internetWEEK.cz menu TOPlist

Poradcům své finance raději nesvěřujte

Poradcům své finance raději nesvěřujte

Už to zažil asi každý. Telefonát, kde se na druhém konci někdo rozvykládá, že vám chce pomoct ušetřit, vytvořit celoživotní finanční plán a zajistit vás do budoucnosti. Stačí na chvíli se s dotyčným setkat. Jít na schůzku či nejít?

 

Poradcům své finance raději nesvěřujte

Nabídky finančních poradců jsou už téměř běžnou součástí života mnoha lidí, stejně jako nabídky na výhodnější telefonní tarify nebo kabelovou televizi. Já sám jsem kromě výše zmíněných produktů za poslední půlrok „vyhrál“ asi osm teflonových pánví, dvě rychlovazné konvice s pryskyřicovým filtrem, masážní křeslo a týdenní pobyt ve slovenských lázních Dudince. Samozřejmě jsem si žádnou z výher nevyzvedl, protože už dávno vím, že jde jen o reklamní trik na to, jak mě dostat na předváděčku. Co ale s nabídkami finančních poradců?

 

Poznáte je už po telefonu

Neseriózního poradce poznáte často právě už po telefonu. Většinou na vás překotně drmolí, že došlo k výrazným změnám v legislativě, je potřeba se urychleně sejít a upravit všechny vaše smlouvy, často se snaží působit tak, že zastupuje vaši pojišťovnu nebo banku a že zná obsah vašeho portfolia. Podobného mamlase odhalíte několika vhodnými otázkami. Nejjednodušší je zeptat se: Jaké smlouvy mám uzavřené? To dotyčný nikdy neví, takže většinou odpoví, že tuto informaci nemá ve své databázi. Pak už je jen na libovůli každého, jak moc si ho vychutnáte dalšími otázkami. Nikdy se nepouštějte do diskuse o vašich finančních poměrech. Otázky typu „když už se tak hezky bavíme, řeknete mi, kolik vyděláváte?“ Podobné informace mají pro mnoho společností doslova cenu zlata a pokud ji někomu řeknete, můžete si být jistí, že se dostane do databází mnoha dalších institucí. Někteří poradci (spíše jde často o podomní prodejce pojištění) do telefonu odmítají říct, o co vlastně jde a vyžadují osobní setkání, kde se teprve vše dovíte. Pokud někdo není schopen po telefonu vysvětlit, co po vás chce či co vám nabízí, neztrácejte čas. Na bláboly o tom, že po telefonu to nejde, že je lepší se sejít osobně, reagujte ukončením hovoru.

 

Neházet všechny do jednoho pytle

Kromě těchto neseriózních a často na hraně legality se pohybujících poradců existují samozřejmě i ti, kteří fungují standardně a nezkouší na vás žádné finty. Takový poradce se představí, řekne z jaké je společnosti a vysvětlí vám, že vám chce pomoct s rodinnými financemi, výběrem výhodných bankovních produktů, spoření, pojištění atd. Pak se vás dotáže na možnost osobního setkání. Zpravidla to bývá ve vašem bytě, ale některé společnosti už mají i pobočky, kde poradci pracují a kam za nimi můžete zajít. Pro kavárenské typy samozřejmě existuje možnost zajít do restaurace nebo kavárny.

 

Pokud se rozhodujete, zda na schůzku máte jit, měli byste zvážit následující faktory. Mám uzavřené nějaké pojištění, spoření nebo jiné dlouhodobé produkty? Odkládám (nebo chci si odkládat) nějaké peníze bokem z toho, co vydělám? Chystám se někam investovat? Mám alespoň základní přehled o současné nabídce v bankovních a pojišťovacích službách? Pokud je na tyto otázky vaše odpověď NE, pak nikam nechoďte, protože setkání s poradcem bude pro vás jen ztráta času. Pokud žijete od výplaty k výplatě, úspory nemáte a nemáte z čeho investovat, budete v podstatě jen poslouchat, co byste všechno měli dělat, až ty peníze jednou mít budete.

 

Fotbalový trenér poradí

Jestliže ale patříte do kategorie movitějších a zajištěnějších lidí a potřebujete pomoct, pak na schůzku běžte. Ale je zde jeden velký a pro mě osobně zcela zásadní háček. Pokud očekáváte, že se budete o vašich financích bavit s člověkem, který má vystudovanou vysokou ekonomickou školu a ve financích se pohybuje jako ryba ve vodě, budete nejspíš zklamáni. Finanční poradci se rekrutují z nejrůznějších oborů, ale téměř nikdy ne z bankovního sektoru. Osobně jsem měl na návštěvě například bývalého fotbalového trenéra nebo neúspěšnou novinářku. Zastavili se u mě i dva bývalí prodejci telefonních tarifů. Takže ekonomy typu Tomáše Sedláčka nečekejte, spíše čerstvé absolventy nebo lidi, kterým se v životě profesně moc nevedlo a tohle je jejich šance rozjet novou kariéru. O nagelovaných osmnáctiletých klučících v růžových košilích ani nemluvě.

 

Když se dáte s nimi do řeči, zpravidla zjistíte, že prošli několikatýdenním školením zaměřeným na bankovní produkty. V rámci firmy chodí na kurzy a meetingy, kde se vzdělávají. Od svých nadřízených mají nachystané složky, kde je mnoho obrázků rozesmátých rodin, pak taky všelijaké grafy a občas nějaká čísla. Jejich úkolem je v podstatě vám odprezentovat obsah složek. Samozřejmě se vás budou ptát na majetkové poměry, zaměstnání a budou chtít vidět všechny smlouvy, které máte uzavřené s bankami a pojišťovnami. A tady se dostáváme k hlavní činnosti poradce.

 

Díky za každou novou smlouvu

Poradce je totiž placen nikoliv od hodiny, ale z počtu smluv, které s jednotlivým klientem uzavře. Z logiky věci tedy vyplývá, že je potřeba klienta přesvědčit, že veškeré smlouvy, které má doposud uzavřené, jsou pro něj nevýhodné a je tudíž potřeba je vypovědět a uzavřít smlouvy nové. Setkal jsem se s tím, že mi poradkyně radila vypovědět havarijní pojištění, abych měl jiné o sto korun levnější, ovšem zapomněla dodat, že bych přišel o bonusy. Podobně mi nabízela zcela zrušit svůj běžný bankovní účet a vybrat jiný s nižšími poplatky. To, že banka má v mém bydlišti pouze jediný bankomat, z ní lezlo jak z chlupaté deky. Když jsem se jí zmínil, že existuje možnost otevřít si běžný účet, který je zcela bez poplatků, bezelstně odpověděla, že nezná všechny nabízené účty, ale že mi nabízí to, co jí pro mě doporučil její nadřízený. To už jsem věděl, že je zle, nicméně ještě jsem si nechal vysvětlit, jak můžu výhodně investovat do akcií (ano, čtete dobře, v dnešní době krize je výhodné investovat do akci), namalovat pěkný graf, jak mohu mát v sedmdesáti letech naspořené tři miliony korun a vysvětlit si, co je diverzifikace portfolia. Prošli jsme další produkty a sestavili zajímavý životní plán, díky kterému budu opravdu bohatý důchodce a moje děti se taky jednou budou mít dobře a až umřu, tak se díky životní pojistce budou mít dobře úplně všichni. Celá ta legrace přijde na nějakých pět tisíc korun měsíčně po následujících dvacet let.

 

Za dvacet let milionářem

Nevím, co bude za dvacet let, jestli bude nějaká Česká republika, jestli nebude válka, jestli se nevyplní Mayská proroctví a nenastane konec světa nebo jestli do Země nenarazí bájná planeta Nibiru. A jsem přesvědčen, že to rozhodně neví ani finanční poradci, i když malují moc pěkné grafy až někam k roku 2060. Pokud někdo chce investovat, spořit nebo třeba uzavřít pojistku, doporučuji jediné. Použít vlastní rozum, internet a veřejně dostupné zdroje. Fotbaloví trenéři s dvoutýdenním rychlokurzem finančnictví a placení provizí z uzavřených smluv, nejsou těmi pravými, kdo to za vás vyřeší.

 

 

Další příspěvky autora: Tomáš Chalupa


Články ve stejných kategoriích:

Finance   Byznys   Peníze   Podvod  


Kategorie Finance


Fenomén virtuální měny BitcoinFenomén virtuální měny Bitcoin
Aneb jak přijít o všechno snadněji a rychleji než si myslíte.



Zmírní konečně atak finančních produktů?Zmírní konečně atak finančních produktů?
Půjčte si! Máme pro vás připravenou výhodnou smlouvu. Půjčte si, půjčte si, bez ohledu na příjem, bez ohledu na vaše současné možnosti!!!



Pozor na cestu do finančních pekelPozor na cestu do finančních pekel
Čím víc houstne atmosféra v naší společnosti, čím víc se zdražuje, čím víc se lidé dostávají do finanční beznaděje, tím víc se kolem nás rojí moře podvodníků, kteří se snaží urvat kousek toho mála, co lidem zůstal.



Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.



MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?
Mezinárodní měnový fond zná každý. Kdo ale ví, co dělá? A jak? Je vůbec na světě země, která přežila jeho pomoc? A kdo z toho profitoval?



Podvod jménem finanční krize Podvod jménem finanční krize
Finanční krize, ekonomická krize, krize středního věku, krize krize krize. Takové, a jiné výrazy na vás neustále proudí z internetu, rádia a z televize (obzvlášť). A co máme dělat, abychom se dostali z "krize"?



12 jednoduchých věcí, jak se připravit na americkou finanční apokalypsu12 jednoduchých věcí, jak se připravit na americkou finanční apokalypsu
V případě kolapsu nebo stavu nouze se regály obchodů vyprázdní velice rychle. Budete odkázáni jen na to, co už budete mít doma. Máte vy a vaše rodina dostatek teplého oblečení, hygienických potřeb a lékařských zásob, které vám vydrží na delší dobu?



Povídka o tom, jak fungují banky - 4. částPovídka o tom, jak fungují banky - 4. část
Poslední část příběhu o bankovním systému......



Povídka o tom, jak fungují banky - 3. částPovídka o tom, jak fungují banky - 3. část
Pohádka o finančním systému nekončí....



Povídka o tom, jak fungují banky - 2. částPovídka o tom, jak fungují banky - 2. část
Pohádka o finančním systému pokračuje.......




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí