Na trhu se v posledních letech objevují stále častěji technologické vychytávky, které výrazným způsobem mění svět a ovlivňují naše životy. Podívejte se na přehled 10 největších.
1. 3D tisk
3D tiskárny dnes dokáží vyrobit i složitější komponenty. V poslední době dochází v této oblasti k bouřlivému vývoji a to možná až příliš rychlému. Na internetu dokonce bylo možné stáhnout návod na výrobu funkční střelné zbraně pomoci 3D tiskárny. Na druhou stranu by jednoho krásného dne mohly obdoby 3D tiskáren vytvářet třeba i základny pro lidi na Měsíci. V 3D tisku se točí asi 3,5 miliardy dolarů. V roce 2019 by to mohlo být už 6,5 miliardy. O 3D tisku jsme psali v článku Tiskneme ve 3D rekordně rychle.
2. Elektronické cigarety
Dlouhodobě se vedou vášnivé diskuse o tom, zda elektronické cigarety skutečně škodí méně než klasické. V současné době vám elektronické cigarety umožní si „zapálit“ v místech, kde je klasické kouření zakázané. Připravovaná legislativa však tuto výhodu zřejmě brzy utne. O elektronických cigaretách se více dočtete v článku Elektronická cigareta.
3. Genomika a medicína šitá na míru
Stále častěji si lidé platí za genetické testy ať už jde o informace o svém zdravotním stavu (předpoklady pro nejrůznější nemoci apod.), tak rovněž o dosud nenarozených dětí. Ještě v roce 2005 se obrat v této oblasti pohyboval kolem 700 milionů dolarů, do dvou let přesáhne hranici dvou miliard dolarů.
4. Mobilní platby
Platby učiněné pomoci mobilního telefonu pohltily zejména zemi vycházejícího slunce, ale stále populárnější jsou také v dalších zemích světa. Mimochodem, platili jste někdy třeba složenku skrze aplikaci v mobilu? Podle nových statistik je na světě už stejně nebo spíše více mobilů než lidí. Klasické mobilní telefony budou brzy spíše raritou a nástup chytrých telefonů bude jistě znamenat také rozmach mobilních plateb.
5. Nové technologie těžby
Těžba surovin, to už nejsou jen ropa a zemní plyn. Stále častěji i v souvislosti s naší kotlinou slýcháme o břidlicovém plynu. Jinde pak jde o ropné písky nebo hydraulické štěpení. Posledně jmenovaná technologie obnáší vytváření puklin ve vrstvě slabě zpevněných sedimentárních hornin pomocí stlačené tekuté směsi vody s pískem a některých pomocných chemikálií. Vytvořené pukliny mají umožnit uvolnění a migraci tekutin v hornině obsažených (v první řadě zemního plynu, popř. ropy nebo jejich nekonvenčních podob, např. břidlicový plyn) do větších ložisek, ze kterých již může být ekonomicky lukrativní je dobývat.
Tato nová technologie těžby způsobila pád cen ropy. Má však i svá ekologická úskalí. V USA byl zaznamenán nárůst počtu zemětřesení.
6. Plyn je cool
V Česku nic nového, autobusy u nás v mnoha městech už delší dobu jezdí na zemní plyn. V případě aut to ovšem tak žhavé zatím není a to mimo jiné kvůli menší dostupnosti CNG stanic.
7. Streamované video
Obecně se tím mohou myslet služby jako Youtube. Videa přehráváte a zároveň stahujete v reálném čase, přičemž podobné aplikace se stále častěji dostávají také do televizí. Především v případě Youtube může být problém s kvalitou některých videí, která na velké televizní obrazovce nevypadají zrovna nejlépe. Existují však i servery, umožňující nahrávání pouze HD obsahu (například vimeo). Někteří výrobci televizí nabízí skrze televize přímý přístup k vlastnímu mediálnímu obsahu. V České republice také televizní společnosti nabízí za jednorázový nebo měsíční příspěvek přístup ke svému obsahu. Je možné, že podobné služby budou nadále expandovat.
8. Software-as-a-Service (SaaS)
SaaS je software, který využíváte prostřednictvím internetu. Daný program si tak nemusíte ani kupovat v prodejně ani instalovat. Jinými slovy: počítačový program není produktem ale spíše službou. Obrat v tomto odvětví vloni vzrostl o 26%. Výhodou SaaS je samozřejmě rychlejší pořízení programů ale také jejich snadná výměna. Představte si, že zakoupíte drahý program, který po čase již nepotřebujete nebo vám nevyhovuje. Zejména pokud je takový program vázán na jeden či omezený počet počítačů, jsou to fakticky vyhozené peníze. U SaaS ale jen například zrušíte předplatné a poohlédnete se po jiném.
9. Softwarově definované sítě (SDN)
Revoluce v oblasti datových center, která hardware odsouvá do pozadí. Pod SDN si lze představit virtualizaci jednotlivých síťových komponent jako switche, routery apod.
10. Solární energie
U nás s dosti pošramocenou pověstí. Solární panely se však stále více objevují na budovách a jejich ceny obecně ve světě klesají. Trendem budoucnosti jsou solární střešní krytiny.
Zdroje:
http://www.businessinsider.com
Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!