internetWEEK.cz menu TOPlist

Deprese - co s ní?

Deprese  - co s ní?

Depresivní nálady se zdají být banální věcí, vědci a lékaři si to však nemyslí. Zkoumají tuto psychickou nemoc permanentně. A ta se šíří po světě jako podivná nákaza.

 

Deprese - co s ní?

Lékaři si pochvalují, že nová antidepresiva jsou účinná a neškodná, ale to ještě neznamená, že se jimi něco vyřeší. Deprese se dál šíří v celém lidstvu, v roce 2030 má být nejčastější nemocí na planetě!

 

Je stav, kterému říkáme „deprese“ (potlačení), pouhá anomálie, kterou lze vyléčit podáním nějaké chemikálie? Je lidská duše tak jednoduchá? Co když „potlačení“ signalizuje něco jiného a má nás přimět k životním změnám. Požíváním medikamentů tyto signály jen potlačujeme a odsouváme řešení na neurčito. Deprese bývá součástí životní krize, která zase bývá důsledkem našich chybných rozhodnutí. Nutí k zamyšlení. Nestačí polykat prášky. Zamyslete se nad sebou, když se nemůžete zbavit „depky“.

 

Deprese: Může za to podvěsek mozkový

Jeden z posledních výzkumů britské medicínské firmy Heptares Therapeutics říká, že za depresemi se skrývá bílkovinná látka z podvěsku mozkového čili hypofýzy, která má název CRF1. Tato „molekula trápení“ podněcuje mozek, aby produkoval hormony související s úzkostmi a stresem. Deprese podle vědců ovlivňuje tyto látky v mozku. Hypofýza je maličký orgán, který produkuje asi 20 hormonů a společně s hypothalamem řídí další žlázy.

 

Depresi nelze brát na lehkou váhu, je častou příčinou sebevražd, vyjadřuje ztrátu zájmu o život a vítězství negativních emocí. Trpí jí nejen postižený jedinec, ale celé jeho okolí.

 

Podle Britů deprese postihují asi čtvrtinu lidí. V ČR tyto potíže přivedly za lékaři již v roce 2011 přes sto tisíc lidí. Podle odhadů odborníků budou již v roce 2020 deprese druhou nejčastější celosvětovou nemocí. A v roce 2030 zcela nejčastější. Chemikálie, které vydělávají zdravotnickému průmyslu miliardy, jsou jedna věc, ale druhou věcí je skutečné psychologické, psychoterapeutické řešení problémů.

 

Definice deprese

Deprese patří mezi poruchy nálady, jde o tzv. patologický smutek. Když člověk ztratí někoho blízkého, je smutek pochopitelný. U deprese ale pochopitelný důvod pro stísněnou náladu buď zcela chybí, nebo není tak silný, aby mohl útlum nálady sám o sobě vyvolat. Neléčená deprese trvá kolem půl roku a má tendenci se vracet. U těžších forem existuje velké nebezpečí sebevražedného jednání – asi 10% takových jedinců se pokusí o sebevraždu. Depresivní porucha postihuje asi 3% populace.

 

Klasická léčba deprese

Mezi metody klasické léčby depresí patří antidepresiva, elektrokonvulzivní terapie a psychoterapie.

 

Deprese: Terapie alternativní

Naturopatie

Rady týkající se stravy, cvičení a hydroterapie. Studené koupele časně zrána jsou užívány s velice dobrými výsledky v případě mírných až silných depresí, zvláště u těch, které jsou spojeny s myalgickou encefalomyelitidou či postvirovým únavovým syndromem.

 

Aromaterapie

Aromaterapie přináší úlevu od příznaků mírné deprese a smutku pomocí masáží. Do koupele můžete užít oleje bazalkový, šalvějový, z heřmánku římského, růžový a tymiánový. Oleje je možno také inhalovat z napuštěné tkaniny nebo kapesníku.

 

Bylinná medicína

Užívání léčivých čajů z bylin je běžnou metodou pří zvládání deprese (brutnák lékařský nebo sporýš lékařský). Šálek teplého čaje z rozmarýny nebo zázvoru pomůže zvednout náladu.

Na tzv. zimní deprese se někdy doporučuje

 

Světelná terapie

Měla by být úspěšná u více než 80 % pacientů trpících sezónní afektivní poruchou a její přínos je skutečně mimořádný, říkají autoři webové stránky SAD, která doporučuje různá svítidla. V mnoha případech prý dochází k úplnému vymizení nepříjemných příznaků choroby, v těch ostatních pak alespoň k jejich výraznému zmírnění, které nemocným umožní normální každodenní fungování.

 

10 rad jak na depresi

Terapeuti doporučují, aby se pacienti trpící depresemi nespoléhali jen na medikamenty předepsané lékaři, je potřeba udělat ve svém životě určité změny. Například zlepšovat své společenské kontakty. Pomáhá sport nebo cvičení, změna stravování, vypuštění alkoholu a kofeinu, redukce příjmu sladkostí, vydatný spánek (aspoň 7 hodin denně) a také snížení stresu je důležité, radí Helpguide.org.

 

  • 1. Rutina
    Postupujte rutinně, radí lékaři. Nastavte si volnější denní rozvrh, abyste se vrátili do svého normálního denního režimu.
  • 2. Cíle
    Dosahování postupných cílů zlepšuje náladu.
  • 3. Cvičení
    Tělocvik uvolňuje důležité hormony na zlepšení nálady.
  • 4. Jezte zdravě
  • 5. Hodně spěte
  • 6. Přijměte své povinnosti
    Deprese člověka vyčleňuje ze života a člověk má chuť se na všechno vykašlat. Nedělejte to. Povinnosti jsou forma terapie, uzemňují vás a dávají vám pocit uspokojení, když je splníte.
  • 7. Zbavte se negativního myšlení
    Sledujte svůj způsob myšlení a měňte ho. Když máte depresi, vybíráte si to nejhorší možné řešení.
  • 8. Raďte se se svým lékařem, než začnete užívat doplňky na deprese, jako jsou rybí olej nebo kyselina listová.
  • 9. Dělejte něco nového
    Člověk v depresi postupuje rutinně. Donuťte se dělat něco jinak. Jděte třeba do muzea nebo si sedněte do parku na lavičku a čtěte si. Přinese vám to radost, potěšení a něco se naučíte.
  • 10. Bavte se něčím
    Že vás nic nebaví? Musíte se do toho nutit. Vyzkoušejte se po ránu usmát. Má to zázračné účinky.

Nepřehlédněte v magazínu internetWEEK.cz | Nejlepší lék na světě je zadarmo: SMÍCH >>> | A smích léčí, i když ho ze sebe jen tlačíte >>> | Možná i depresi...

Spirituální pohledy na depresi

Terapeut Jan Havelka na svých webových stránkách Terapie něhou, nazývá depresi „transformační branou“. „Umírání ega“ považuje za součást probíhajícího transformačního procesu. A deprese jsou součástí tohoto procesu.

 

Slavný indický guru Osho řekl: „Úzkost přichází s budoucností, protože musíte plánovat. Nemůžete prostě pořád dál opakovat staré životní postupy. A když děláte něco nového, je tu možnost chyby, větší možnost chyby. Čím víc zkoušíte nové, tím se stáváte úzkostlivější. To je důvod, proč je Amerika psychicky nejnarušenější zemí a Indie tou nejméně narušenou.“

 

Jungiánský pohled na depresi

Neměli bychom zapomenout na jungovský pohled na depresi. Dr. Carl G. Jung měl s depresí bohaté zkušenosti. Například během svého dlouhodobé životní krize vytvořil mysteriózní Červenou knihu. Psal ji a kreslil asi 16 let.

 

Jungiánští psychologové vysvětlují, že s depresí to není vůbec jednoduché – má mnoho aspektů a záleží na tom, jak se definuje. Spirituální deprese je něco jiného než klinická deprese. Nemusí se nutně jednat o něco špatného. V teorii vztahů může být „deprese“ dobrým znamením, že se roztříštěná duše léčí a její oddělené části se vracejí do celku. Deprese je nahlížena jako symptom špatného směru nebo nezbytného kroku, aby byly odhozeny falešné přístupy a vytvořil se tak prostor pro skutečný psychický růst. Takže v Jungově pojetí není deprese „nemoc“ sama o sobě, ale je to signál; jakési červené varovné světýlko, které ukazuje na to, kde máte problém.

 

Deprese je stav, kdy nevědomí nebo Já dělá preventivní opatření a duše chce, aby se člověk zastavil a zamyslel se nad tím, co dělá špatně. V jungovské analýze není pacient nucen, aby se rychle „vyléčil“, když má depresivní stavy. Naopak se pracuje na tom, aby „byl“ s nimi a podíval se na to, „co se v jeho životě děje špatně“. Vůbec nejde o to, aby člověk zůstal v depresi co nejkratší čas. Ovšem, není to velká legrace setrvat v tomto stavu, kterému se říká Temná noc duše.

 

Zdroje:
http://zpravy.idnes.cz/depresi-i-sebevrazd-v-cesku-pribyva-d6q-/domaci.aspx?c=A121009_143705_domaci_zt http://www.ordinace.cz/clanek/lecba-deprese-nutnost-pro-obnoveni-kvality-zivota-i-jeho-zachranu/ http://www.esoterika.cz/psychologie/alternativni-terapie-deprese http://www.deprese.psychoweb.cz/ http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2372305/Scientists-discover-brains-misery-molecule-affects-stress-anxiety-depression.html?ito=feeds-newsxml, http://www.webmd.com/depression/features/natural-treatments http://sporeflections.wordpress.com/2008/01/06/depression-from-a-jungian-point-of-view/

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/darcyadelaide/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Nemoc   Zdraví   Deprese   Krize   Alternativní léčení  


Kategorie Zdraví


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!



7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween
Dýně jsou plné vitamínu A, který jak známo zpomaluje stárnutí. Semena dýně jsou plná antioxidantů a vláknina dýně pomáhá udržovat hladinu cholesterolu. A nejen to…



Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Spad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a FukušimouSpad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a Fukušimou
Dr. Roberto Lucchini srovnává vliv katastrof na zdraví obyvatel. V okolí WTC je prokazatelně více případů rakoviny než ve zbytku New Yorku a USA.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí