internetWEEK.cz menu TOPlist

Zákon o ovzduší

Zákon o ovzduší

Přesně před 20 lety Federální shromáždění schválilo zřejmě nejdůležitější ekologický zákon v naší historii, zákon o ovzduší. Přiměl velké průmyslové podniky investovat do filtrů na komínech, což zlepšilo v krátké době kvalitu vzduchu v zemi.

Zákon o ovzduší

Přesně před 20 lety Federální shromáždění schválilo zřejmě nejdůležitější ekologický zákon v naší historii, zákon o ovzduší.

Přiměl velké průmyslové podniky investovat do filtrů na komínech, což zlepšilo v krátké době kvalitu vzduchu v zemi.

Nový zákon o ovzduší z 9. července 1991 přinutil průmyslové podniky, aby během sedmi let razantně snížily zdraví škodlivé exhalace oxidu siřičitého, oxidů dusíku nebo prachu. Proto během 90. let například exhalace oxidu siřičitého klesly na pouhou desetinu. Ubylo tak smogu i kyselých dešťů, jež zabíjely horské lesy. Skeptici ovšem často poukazovali, že neméně k očistě ovzduší přispěl nechtěný útlum průmyslové výroby na začátku 90. let.

Stínová ministryně životního prostředí KSČM Kateřina Konečná vidí přijetí zákona jako historický mezník. »Před 20 lety to byl opravdu progresivní krok, pomohl k tomu, že se ovzduší zlepšilo, a prokázal občanům této země velkou službu. Bohužel, dnes je již překonaný, potřebujeme nový zákon o ovzduší a vláda nám ho slibuje už tři roky,« řekla Haló novinám Konečná, podle níž by novela zákona měla po velkých znečišťovatelích zakročit i proti těm malým.

I ekologové si včera výročí přijetí zákona připomněli s úctou. »Byl to asi nejdůležitější ekologický zákon v české historii. Miliony lidí díky němu mohou lépe dýchat,« řekl včera ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký, který upozornil, že zákon měl v době svého vzniku i odpůrce, například tehdejšího předsedu vlády Václava Klause, který tak razantní snížení exhalací považoval za neproveditelné. Historie mu však nedala za pravdu.

Nejprve energetická koncepce, pak nový zákon

Přesto ekologové nejsou spokojeni a obviňují politiky z nečinnosti. Žádají další rámcový zákon, který k filtrům na komínech přidá také nové technologie, které by českou ekonomiku zbavily závislosti na uhelných dolech a na dovážené ropě. Duha žádá zákon, který závazně stanoví, že ČR bude snižovat svoji závislost na fosilních palivech o dvě procenta ročně. »Politici by měli schválit nový zákon podle britského vzoru, který podobně jako v r. 1991 stanoví rámcové tempo, jak chceme snižovat naši závislost na fosilních palivech. Rozhýbe tak zelené inovace, jako je zateplování domů, čistá energie nebo rychlá a pohodlná veřejná doprava,« řekl Kotecký.

Konečná si však myslí, že to ochránci životního prostředí vidí příliš jednoduše. »ČR musí mít nejprve jasnou energetickou koncepci. Dokud ji mít nebudeme, nemá smysl dělat takové kroky, které Hnutí Duha navrhuje. Také mne mrzí, že představitelé tohoto hnutí neřekli, kde na tak velkorysý plán vezmeme finanční prostředky,« dodala Konečná.

 

Zdroj: halonoviny.cz

 

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ekologický zákon   Zákon o ovzduší   Ekologové   Historie   Z domova  


Kategorie Historie

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...


Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.


Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.


Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.


Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.


Ne, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedíNe, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedí
Dobrý den, je zde nějaké muzeum Ferdinanda Porsche? Ne, proč by mělo, odsekne místní obyvatel. Prý se tu v roce 1885 narodil, odpoví turista. Ne, nikdo takový se tu nenarodil a ten rok taky nesedí.


Pohled do historie: Zeman vs. MasarykPohled do historie: Zeman vs. Masaryk
Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí