internetWEEK.cz menu TOPlist

6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!

6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!

Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…

6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!

Experiment Hi-Seas (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation) financovaný NASA a organizovaný Havajskou univerzitou se zdá být na první pohled nesmyslem. Alespoň ze sociologického hlediska. Zkušenosti pro případnou expedici na Mars mají všichni velitelé ponorek. Nebo kosmonauti z ISS. Jde to.

 

Za přidanou hodnotu je zmiňováno sopečné prostředí ve vysoké nadmořské výšce. A jako největší úspěch jejich schopnost získat i v takové nehostině vlastní vodu.

 

Zkoumat život malé skupiny vystavené izolaci, hladu, nedostatku kyslíku nebo třeba vlivu drog, je snem mnoha vědců ale i vojáků. Některé sny se staly skutečností. Jako Biosféra 2 nebo Štola 88 | Zajímavé sociální experimenty >>>

 

Ale ani při hlubším pohledu tento experiment nedává více smyslu. Minimálně ve srovnání s Biosféra 2. Zde byli výzkumníci nuceni vše si sami vypěstovat ve sklenících, a to včetně kyslíku. Prokázali, že to jde. Ale stále neřešili nižší gravitaci, smrtelné kosmické záření, pouštní bouře a extrémně nízké teploty. Jak to na Marsu vypadá, vědci díky robotům jako Curiosity vědí. A vědí, že to bude fuška zejména z technického hlediska…

 

Země je naší kolébkou, ale každý musí jednou svou kolébku opustit. Dokážeme někdy přeměnit Mars v obyvatelnou planetu? Jak toho docílit? | Přestěhujeme se někdy na Mars? >>>

 

Experiment tak spíše představuje divadlo, ke grantům nastavenou ruku a snahu o osobní zviditelnění mladých vědců. Případné osídlení Marsu má v tuto chvíli nespočetně úskalí. Dokonce více, než případné osídlení bližšího Měsíce. Měsíce, na který lidská noha nevstoupila již několik desetiletí. A experiment z těchto úskalí neřešil žádné.

 

„Houstone, máme problém, myslím, že někteří členové posádky začínají mít příznaky Alzheimerovy choroby“. S trochou nadsázky by nějak podobně mohla v budoucnu znít zpráva z dalekého vesmíru. | Problém pro vesmírné cestovatele: zastihne je Alzheimer >>>

 

Experiment Hi-Seas (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation) byl nesmysl. Plýtvání lidskými i finančními zdroji. Takto se na Mars nikdy nedostaneme...

Tento článek vyšel jako reakce na pompézní zprávy o projektu Hi-Seas napříč médii celého světa… V uvedených odkazech najdete dostatek informací o problematice a argumentů pro naše tvrzení: HI-seas byl nesmysl a vyhozené peníze!

 

Jsou prostředky vložené do Mezinárodní kosmické stanice efektivní? Má provoz tak velkého komplexu smysl? Nemohli jsme za stejné peníze, čas a úsilí již mít lunární základnu, jako bránu ke hvězdám? | Komentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na Měsíc >>>

 

Zdroje:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3762623/Scientists-exit-Hawaii-dome-yearlong-Mars-simulation.html
http://technet.idnes.cz/mise-na-mars-chq-/tec_technika.aspx?c=A160829_115005_tec_technika_vse
http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/tri-muzi-a-tri-zeny-chteji-zmenit-svet-simulovane-leti-na-mars_353624.html

 

Foto: HI-seas

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Mars   Experiment   Vesmír  


Kategorie Mars

Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!


Extrémní místa ve vesmíru, na kterých může být životExtrémní místa ve vesmíru, na kterých může být život
Občas to vypadá, že astronomové hledají mimozemský život až příliš podobný tomu pozemskému. Velmi vášnivé diskuse se však vedou také okolo možnosti života na místech, kde byste dovolenou trávit nechtěli.


Interaktivní panoráma z MarsuInteraktivní panoráma z Marsu
Dejte si na chvíli pauzu a podívejte se na nádherné panoráma, které bylo sestaveno z nových snímků z povrchu Marsu. Za vším je pojízdní laboratoř Curiosity.


Pilotovaný let na Mars je proti islámuPilotovaný let na Mars je proti islámu
Šejk Ali al Hemki vydal prohlášení, podle kterého je pilotovaný let na Mars v rozporu s islámem. K rudé planetě mezitím startuje první indická sonda.


Pošlete své jméno na Mars!Pošlete své jméno na Mars!
NASA připravila už tradiční propagační kampaň, díky které může každý snadno a hlavně zdarma poslat své jméno nebo jméno svého blízkého na rudou planetu.


Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratuReality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu
Nebaví vás život na Zemi? Můžete se odstěhovat na jinou planetu, kde rozhodně nebude vaše tchýně, otravný soused ani podomní prodejci. S podobnou nabídkou přichází soukromá firma, která chce vybrat první kolonizátory pro osídlení Marsu.


Mars Curiosity: Konečně senzace!Mars Curiosity: Konečně senzace!
Na fotografii, kterou odeslala sonda Curiosity z Marsu, je patrný lesklý kovový předmět, který působí dojmem, že nevznikl přírodním procesem. NASA si ho nevšimla.


Problém pro vesmírné cestovatele: zastihne je AlzheimerProblém pro vesmírné cestovatele: zastihne je Alzheimer
„Houstone, máme problém, myslím, že někteří členové posádky začínají mít příznaky Alzheimerovy choroby“. S trochou nadsázky by nějak podobně mohla v budoucnu znít zpráva z dalekého vesmíru.


Nejlepší fotky z Marsu a konec velké kachnyNejlepší fotky z Marsu a konec velké kachny
Laboratoř Curiosity brouzdá Marsem v kráteru Gale a přináší nejen úchvatné snímky povrchu ale také informace o složení povrchu, atmosféry apod. Podívejte se na nejlepší fotografie, které dosud Curiosity pořídila.


Přestěhujeme se někdy na Mars?Přestěhujeme se někdy na Mars?
Země je naší kolébkou, ale každý musí jednou svou kolébku opustit. Dokážeme někdy přeměnit Mars v obyvatelnou planetu? Jak toho docílit?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí