internetWEEK.cz menu TOPlist

Armáda KLDR

Armáda KLDR

Na korejském poloostrově se pořádně chrastí zbraněmi. Je ovšem značně nepravděpodobné, že by současná krize přerostla v ozbrojený konflikt. Podívejte se na stručný přehled výzbroje KLDR.

 

Armáda KLDR

Pokud KLDR vyhrožuje na všechny strany útokem a ozbrojeným konfliktem, má to obvykle podle pozorovatelů dvě příčiny. Tou první může být upevnění moci na domácí půdě, tím druhým pak vynucení si lepších podmínek při případném jednání o tamním jaderném programu.

 

Mladý vůdce komunistické země to vzal pořádně do svých rukou a vyhrůžky útokem na základny USA či jižního souseda nabírají na síle. Na straně druhé také USA provokují přelety svého bombardéru B-2 Spirit (na obrázku nahoře), který využívá technologie stealth a je tak pro rady obtížně zachytitelný.

 

B-2 Spirit je silným „americkým argumentem“. Nejen, že proti němu Severokorejci nemají šanci, ale jeho výzbroj může být velmi pestrá. Letoun unese celkem 18 tun pum Mk82 o hmotnosti 225 kg. Celkem jich tak může být 80. Dále je možné přidat 36 pum CBU o hmotnosti 340 kg. Kromě toho lze nést i jaderné střely a další munici. S ohledem na velikost KLDR může bombardér zasáhnout velmi rychle prakticky jakýkoliv cíl v zemi.

 

Výhrůžky KLDR nejsou občas jen planými řečmi. V březnu 2010 patrně torpédo ze severokorejské ponorky potopilo jihokorejskou korvetu – 46 mužů zemřelo. Vyšetřování případu však provázely pochybnosti. Podle některých informací byly na lodi i zbytcích torpéda nalezeny stopy po výbušnině německého původu, kterou používají jihokorejská torpéda.

 

Někteří experti po neúspěšném testu severokorejské rakety Unha-3 prohlašovali, že KLDR není schopna v nejbližší době vyslat do vesmíru vlastní družici. Jenomže už v prosinci 2012 se jim to povedlo.

 

Armáda KLDR patří v mnoha ohledech k největším na světě. Tvoří ji celkem pět základních složek: pozemní síly, námořní síly, letectvo, speciální síly (nejpočetnější na světě) a raketové síly. Severokorejská armáda má podle odhadů 1,2 miliony vojáků. Co do počtu se jedná o čtvrtou největší armádu na světě. Pokud bychom ovšem počet vojáků přepočítali na počet obyvatel, byla by KLDR na prvním místě. V armádě je podle všeho aktivně nebo v záloze až pětina mužů od 17 do 54 let.

 

Výzbroj KLDR

  • 4000 tanků – především modifikace čínských a ruských tanků. Obavu budí tanky T-62 sovětské výroby, které jsou nejen rychlé ale také velmi odolné. Odvozeninou pak má být tank Chonma-ho.
  • 2500 obrněných transportérů
  • 17 900 děl
  • 11 000 protivzdušných baterií
  • 10 000 přenosných systémů protivzdušné obrany a protitankových střel
  • 484 stíhacích letounů – nejčastěji sovětské nebo čínské výroby: MiG-29B, MiG-23ML, MiG-21 a jejich čínské odvozeniny. Ve výzbroji KLDR budou zřejmě i československé cvičné letouny L-39 Albatros.
  • 180 bombardérů (Iljušin Il-28)
  • rušičky GPS signálu
  • Desítky ponorek, zejména třídy Sang-O o délce 34 metrů, 15 členech posádky a maximální rychlosti 17 km/h. Ve výzbroji by měla mít dva torpédomety s ruskými torpédy 53-65KE.
  • Chemické a jaderné zbraně

 

Koksan

Koksan tvoří důležitou část severokorejského dělostřelectva.

Velkou hrozbou mohou být severokorejské rakety. K dispozici jsou rakety Nodong s doletem 1000 km nebo Musudan s doletem 3000 km.

 

Raketa dlouhého doletu Tepodong 2 může mít dolet mezi 6 000 až 10 000 km a být tak schopna zasáhnout Aljašku.

 

Armáda KLDR je po mnoha stránkách technicky zastaralá, díky dlouhodobým problémům s potravinami nemusí být její vojáci v nejlepší kondici. Naopak výhodou KLDR je vlastnictví jaderných a chemických zbraní, dobrá znalost členitého terénu v případě nepřátelské invaze, velký počet příslušníku speciálních sil i dobrá struktura, kdy armádu tvoří relativně malé jednotky znalé prostředí.

 

Zdroj: Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Severní Korea   Armáda   USA   Zbraně  


Kategorie Severní Korea


Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)
Když se řekne KLDR, představíme si povětšinou totalitní režim s pracovními tábory, obrovskou armádou a hlavně chudobu a hlad. Jak to ale na severu Korejského poloostrova vypadá očima cestovatele?Dokument: Vítejte v KLDR!Dokument: Vítejte v KLDR!
V roce 2008 podnikla skupina Čechů pod křídly cestovní kanceláře výlet do Severní Koreje. Přes přísný zákaz se jim podařilo přes hranice dostat kamery.50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei
Podle agentury Fides je celkem 50 tisíc křesťanů uvězněno ve vězeních v Severní Koreji pro svá náboženská přesvědčení.Scénář korejské válkyScénář korejské války
Velmi pěkná úvaha o tom, co by se stalo, kdyby vypukla korejská válka.


Kategorie Zbraně


Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.Odkud přijde útok na Sýrii?Odkud přijde útok na Sýrii?
USA, Velká Británie a Francie připravují útok na Sýrii. Podívejte se, jaké zbraně, lodě a letadla budou nasazeny do akce…Psychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraníchPsychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraních
Během pochodu ke Dni matek v americkém New Orleansu postřelili neznámí útočníci 19 lidí. Proč jsou Američani zamilovaní do střílení? Je to úchylka nebo národní poslání? Rozhovor s italským psychoanalytikem Luigi Zojou.CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částiceCERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice
Jsme zvyklí, že vědci mluví nesrozumitelně, korektně a snaží se nenarazit. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Robert Laughlin patří k těm, kteří si neberou servítky.Střelba ve škole – podivné souvislostiStřelba ve škole – podivné souvislosti
Zatímco Amerika truchlí, kolem střelby ve škole v Connecticutu zůstává mnoho hádanek. Šlo pouze o čin vyšinutého mladíka, kterého nezvládla matka? Nebo je za tím ještě něco jiného?V-7: Létající talíř pro Hitlera V-7: Létající talíř pro Hitlera
Víte, že první lidské UFO chtěli zkonstruovat nacisti? Chtěli vyrobit létající talíř pro Hitlera - V7.Nejrychlejší střelec na světěNejrychlejší střelec na světě
Nejdřív stříli a až potom se ptá....Michal Kalašnikov - vědec bez vzděláníMichal Kalašnikov - vědec bez vzdělání
Michal Kalašnikov je jedním z nejznámějších zbraňových konstruktérů na světě. Pokud chcete znát některé zajímavosti z jeho života, přečtěte si celý článek.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí