Ekonom Joseph Stiglitz varuje před obrovským zadlužením studentů, které může mít neblahý vliv na americkou ekonomiku.
O školném se u nás hovoří už hezkých pár let a možná se ho brzy dočkáme pod klamavým označením „zápisné“.
V zahraničí je školné poměrně běžné, ačkoliv srovnávat jeho výši s navrhovaným českým školným není s ohledem na rozdílné příjmy v České republice a na západ od nás příliš korektní. Výhodou školného mohou být větší příjmy do vysokoškolského vzdělání a tím teoreticky i jeho lepší kvalita a menší závislost na státním rozpočtu. Další výhodou je také větší motivace studentů, aby studia ukončili v řádném termínu.
Na druhou stranu může školné omezit dostupnost vzdělání pro méně majetné vrstvy obyvatelstva. Lidé s vysokoškolským titulem mají větší šanci, že seženou zaměstnání. Problémem je, že dnes pouze hypoteticky. Struktura českého školství není úplně ideální (mnoho studentů humanitních oborů) a především je v hlavách studentů ukotvena představa, že titul rovná se automaticky dobře placené a snadno sehnatelné pracovní místo. Jen malá část studentů se například již během studia věnuje shánění praxe ve svém budoucím oboru.
Ale zpět ke školnému. Jeho nevýhodou je fakt, že vytváří slušnou sortu mladých lidí, kteří nastupují do svého prvního zaměstnání s velkou dluhovou zátěží. To pro ekonomiku není dobré. Právě mladí lidé s vyšším příjmem totiž generují klíčovou část spotřeby, která je hnacím motorem mnoha ekonomik. Dluhy absolventů ale tuto spotřebu brzdí. Pokud máte dluh ve výši několika set tisíc, pak si asi nevezmete další půjčku na byt apod.
Stiglitz před dluhy studentů varuje
Americká ekonomika po druhé světové válce stavěla na dvou časovaných bombách. Banky doslova vnucovaly svým klientům půjčky. Mělo jít o výhodné a zcela bezpečné půjčky, které byly jištěny nemovitostí. V USA to nebyl problém, vlastní bydlení má velká část populace. Jenomže kolotoč zadlužování a život nad poměry v roce 2007 explodoval tak silně, že otřásl celým světem.
Ekonom Joseph Stiglitz patří mezi odborníky, kteří nazývají věci pravým jménem a velmi často kritizuje současný stav nejen americké ekonomiky. Podle Stiglitze jsou časovanou bombou studentské půjčky a to z důvodů, které jsme už výše popsali.
Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě >>> | čtěte o dalších názorech Josepha Stiglitze na internetweek.cz.
Průměrný absolvent univerzity si do života odnáší dluh 26 000 dolarů (520 tisíc korun). Existují však velké rozdíly mezi studenty. Plných 13% má dluhy ve výší 50 000 dolarů, 4% dokonce kolem 100 tisíc dolarů (2 miliony korun).
Průměrné roční náklady na studium se pohybují kolem 22 000 dolarů, přitom v roce 1980 to bylo jen 9000 dolarů (očištěno o inflaci). Průměrný roční příjem americké rodiny je dnes 50 000 dolarů, v roce 1980 to bylo 46 000 dolarů.
Celkový objem studentských půjčku je dnes přes bilion dolarů, což je více než dluhy na kreditních kartách, které jsou v USA tak populární.
V USA je vysokoškolské vzdělání velmi důležité. Průměrný roční plat člověka s univerzitním titulem je o 12 tisíc dolarů větší. Díky obrovskému zadlužení však paradoxně někteří lidé padají díky dluhům ze studií ještě na hlubší dno, než ze kterého se snažili odpíchnout. Stále více absolventů není schopna své dluhy splácet a opožďuje se ve splátkách o 3 měsíce a déle.
Škrty ve veřejných financích se v posledních letech projevily na výši školného, která za pět let vzrostla o 27%.
Dluhy studentů pak podkopávají americkou ekonomiku. Mladí lidé si nemohou dovolit hypotéky. Tím trpí realitní trh, jehož kolaps před pár lety odstartoval světovou finanční a hospodářskou krizi a ještě více se prohlubuje nerovnost ve společnosti.
Je tedy na místě úvaha, zda neinvestovat více do lidského kapitálu a neuzdravit tak „nemocnou“ společnost, která své bacily přenáší i do ekonomiky.
Zdroj:
http://opinionator.blogs.nytimes.com/2013/05/12/student-debt-and-the-crushing-of-the-american-dream/?smid=fb-nytimes&WT.z_sma=OP_SDA_20130514
Foto: Tungsten, Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!