Pohyby litosférických desek. To je příčina zemětřesení, nebo nás to alespoň učili ve škole. Kromě toho jsme tady měli HAARP (pokud tomu věříte), který na Aljašce zřejmě skončil. Zemětřesení však vyvolává také těžba.
HAARP v cyklu největších konspiračních teorií ZDE >>>
Seismická aktivita se vyskytuje i v české kotlině, ale jen velmi vzácně ji pocítíme na vlastní kůži a to maximálně ve formě řinčení skleniček a hrnečků.
I u nás ale můžeme zaznamenat i zemětřesení i vyvolané člověkem. Řeč je samozřejmě o důlních otřesech, které způsobují praskliny na domech.
V USA je to ale jiná káva
Za velkou louží ovšem účinky lidské činnosti pociťují mnohem intenzivněji. Viníkem jsou aktivity, při nichž dochází k manipulaci s větším množstvím kapaliny pod zemským povrchem. Mezi takové aktivity patří těžba zemního plynu nebo geotermální energie. Nejde přitom o následky v podobě malých výchylek seismometrů, nad kterými by vědci vášnivě diskutovali na kongresech. Některá z „umělých zemětřesení“ přesáhla i hranici 5 stupňů Richterovy škály. To zřejmě nejsilnější zasáhlo 6. listopadu 2011 Oklahomu, dosáhlo síly 5,6 stupňů, poškodilo 14 domů a zranilo dva lidi.
Seismolog William Ellsworth uvádí, že počet zemětřesení o síle větší než 3 stupně Richterovy škály se na východě a v centrálních oblastech USA v posledním desetiletí téměř zdesetinásobil! Mezi léty 1967 a 2000 byl průměrný počet zemětřesení 21 za jeden rok. Již v roce 2011 to však bylo plných 188 zemětřesení!
Někteří vědci se domnívají, že za prudký růst počtu zemětřesení může mimo jiné těžba zemního plynu. Při těžbě frakováním se tlakem vody drtí hornina a uvolňuje zemní plyn. Tím ovšem dochází k poškozování podloží. Frakování se používá také při těžbě břidlicového plynu, což je v poslední době horké téma i u nás.
Podle vědců jen zlomek z 30 tisíc vrtů v USA zřejmě vyvolává zemětřesení. V současné době však žádnou mapu problematických oblastí nemáme. Jedním z nástrojů jak tato seismicky citlivá místa nalézt, je sledování dozvuků silných zemětřesení (8 a více stupňů). Podobná zemětřesení mohou i po delší době vyvolat malé lokální otřesy. Právě v těchto oblastech pak může těžba vyvolat zemětřesení.
Zemětřesení způsobuje i elektrárna?
Nakonec je zde i třetí studie, která upozorňuje na souvislost mezi elektrárnou Salton Sea a výskytem zemětřesení. Elektrárna ve zlomu San Andres pracuje díky geotermální energii a podle studie množství získané vody koresponduje se seismickou aktivitou v oblasti.
Zdroje:
http://www.nature.com/news/energy-production-causes-big-us-earthquakes-1.13372
Foto: Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!