Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Sondu Fobos-Grunt zastavily vadné čipy

Sondu Fobos-Grunt zastavily vadné čipy

Vypadá to, že za fiaskem ruské mise k měsíci Marsu byly nekvalitní čipy, nakoupené možná v Číně.

Sondu Fobos-Grunt zastavily vadné čipy

„K pádu ruské sondy Fobos-Grunt mohly přispět vadné počítačové čipy,“ napsala v úterý agentura Itar-TASS. Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos to nevyloučil, ale dal přednost vysvětlení, že sonda selhala, protože část počítačového systému se opakovaně restartovala vlivem působení kosmického záření.

 

Historka s čipy zní jako vtip, a právě proto by mohla odpovídat realitě. Podle Vladimíra Popovkina z Roskosmosu vedlo k restartu silné kosmické záření, které způsobilo poruchu v pamětech během druhého oběhu Země. Sondu se už nepodařilo dostat pod kontrolu a zřítila se 15. ledna k Zemi. Lavočkinova kancelář, která měla program na starosti, byla potrestána. Tento ruský, dříve sovětský výrobce kosmické techniky ale dosud podobný systém nevytvářel. Pro systém byly zřejmě nakoupeny neautorizované díly, které záření nedokázaly odolat.

 

Lidská chyba způsobila konec nejednoho skvělého projektu a tím plán dopravit z Fobosu na Zemi půdu skutečně byl. Opravdu velká výzva. Kdo ruské nešikovnosti při stavbě sondy nevěří, může setrvat u původních teorií. Mimozemská teorie: sondu eliminovala energetickým výbojem záhadná mimozemská sonda Black Knight. Konspirační teorie: Sondu zlikvidovalo americké zařízení HAARP. Přišel s tím ruský generál, bývalý vrchní velitel ruských protiraketových sil Nikolaj Rodionov.

 

Vývoj sondy začal v roce 2001. Sonda byla vypuštěna 8. listopadu 2011. Zpočátku vše probíhalo bez potíží, pak se ale nezapnul motor, který ji měl dopravit na vyšší oběžnou dráhu a nasměrovat k Marsu. Selhání softwaru se předpokládalo od začátku. Sonda zpočátku vážila 14,6 tuny.

 

Fobos je vnitřním a větším ze dvou měsíců. Existenci měsíců předpověděl již Johannes Kepler. Fobos má protáhlý fazolovitý tvar a je s největší pravděpodobností zachycenou planetkou. Působením slapových sil doba oběhu kolem Marsu stále zkracuje. V důsledku toho se předpokládá, že se zhruba za 50 milionů let zřítí na povrch Marsu. Koncem 50. let 20. století ruský astrofyzik Josif S. Šklovskij vyšel z nepřesných údajů o velikosti Phobosu, o zrychlování oběhu měsíce kolem planety a z předpokladů o hustotě marsovské atmosféry. Dospěl k závěru o mimořádně nízké průměrné hustotě tohoto tělesa, která se dala vysvětlit tím, že měsíc je dutý.

 

Zdroje: novinky.cz, wikipedia.org

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Mars  


Kategorie Vesmír

Přelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopaduPřelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopadu
SpaceX prostřednictvím Elona Muska avizuje tento přelomový start na listopad. Na Zemi mají přistát všechny tři první stupně najednou!


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.


Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...


Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?


 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.


6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…


NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí