internetWEEK.cz menu TOPlist

10 technologií, které mění svět

10 technologií, které mění svět

Na trhu se v posledních letech objevují stále častěji technologické vychytávky, které výrazným způsobem mění svět a ovlivňují naše životy. Podívejte se na přehled 10 největších.

 

10 technologií, které mění svět

1. 3D tisk

3D tiskárny dnes dokáží vyrobit i složitější komponenty. V poslední době dochází v této oblasti k bouřlivému vývoji a to možná až příliš rychlému. Na internetu dokonce bylo možné stáhnout návod na výrobu funkční střelné zbraně pomoci 3D tiskárny. Na druhou stranu by jednoho krásného dne mohly obdoby 3D tiskáren vytvářet třeba i základny pro lidi na Měsíci. V 3D tisku se točí asi 3,5 miliardy dolarů. V roce 2019 by to mohlo být už 6,5 miliardy. O 3D tisku jsme psali v článku Tiskneme ve 3D rekordně rychle.

 

2. Elektronické cigarety

Dlouhodobě se vedou vášnivé diskuse o tom, zda elektronické cigarety skutečně škodí méně než klasické. V současné době vám elektronické cigarety umožní si „zapálit“ v místech, kde je klasické kouření zakázané. Připravovaná legislativa však tuto výhodu zřejmě brzy utne. O elektronických cigaretách se více dočtete v článku Elektronická cigareta.

 

3. Genomika a medicína šitá na míru

Stále častěji si lidé platí za genetické testy ať už jde o informace o svém zdravotním stavu (předpoklady pro nejrůznější nemoci apod.), tak rovněž o dosud nenarozených dětí. Ještě v roce 2005 se obrat v této oblasti pohyboval kolem 700 milionů dolarů, do dvou let přesáhne hranici dvou miliard dolarů.

 

4. Mobilní platby

Platby učiněné pomoci mobilního telefonu pohltily zejména zemi vycházejícího slunce, ale stále populárnější jsou také v dalších zemích světa. Mimochodem, platili jste někdy třeba složenku skrze aplikaci v mobilu? Podle nových statistik je na světě už stejně nebo spíše více mobilů než lidí. Klasické mobilní telefony budou brzy spíše raritou a nástup chytrých telefonů bude jistě znamenat také rozmach mobilních plateb.

 

5. Nové technologie těžby

Těžba surovin, to už nejsou jen ropa a zemní plyn. Stále častěji i v souvislosti s naší kotlinou slýcháme o břidlicovém plynu. Jinde pak jde o ropné písky nebo hydraulické štěpení. Posledně jmenovaná technologie obnáší vytváření puklin ve vrstvě slabě zpevněných sedimentárních hornin pomocí stlačené tekuté směsi vody s pískem a některých pomocných chemikálií. Vytvořené pukliny mají umožnit uvolnění a migraci tekutin v hornině obsažených (v první řadě zemního plynu, popř. ropy nebo jejich nekonvenčních podob, např. břidlicový plyn) do větších ložisek, ze kterých již může být ekonomicky lukrativní je dobývat.

 

Tato nová technologie těžby způsobila pád cen ropy. Má však i svá ekologická úskalí. V USA byl zaznamenán nárůst počtu zemětřesení.

 

6. Plyn je cool

V Česku nic nového, autobusy u nás v mnoha městech už delší dobu jezdí na zemní plyn. V případě aut to ovšem tak žhavé zatím není a to mimo jiné kvůli menší dostupnosti CNG stanic.

 

7. Streamované video

Obecně se tím mohou myslet služby jako Youtube. Videa přehráváte a zároveň stahujete v reálném čase, přičemž podobné aplikace se stále častěji dostávají také do televizí. Především v případě Youtube může být problém s kvalitou některých videí, která na velké televizní obrazovce nevypadají zrovna nejlépe. Existují však i servery, umožňující nahrávání pouze HD obsahu (například vimeo). Někteří výrobci televizí nabízí skrze televize přímý přístup k vlastnímu mediálnímu obsahu. V České republice také televizní společnosti nabízí za jednorázový nebo měsíční příspěvek přístup ke svému obsahu. Je možné, že podobné služby budou nadále expandovat.

 

8. Software-as-a-Service (SaaS)

SaaS je software, který využíváte prostřednictvím internetu. Daný program si tak nemusíte ani kupovat v prodejně ani instalovat. Jinými slovy: počítačový program není produktem ale spíše službou. Obrat v tomto odvětví vloni vzrostl o 26%. Výhodou SaaS je samozřejmě rychlejší pořízení programů ale také jejich snadná výměna. Představte si, že zakoupíte drahý program, který po čase již nepotřebujete nebo vám nevyhovuje. Zejména pokud je takový program vázán na jeden či omezený počet počítačů, jsou to fakticky vyhozené peníze. U SaaS ale jen například zrušíte předplatné a poohlédnete se po jiném.

 

9. Softwarově definované sítě (SDN)

Revoluce v oblasti datových center, která hardware odsouvá do pozadí. Pod SDN si lze představit virtualizaci jednotlivých síťových komponent jako switche, routery apod.

 

10. Solární energie

U nás s dosti pošramocenou pověstí. Solární panely se však stále více objevují na budovách a jejich ceny obecně ve světě klesají. Trendem budoucnosti jsou solární střešní krytiny.

 

Zdroje:
http://www.businessinsider.com
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Technologie   Deset NEJ  


Kategorie Technologie


O utajování zdrojů – Steve M. GreerO utajování zdrojů – Steve M. Greer
Ufolog Steve M. Greer vystoupil na summitu Evropské exopolitiky. Z jeho vystoupení s názvem Příslib nové energie je velmi zajímavé video...Všichni a všechno se zblázniloVšichni a všechno se zbláznilo
bláznili se lidé. Paradoxně se stáváme obětí vlastního stylu života, ztratili jsme soucit s okolním světem a vnímáme jen vlastní zájmy na úkor lidí a světa jako celku. Vše je pryč, dnes morální žebříček nahradily peníze.


Kategorie Deset NEJ


Reinkarnace: 10 pozoruhodných minulých životů Reinkarnace: 10 pozoruhodných minulých životů
Když tělo zemře, duše se znovuzrodí v novém. Řada lidí si na své minulé životy pamatuje. Přinášíme deset velmi pozoruhodných příběhů reinkarnace...10 odborných předpovědí, které vůbec nevyšly10 odborných předpovědí, které vůbec nevyšly
Předvídání budoucnosti je jako věštění z koule. Zejména, pokud chcete tvrdit, že je něco nemožné...10 nej: Zfalšovaná UFO videa10 nej: Zfalšovaná UFO videa
Následující zfalšovaná UFO - videa byla jako hitparáda sestavena pro zábavu z nabídky na Youtube. Zájemci o fenomén UFO se na ni určitě rádi podívají. Je to poučné.10 nejzdravějších semen na zemi 10 nejzdravějších semen na zemi
Semena většinou obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, ale je nutné je jíst syrová. Teplo jim nesvědčí, natož pražení. Můžeme je ale namočit, rozemlít nebo z nich udělat kaši. Nepoužívejte k jídlu semena solená nebo potažená cukrem.10 lidí s neuvěřitelnými schopnostmi10 lidí s neuvěřitelnými schopnostmi
Mutanti s pohádkovými vlastnostmi se vyskytují hlavně v amerických filmech. Ale i někteří obyčejní lidé kolem nás mohou mít schopnosti, nad kterými zůstává rozum stát. Následuje žebříček deseti z nich, jak je vybral časopis amazingbeautifulworld.com.Pravěká NEJ – Jak staré jsou lidské vychytávky?Pravěká NEJ – Jak staré jsou lidské vychytávky?
Pravěk bývá považován za primitivní. Ale naši předkové byli velmi nápadití a šikovní. Kromě zbraní uměli také vyrábět všemožné nástroje, jehly na šití i píšťalky, dokázali ušít pohodlné a odolné boty stejně jako vydlabat ze stromů první lodě.10 trendů (de)formujících civilizaci a východisko10 trendů (de)formujících civilizaci a východisko
Hodně lidí cítí, že se nacházíme v době velkých změn. Ale o jaké změny přesně jde? Abychom na tu otázku mohli odpovědět, musíme prozkoumat současné trendy vývoje a pokusit se porozumět, kam směřují.Rupert Sheldrake: 10 vědeckých dogmatRupert Sheldrake: 10 vědeckých dogmat
Britský vědecký disident promluvil v Londýně kriticky o současné vědě. Vyvolal poprask. Pustili se do něj skeptici. TED stáhl jeho projev ze svých stránek a byl obviněn z cenzury. Skandál byl na světě.10 nejzajímavějších paranormálních schopností10 nejzajímavějších paranormálních schopností
Takzvané paranormální jevy většina lidí na Západě pokládá za nesmysly. Nicméně ony formovaly naši minulost více, než tušíme. Také proto vznikl tento žebříček záhadných schopností.10+3 nejpodivnější záhady10+3 nejpodivnější záhady
Země je stále plná záhad, nad kterými zůstává rozum stát, i když to tak na první pohled nevypadá. Tento výběr dal dohromady server Before It´s News.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí