečit proti krizi a nedostat se do velkých finančních až existenčních problémů? Kam investovat? Poradíme vám…



Hororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické kriziHororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické krizi
Juraj Mesík (50) pracoval v terciárním sektoru i ve Světové bance. Patří mezi lidi, kteří vědí jiným pořádně zvednout tlak, neboť věci pojmenovává na rovinu.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí