internetWEEK.cz menu TOPlist

Dokument: Vítejte v KLDR!

Dokument: Vítejte v KLDR!

V roce 2008 podnikla skupina Čechů pod křídly cestovní kanceláře výlet do Severní Koreje. Přes přísný zákaz se jim podařilo přes hranice dostat kamery.

 

Dokument: Vítejte v KLDR!

Podniknout výpravu do nejhorší diktatury, jakou naše planeta v současnosti nosí, je pro mnoho lidí nepochybně lákavé. Skupina turistů se tam skutečně podívala a natočila o tom dokument. Paradoxně ale možná netočili dokument o Korejcích, ale o nás samotných a naší povaze.

 

Film totiž ukazuje výpravu do jakéhosi akvária. Země, kde se nic nesmí, v noci se tam nesvítí, po cestách nic nejezdí, v obchodech nic není. Lidé žijí v neskutečné bídě, země je často postihována hladomory. Vzývání největších vůdců je v Koreji povýšeno na náboženství. Touto bizarní končinou projíždí podle přesně zorganizovaného plánu a pod dozorem několika „průvodců“ naše česká skupinka cestovatelů. Je to směsice důchodců a mladých lidí. Mají striktně dané, na jaké místa se mohou podívat, kde se mohou zdržovat. S běžnými Korejci nesmějí mluvit. Při nejrůznějších příležitostech je pro ně připravován kulturní program. Ze země samotné kromě architektury, prázdných silnic a lidí pracujících na poli nevidí skoro nic. Nechají se vodit za ruku od zastávky k zastávce. Tančí na ponuré diskotéce, prohlížejí si válečné panorama, hodují v hotelu, navštěvují knihovnu i ostře hlídanou hranici s Jižní Koreou. U toho se nalévají slivovicí a mudrují.

 

Zatímco starší zemitý Moravák obdivuje kvalitu korejských dálnicí, mladší turista nad ohněm rozjímá nad tím, že Korejci vlastně netrpí hladomorem a celkově „šrouby diktatury nejsou utažené tak, jak by člověk čekal.“

 

Jediný z celé výpravy, komu zřejmě dochází, o co jde, je muž s výrazným francouzským přízvukem. „Tam kousek je město, je tam slyšet křik. Všecko je tam slyšet a my tady spíme jako debilové. Cizinci jsou spokojení a žerou a sto metrů odtud nemají lidi co žrát. A někteří z nás si ještě ztěžují, že toho jídla bylo málo. Je to příšerné.“

 

Celý dokument ukazuje naivitu a jistou zaslepenost části výpravy. Uvědomují si, že putují akváriem, ale neuvědomují si, že i oni sami jsou ve svém vlastním akváriu odtrženi od reality.

 

Výletu jsem se samozřejmě neúčastnil, proto nechci dál rozebírat chování jednotlivých lidí, je možné, že je zkreslené tím, co se dostalo na záznam. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že větší šok ve mně vyvolaly některé reakce a výroky účastníků výpravy, než samotná Severní Korea. Každopádně dokument rozhodně stojí za vidění.

 

 

Zdroj YouTube.com

 

Další příspěvky autora: Snaut


Články ve stejných kategoriích:

Severní Korea   Dokument  


Kategorie Severní Korea


Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)
Když se řekne KLDR, představíme si povětšinou totalitní režim s pracovními tábory, obrovskou armádou a hlavně chudobu a hlad. Jak to ale na severu Korejského poloostrova vypadá očima cestovatele?Armáda KLDR Armáda KLDR
Na korejském poloostrově se pořádně chrastí zbraněmi. Je ovšem značně nepravděpodobné, že by současná krize přerostla v ozbrojený konflikt. Podívejte se na stručný přehled výzbroje KLDR.50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei
Podle agentury Fides je celkem 50 tisíc křesťanů uvězněno ve vězeních v Severní Koreji pro svá náboženská přesvědčení.Scénář korejské válkyScénář korejské války
Velmi pěkná úvaha o tom, co by se stalo, kdyby vypukla korejská válka.


Kategorie Dokument


Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)
Když se řekne KLDR, představíme si povětšinou totalitní režim s pracovními tábory, obrovskou armádou a hlavně chudobu a hlad. Jak to ale na severu Korejského poloostrova vypadá očima cestovatele?Americké temno (Zero Dark Thirty)Americké temno (Zero Dark Thirty)
Film režisérky Kathryn Bigelow „Třicet minut po půlnoci“ dostal Oskara jenom za zvuk. Polodokument, filmová rekonstrukce, dokudrama, vášnivá veřejná debata, nesouhlasné reakce.Out Of The Blue – UFO existují!Out Of The Blue – UFO existují!
Jsou mimozemšťané na Zemi? Co nám létá nad hlavou a říkáme tomu UFO? Proč americká vláda mlčí? – to jsou hlavní témata skvělého dokumentárního filmu „Out of the Blue – Definitivní výzkum UFO“.Who Is Peter Joseph? - Kto Je Peter Joseph?Who Is Peter Joseph? - Kto Je Peter Joseph?
Rozhovor s Petrom Josephom, tvorcom dokumentárnych filmov.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí