internetWEEK.cz menu TOPlist

Člověk dokáže rozpoznat až bilion vůní

Člověk dokáže rozpoznat až bilion vůní

Lidský nos je tak trochu neprávem podceňován a to zejména ve srovnání s našimi čtyřnohými kamarády. Nová studie ukazuje, že jsme na tom s čichem možná lépe, než se čekalo.

 

Člověk dokáže rozpoznat až bilion vůní

Přestože žijeme v době, kdy můžeme z vesmíru číst titulky v novinách (minimálně těch v bulváru), používáme kamery o velikosti hrášku a jsme v neustálém kontaktu s celým světem, některé na první pohled jednoduché věci se zatím to technické podoby převést nepodařilo. Jednou z nich jsou pachy.

 

Místo detektorů stále používáme čtyřnohé pomocníky a jejich geniální čich. Pes dokáže najít bombu, pohřešovaného člověka v suti, mrtvolu hluboko pod zemí nebo nepřímo usvědčit pachatele z toho, že se nacházel na místě činu.

 

Do nedávna jsme předpokládali, že dokážeme rozeznat „jen“ asi 10 tisíc rozdílných vůní. Nos tak byl degradován na nejslabší vjemový orgán. Srovnejme to se sluchem a zrakem: rozeznat prý dokážeme 340 tisíc rozdílných zvukových tónů a 7,5 milionů barev.

 

Na druhou stranu zde existovala naděje pro ty, kteří věřili, že nos nemáme pouze na to, aby na jeho úpravách vydělávali plastičtí chirurgové a abychom poznali, že se nám pálí večeře. Jistá naděje pramenila z toho, že studovat čichové vjemy a jejich pestrost je ve srovnání se sluchem a zrakem mnohem složitější.

 

Nová studie přináší zásadní zvrat. Autoři vzali několik dobrovolníků a studovali jejich schopnost rozlišit jednotlivé vůně. Tým vytvořil vzorky vůní z 10, 20 a 30 prvků vybraných z kolekce 128 pachových molekul.

 

Každý dobrovolník dostal vždy tři lahvičky – dvě obsahovaly stejnou směs a jedna mírně odlišnou. Díky tomuto pokusu následně vědci spočítali, že člověk dokáže rozeznat až bilion různých vůní.

 

Jedná se však o průměr. Nejlepší nos dobrovolníka byl schopen rozeznat minimálně tisíc bilionů vůní (jde ale o statistické zkreslení) a naopak nejhorší dobrovolník by rozpoznal jen asi 80 milionů vůní.

 

Zdroje:
http://www.nature.com/news/human-nose-can-detect-1-trillion-odours-1.14904
Vicki, Sketchy McSketchington, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

člověk   Věda  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí