internetWEEK.cz menu TOPlist

Část silných zemětřesení způsobuje člověk

Část silných zemětřesení způsobuje člověk

Pohyby litosférických desek. To je příčina zemětřesení, nebo nás to alespoň učili ve škole. Kromě toho jsme tady měli HAARP (pokud tomu věříte), který na Aljašce zřejmě skončil. Zemětřesení však vyvolává také těžba.

 

Část silných zemětřesení způsobuje člověk

HAARP v cyklu největších konspiračních teorií ZDE >>>

 

Seismická aktivita se vyskytuje i v české kotlině, ale jen velmi vzácně ji pocítíme na vlastní kůži a to maximálně ve formě řinčení skleniček a hrnečků.

 

I u nás ale můžeme zaznamenat i zemětřesení i vyvolané člověkem. Řeč je samozřejmě o důlních otřesech, které způsobují praskliny na domech.

 

V USA je to ale jiná káva

Za velkou louží ovšem účinky lidské činnosti pociťují mnohem intenzivněji. Viníkem jsou aktivity, při nichž dochází k manipulaci s větším množstvím kapaliny pod zemským povrchem. Mezi takové aktivity patří těžba zemního plynu nebo geotermální energie. Nejde přitom o následky v podobě malých výchylek seismometrů, nad kterými by vědci vášnivě diskutovali na kongresech. Některá z „umělých zemětřesení“ přesáhla i hranici 5 stupňů Richterovy škály. To zřejmě nejsilnější zasáhlo 6. listopadu 2011 Oklahomu, dosáhlo síly 5,6 stupňů, poškodilo 14 domů a zranilo dva lidi.

 

Seismolog William Ellsworth uvádí, že počet zemětřesení o síle větší než 3 stupně Richterovy škály se na východě a v centrálních oblastech USA v posledním desetiletí téměř zdesetinásobil! Mezi léty 1967 a 2000 byl průměrný počet zemětřesení 21 za jeden rok. Již v roce 2011 to však bylo plných 188 zemětřesení!

 

Někteří vědci se domnívají, že za prudký růst počtu zemětřesení může mimo jiné těžba zemního plynu. Při těžbě frakováním se tlakem vody drtí hornina a uvolňuje zemní plyn. Tím ovšem dochází k poškozování podloží. Frakování se používá také při těžbě břidlicového plynu, což je v poslední době horké téma i u nás.

 

Podle vědců jen zlomek z 30 tisíc vrtů v USA zřejmě vyvolává zemětřesení. V současné době však žádnou mapu problematických oblastí nemáme. Jedním z nástrojů jak tato seismicky citlivá místa nalézt, je sledování dozvuků silných zemětřesení (8 a více stupňů). Podobná zemětřesení mohou i po delší době vyvolat malé lokální otřesy. Právě v těchto oblastech pak může těžba vyvolat zemětřesení.

 

Zemětřesení způsobuje i elektrárna?

Nakonec je zde i třetí studie, která upozorňuje na souvislost mezi elektrárnou Salton Sea a výskytem zemětřesení. Elektrárna ve zlomu San Andres pracuje díky geotermální energii a podle studie množství získané vody koresponduje se seismickou aktivitou v oblasti.

Zdroje:
http://www.nature.com/news/energy-production-causes-big-us-earthquakes-1.13372
Foto: Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Zemětřesení   USA  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí