internetWEEK.cz menu TOPlist

Istanbul - brána do orientu

Istanbul - brána do orientu

Největší turecké město Istanbul zajisté má co nabídnout. Od nejrůznějších obchodů s kořením a oblečením, po nádherné památky. Vydejte se za poznáváním jeho krás!

 

Istanbul - brána do orientu

Máte-li rádi historii, přijdete si v Istanbulu, v staré části města na své. Tato oblast je nejnavštěvovanější mezi Turisty. Stojí zde totiž Modrá mešita a Hagia Sofia. Samozřejmě je zde daleko více památek. Například palác Topkapi, park Gülhane, mešita Fatih Camii, Sülejmanova mešita, Istanbulské hradby, mešita Eyüp Sultan Camii a další. Pokud nemáte příliš rádi památky, můžete se vydat na velký istanbulský bazar, Yerebatanskou cisternu, nebo se dá dojít do Eminonü, což je přístav u mostu přes Zlatý roh.

 

O Istanbulu jako takovém

O Istanbulu můžeme mluvit především jako o městě, jež se rozkládá na dvou kontinentech, které jsou spojovány průlivem Bospor. Ten je 118 metrů hluboký a dlouhý přes 31,5 kilometrů. Bospor je mořskou spojnicí mezi Marmarským a Černým mořem. První, kdo touto cestou podle pověsti měl plout, byli Argounati při své výpravě za Zlatým rounem. Dnes je tato cesta běžně využívaná především pro obchodní účely, ale také pro romantické výlety a plavby.

 

Istanbul má mnoho jmen. Je známý jako Cařihrad, Byzantion nebo Konstantinopol. V dobách, kdy se Istanbulu říkalo Byzantion (jednalo se o malou osadu v dobách antiky), se začala tvořit velká historie města. Jeho sláva a úspěch začaly rozkvétat v dobách Východořímské říše, kdy se tehdejší Byzantion stal i centrem řecké kultury a pravoslavné církve. Město se stávalo metropolí.

 

Vzniklo mnoho důležitých staveb, z nichž nejznámější je Hagia Sofia. Jednalo se o největší stavbu světa své doby.

 

 

Hagia Sofia

Hagia Sofia, nebo-li Svatá moudrost hrála kdysi velmi důležitou roli, neboť v ní byli korunováni všichni konstantinopolští císaři. Její význam si uvědomil i sultán Mehmed II., který vyhlásil přeměnu katedrály na mešitu. V blízkosti poté byla vybudována také Modrá mešita, ovšem Hagia Sofia si svoji prioritu udržela. Dnes slouží jako Muzeum.

 

Mohlo by vás zajímat…

Na severu odděluje Istanbul od Evropy zátoka zvaná Halič. Přes most se dá dostat do evropské čtvrti Beyoglu. V této čtvrti můžete navštívit Galatskou věž, z níž je krásný výhled, pěší zónu Istikal, živé náměstí Taksim, pevnost Rumeli nebo velké množství různých obchůdků.

 

Co se s Istanbulem dělo dále

Na konci existence byzantské říše byl dnešní Istanbul několikrát vypálen a zničen vojsky křížových výprav. Město se začalo nazývat Cařihrad.
Cařihrad byl centrem veškerého obchodu a služeb. Poté, co ho Osmané dobyli, se v Cařihradu začal šířit Islám. Název byl změněn na dnešní Istanbul, ovšem do roku 1453 se město nazývalo Konstantinopol.
Za Osmanů vzniklo mnoho památek, jako je Modrá mešita, Tulipánová mešita, Sülejmanova mešita, ale také byla přestavěna katedrála Hagia Sofia.

 

Modrá mešita

 

Této mešitě se také jinak říká mešita sultána Ahmeda, který ji založil, když mu bylo pouhých dvacet let. Modrá se jí říká proto, že má modrozelenou výzdobu. Mezi její největší zajímavost ovšem patří to, že je jedinou mešitou se šesti minarety. Běžná mešita má jen jeden, lepší má dva, ale mešita se šesti minarety smí stát jen v Mekce. Význam této mešity je pro Turecko opravdu velký. Znamená pro ně tolik, jako pro nás Chrám sv. Víta – jedná se o nejvýznamnější náboženskou stavbu v zemi.

 

Tulipánová mešita

 

Také se jí říká Laleli Džamii. Jedná se o mešitu, která byla postavena za vlády Mustafy III. Byla založena počátkem 18. Století a je zajímavým příkladem osmanského baroka.

 

Sülejmanova mešita

 

Sülejmanova mešita je dalším skvostem Istanbulu. Tyčí se na jednom z istanbulských kopců. Byla postavena za vlády Sülejmana nádherného. Čtyři minarety s deseti balkony mají symbolizovat, že Süleman byl desátým sultánem a čtvrtým pádišáhem od dobytí města.

 

Nenechte se připravit o následující…

Při návštěvě Istanbulu byste se rozhodně neměli nechat připravit o plavbu trajektem přes Bospor. Další zajímavá plavba je plavba trajektem, který pluje zátokou Zlatý roh až do Eyüp. Naprosto nezapomenutelným zážitkem je výlet vlakem po jižním pobřeží Marmarského moře.

 

Pokračování výprávění o istanbulské historii

V Istanbulu se usazovali obchodníci z celého světa. Především z Řecka, Srbska, Bulharska a Arménie. Koncem 19. století byl Istanbul velice moderním městem s několika miliony obyvatelů. Navíc zde byla vystavěna i podzemní a tramvajová dráha. Železniční spojení s Evropou bylo samozřejmostí.

 

Zajisté je vhodné zmínit se o Kemalu Atatürkovi, který z Istanbulu pod svým vedením utvořil ucelenou republiku. Istanbul velice stoupl na své hodnotě, neboť se začaly budovat nové silnice, dálnice a také se zvedla ekonomika. To samozřejmě přimělo mnoho Turků k tomu, aby se přestěhovaly do Istanbulu. Dnes město čítá okolo 11 milionů obyvatel a tím předstihlo i Paříž. Svoji vládu má v Ankaře.

 

Ti, kdo miluji noční život, se v Istanbulu rozhodně nudit nebudou. Obchody mají otevřeno dlouho do noci, z barů a restaurací se ozývá hlasitý smích a hudba a celé město je na nohou.

 

Turci jsou velice živí a pohostinní lidé. Většinou nikam nepospíchají, a tak se člověk nesmí divit, že vám neustále nabízejí buď silný černý čaj, který je mezi Čechy známý jako „magoráček“, vodní dýmku, nebo turecký med.

 

Ten, kdo jednou Tureckou jako takové navštíví, velice rád se opět vrátí.

 

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Istanbul
http://divysveta.wz.cz/soubory/hagia_sofia,_istanbul.htm
http://www.turecko.cz/node/78
http://www.15century.wz.cz/istanbul.htm
http://www.turistika.cz/mista/istanbul-tulipanova-mesita
http://www.turecko.org/turecko/istanbul.html

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Cestování   Turecko  


Kategorie Cestování


Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…Necháte se zlákat k dovolené v Sýrii?Necháte se zlákat k dovolené v Sýrii?
Promo video ministerstva pro cestovní ruch láká k dovolené v přímořském letovisku Tartus...Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.comTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di GardaTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di Garda
Itálie: Gardské jezero je jako klín zaražený do Alp, táhnoucí se přes 50 kilometrů od severu k jihu, v nadmořské výšce pouhých 65 metrů. Má neopakovatelné kouzlo. Nabízí sportovní i kulturní vyžití, nádhernou přírodu a průzračnou vodu.Kam na dovolenou?Kam na dovolenou?
Bezpečnostní situace v oblíbených letoviscích po celém světě se pro cestování změnila. Středomoří bojuje s uprchlíky a teroristy, Karibik s virem Zika. Jako bezpečné a levné místo Češi volí Bulharsko nebo domácí dovolenou.Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!
Úchvatné modelové kolejiště můžete navštívit v Hamburku. Nebo si alespoň pustit toto krásné video...Ostrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těleOstrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těle
Na světě je mnoho míst, která jsou něčím zvláštní a která nás něčím zajímají. Málokteré je však tak mrazivé, že si ho nejen dobře zapamatujeme, ale ani na něj nechceme pomyslet. Jedním takovým je Ostrov panenek.Toulkami za nejtajemnějšími místy ČeskaToulkami za nejtajemnějšími místy Česka
Česko je krásná země a vědí to všichni. Cizinci se sem rádi vrací. Kromě krásných krajin, žen, dobrého piva a památek v Česku můžeme najít i mnoho tajemných míst. Vydejme se po stopách těch nejtajemnějších společně.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí