Film režisérky Kathryn Bigelow „Třicet minut po půlnoci“ dostal Oskara jenom za zvuk. Polodokument, filmová rekonstrukce, dokudrama, vášnivá veřejná debata, nesouhlasné reakce.
Ředitel CIA se od něj distancoval, označil ho za „zavádějící až lživý“. To se říkalo o filmu, než k nám dorazil. Samozřejmě jsem ho nechtěl ignorovat. V Praze frčí „Babovřesky“, v kině nás bylo pět.
Největším překvapením pro mne bylo, že mne tenhle hit sezony ničím nepřekvapil. Vlastně to byla skoro nuda. Zřejmě proto, že všechno, co se ve filmu odehrává, už víme ze zpravodajství. Víme, že CIA mučila (mučí) podezřelé, víme do detailu, jak probíhala akce SEALs 6 v bin Ládinově pevnosti v Abbottábádu. A známe mustr amerických filmů z válečného prostředí. Z hlediska žánru jsou takový „Predátor“ nebo „Černý jestřáb sestřelen“ filmy, které mají přesah, dá se na ně dívat x-krát. Ale nevím, proč bych se měl znovu dívat na Zero Dark Thirty?? Není důvod. Je mystérium, jak se podařilo Bigelowové utopit tak špičkové téma. Asi neumí žánr dramatu, neumí zachytit psychologii postav v rychlé zkratce, jako se to povedlo Johnu McTiernanovi nebo Ridley Scottovi. Ovšem je to hodně o scénáři. A scénáristou byl Mark Boal, který napsal „Smrt číhá všude“. Předchozí film byl působivý. Jenomže divák neznal dopředu děj. Tentokrát ležely karty odkryté a Bigelow udělala jen dobré řemeslo.
Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | Velké konspirační teorie: Usáma bin Ládin >>>
Hlavní postavy filmu jsou ploché. Mučitel (Jason Clarke) je jen mučitel (připomíná gestapáka). Jediné, co na něm působí trochu lidsky je, že má rád opičky (zavřené v kleci v americkém ležení v Afghánistánu). Nejinak je na tom ústřední postava filmu agentka CIA Maya, ve ztvárnění křehké, půvabné Jessicy Chastainové (připomíná nejprve sovětskou komsomolku pak fanatickou údernici KGB). Všichni ze CIA, včetně už napohled nechutného ředitele (James Gandolfini), nakonec působí jako „bastardi“, kteří neumějí říct větu bez „fuck“. Člověk si na fuckování tak zvykne, že by ho nepřekvapilo, kdyby v závěru filmu vystoupil Barack a řekl: „We got fucking Osama!“
Bigelow zobrazila technologii CIA, technologii, mašinérii války v oblasti zpravodajských akcí. Jak říká jedna z postav filmu: „Dejte nám terče. Ať je můžeme zabít.“ A o tom to je. Je v té mašinérii místo pro hrdinství? Sotva. Po mučení jedné zničené lidské bytosti, po postřílení chlápků v bílých županech cestou k Usámovi (případně žen, když se připletly do cesty) se jeví americká mašinérie jen jako odosobněná technologie mučení, špiclování a vraždění na cizím území. Chybí tu osobní rozměr postav do té míry, že už ani nemáme pocit, že vytrvalá agentka a borci ze SEALs jsou hrdinové (jak bychom rádi uvěřili, abychom měli klidné spaní). Jsou to monstra. Člověka podprahově napadá, že americký válečný stroj se idiotsky roztahuje v zemích kultury, kterou nechápe a kde nemá co dělat a tamní obyvatelé se logicky brání vetřelcům, kteří je ponižují. Ostatně ponižování patří k americkým psychologickým metodám, které používají systematicky.
Američané jsou moderní replika Římské říše. Jak známo i z příběhu o Ježíšovi, římští vojáci byli mimořádně krutí – tak udržovala říše svou moc. Tam někam se dnes dostaly USA. Jsou to vlastně už jen žoldáci. A asi hlavně proto Kathryn Bigelow neukazuje žádné osobní, sympatické, lidské rysy. „Takhle to prostě je,“ říká ve svých filmech. Zpravodajci nebo vojáci - jsou jen šroubky v mašinérii. Perfektní profesionálové. Ale žádní hrdinové. Otázka je, zda to v psychicky zdravém obyvateli střední Evropy může iniciovat něco jiného než jen husí kůži.
Bystrého diváka chroustajícího popkorn možná napadne, že ten film pěkně nasere další miliony lidí v islámských zemích. V Rusku a v Číně ho zajisté rádi budou pouštět v rámci školení tajných služeb. Možná i to byl záměr autorky filmu, kdo ví?
Tak mě napadá, že film mohl třeba končit informací, že asi dvacet vojáků SEALs, kteří útočili v Abbottábádu, ještě ten rok zahynulo při havárii helikoptéry v Afghánistánu a jejich vrchní velitel Job W. Price byl nalezen s prostřelenou hlavou v téže zemi. Údajně sebevražda. Docela by to zapadlo do kontextu.
Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | Jak byl zabit Usáma bin Ládin >>>
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!