internetWEEK.cz menu TOPlist

Zmírní konečně atak finančních produktů?

Zmírní konečně atak finančních produktů?

Půjčte si! Máme pro vás připravenou výhodnou smlouvu. Půjčte si, půjčte si, bez ohledu na příjem, bez ohledu na vaše současné možnosti!!!

Zmírní konečně atak finančních produktů?

Denně na nás vyskakuje spousta nabídek. Oslovují nás bankovní i nebankovní společnosti, oslovují nás letáčky zasílanými přímo na soukromou adresu, zasílají nám emaily, volají na soukromá i služební telefonní čísla. Dokonce když se podíváme na soukromé internetové bankovnictví, tak první, co na nás vyskočí, je nabídka „okamžité, levné a bezrizikové“ půjčky, kontokorentu, či kreditní karty. Půjčky, úvěry, hypotéky na nás zkrátka útočí na každém kroku, v kteroukoliv denní, či večerní hodinu. A to i přesto, že člověk nemá dostatečné příjmy, a pasuje se se svými výdaji měsíc co měsíc a vychází jen tak-tak.

 

Zapomenout na finanční starosti je tak lákavé

Spousta lidí neodolá. Vždyť půjčit si lehce, bez prověřování všech příjmů a výdajů, bez razítka zaměstnavatele a bez potvrzení o stálém zaměstnání na cokoliv a na chviličku zapomenout na finanční starosti je tak velmi lákavé! Pravda jen do chvíle než je třeba začít lehce nabytou a většinou také exkluzivním úrokem opatřenou půjčku, hypotéku či úvěr splácet. Pokud máme skutečně zaručený dobrý a dlouhodobý příjem, je všechno v pořádku. Problém nastává v okamžiku, kdy dobře vydělávající člověk onemocní, zaměstnavatel zkrachuje anebo se firma neočekávaně dostane do problémů a propouští.

 

Podle oficiálních informací přichází o práci každý den v České republice na dva tisíce lidí. Nové pracovní příležitosti však nevznikají a tak je bilance na trhu práce čím dál tím horší. V prosinci loňského roku bylo bez práce 545 311 lidí. Míra nezaměstnanosti stoupla na 9,4 procenta a volných pracovních míst bylo v celé republice jen 34 893. Čistě statisticky tak na jedno volné pracovní místo čeká skoro 16 lidí.

 

Bez práce je však v České republice práce schopných lidí daleko více. Zcela z evidence úřadů práce totiž mizí lidé už po půl roce, kdy většinou podpora v nezaměstnanosti končí. Pravda, pokud člověk nemá přes padesát let. V tom případě může pobírat podporu osm měsíců, člověk o pět let starší jedenáct měsíců. Pokud práci nesežene, a v této věkové hranici je to skoro stoprocentní pravidlo, zůstává už jen možnost sociálních dávek.

 

Ano, vzít si půjčku na cokoliv je v současné době neuvěřitelně lehké, relevantní schopnost splácet své dluhy jako kdyby nikoho nezajímala. Jsou nám nabízeny další a další finanční produkty. Životní pojištění, lehké půjčky, levné hypotéky.

 

Lidé jsou zoufalí, banky zatím v klidu

Podle ekonomických průzkumů z posledních dnů například právě u hypoték jde o tisíce zoufalých lidí, kteří si v dobrém úmyslu, že své splátky zvládnou, půjčili na bydlení. V celkovém objemu se v ČR jedná o více než 25 miliard nesplácených korun. Banky si však podle všeho žádnou těžkou hlavu nedělají. U nás prý jde jen o 3,2 procenta z celkového objemu poskytnutých hypoték, zatímco v Evropě jsou čísla daleko hrozivější.

 

Podle České bankovní asociace však může být Čechů, kteří jsou těsně před krachem, daleko více. Varováním by mělo být především to, že do finančních potíží se u nás už dostávají také finančně gramotní lidé, kteří měli slušné příjmy a při podepisování hypotéky či úvěru byli označeni za bonitní klienty. Vypovídající je i to, že podle prosincových údajů České národní banky dluží české domácnosti 1,162 biliónu korun. Před rokem, v prosinci roku 2011, bylo přitom zadlužení Čechů o 43,8 miliardy korun nižší.

 

Varováním by mělo být i to, že český oficiální registr dlužníků eviduje až osm procent lidí, kteří mají potíž zaplatit svoje dluhy včas. Od skutečnosti zpožďování splátek je už opravdu jen krok k neschopnosti splácet a následně pak k osobnímu bankrotu. Těch bylo jen v lednu letošního roku vyhlášeno skoro 1700.

 

Ani pojištění proti neschopnosti splácet nás nemusí spasit

Určitou pomocí v těžkostech by mohlo být pojištění proti schopnosti své dluhy splácet. I to však může být pěkně zamotané. Toto pojištění není rozhodně nijak levné. Měsíčně stojí několik stokorun. Ale v případě, že člověk přijde o práci, trvá i několik měsíců, než začne banka jeho splátky sanovat.

 

Docela horor může být i rozhodnutí využít konec fixace úrokové sazby hypotéky snahou přejít k jinému peněžnímu ústavu, který nabízí menší úroky. V těchto případech se může jednat o měsíční úsporu několika tisícikorun. Ovšem úředníci některých bank, od kterých chtějí klienti odejít, to občas natolik zdržují, že člověk všechny byrokratické náležitosti jednoduše vyřídit nestihne.

 

Blýská se na lepší časy?

Ale abychom nebyli jen negativní. Snad se trošku blýská na lepší časy. Alespoň některým nekalým praktikám by měla zamezit novela zákona o spotřebitelském úvěru, která prošla v prosinci poslaneckou sněmovnou a před několika dny také senátem.

 

Kromě zákazu bianco směnek, předražených telefonátů a dalších šíleností si bude muset věřitel důsledně proklepnout žadatele o úvěr a jeho možnosti půjčku splácet. A pokud bude mít zákazník dojem, že jej finanční společnost tahá za fusekli a půjčila mu víc, než je schopen splácet, může se obrátit na soud. Ten pak posoudí vše a úvěrová společnost bude muset prokázat, že možnosti svého klienta posoudila správně. Novela, která už čeká jen na podpis prezidenta, zakazuje také ručení nemovitostí při nízké půjčce.

 

Podvodné telefony kryjí i operátoři - minimálně jeden. Jak se beztrestně okrádají zoufalí lidé za bílého dne se dočtete v magazínu internetWEEK.cz | Pozor na podvodné číslo, nepřijímat hovory! >>>

 

Snad tedy konečně skončí agresivní invaze finančních poradců na všech úrovních a jejich atak na nás obyčejné lidi. Anebo alespoň zmírní?

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/regionalnikoordinatori/

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

Finance   Banky   Půjčky   Půjčka   Byznys   Kreditní karty   Pojištění  


Kategorie Finance

Fenomén virtuální měny BitcoinFenomén virtuální měny Bitcoin
Aneb jak přijít o všechno snadněji a rychleji než si myslíte.


Poradcům své finance raději nesvěřujtePoradcům své finance raději nesvěřujte
Už to zažil asi každý. Telefonát, kde se na druhém konci někdo rozvykládá, že vám chce pomoct ušetřit, vytvořit celoživotní finanční plán a zajistit vás do budoucnosti. Stačí na chvíli se s dotyčným setkat. Jít na schůzku či nejít?


Pozor na cestu do finančních pekelPozor na cestu do finančních pekel
Čím víc houstne atmosféra v naší společnosti, čím víc se zdražuje, čím víc se lidé dostávají do finanční beznaděje, tím víc se kolem nás rojí moře podvodníků, kteří se snaží urvat kousek toho mála, co lidem zůstal.


Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.


MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?
Mezinárodní měnový fond zná každý. Kdo ale ví, co dělá? A jak? Je vůbec na světě země, která přežila jeho pomoc? A kdo z toho profitoval?


Podvod jménem finanční krize Podvod jménem finanční krize
Finanční krize, ekonomická krize, krize středního věku, krize krize krize. Takové, a jiné výrazy na vás neustále proudí z internetu, rádia a z televize (obzvlášť). A co máme dělat, abychom se dostali z "krize"?


12 jednoduchých věcí, jak se připravit na americkou finanční apokalypsu12 jednoduchých věcí, jak se připravit na americkou finanční apokalypsu
V případě kolapsu nebo stavu nouze se regály obchodů vyprázdní velice rychle. Budete odkázáni jen na to, co už budete mít doma. Máte vy a vaše rodina dostatek teplého oblečení, hygienických potřeb a lékařských zásob, které vám vydrží na delší dobu?


Povídka o tom, jak fungují banky - 4. částPovídka o tom, jak fungují banky - 4. část
Poslední část příběhu o bankovním systému......


Povídka o tom, jak fungují banky - 3. částPovídka o tom, jak fungují banky - 3. část
Pohádka o finančním systému nekončí....


Povídka o tom, jak fungují banky - 2. částPovídka o tom, jak fungují banky - 2. část
Pohádka o finančním systému pokračuje.......
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí