internetWEEK.cz menu TOPlist

Temný prales

Temný prales

V nitru Afriky, ale i jinde, se dodnes může skrývat a přežívat nějaký neznámý a přitom dosti velký živočišný druh. Vydejte se tam s námi.

 

Temný prales

Skupina odvážlivců se prodírá neprostupnou vegetací. Pod nohama jim čvachtá bahno a možná i něco jiného. Lepší se tam nedívat. Každých pár kroků se navzájem zbavují pijavek a obezřetně se rozhlížejí. Tyhle drobné, krvelačné potvůrky tu mohou mít větší příbuzné. O hodně větší a podstatně krvelačnější. Vítejte v Kongu!

 

Naše smyšlená výprava má před sebou náročný, ale velmi zajímavý úkol. Konečně objevit bájné a obávané   stvoření zvané domorodci mokele mbembe. Říkají mu také vodní slon, ale víc než jemu se prý podobá nějakému dinosaurovi! Jednoho takového prý ulovili, rozporcovali a snědli někdy v padesátých letech minulého století  v bažinách u jezera Telle v severním Kongu. Tenhle úlovek měl lesklou černou kůži,  mohutný ocas a dlouhý ohebný krk. Nepodobal se žádnému známému africkému zvířeti a od té doby ho tam už nikdo neviděl.

 

Což však nemusí znamenat nic jiného, než že se toto podivuhodné zvíře jenom stáhlo do ústraní. Mělo by kam. Z jezera Telle totiž vede hluboký kanál do neprostupných bažin kolem nedalekých řek Sangha a Bai.  Kromě toho bylo podobné zvíře pozorováno i na jiných místech, třeba v řece Meinu v Kamerunu. Není to žádný drobeček, dosahuje tam údajně délky až 12 metrů a váhy několika tun. Hravě proto nejen převrací čluny, ale také napadá jinak velmi nebezpečné hrochy stejně jako krokodýli. Ti prý proto tuhle řeku pro jistotu nadobro opustili. Mokele-mbembe se tak kromě dalších domorodých názvů jako m´kuu´m´bembu, nbymala či kojje-ja-menia dočkal i přezdívky africký drak nebo vodní lev. Ty, zdá se, mluví za všechno.

 

Mokele-mbembe a další "zvířata"

Velmi špatnou pověst má další legendární  africký ještěr a blízký soused mokele-mbembe, ovšem tentokrát létající. Očití svědkové, kteří ho v letech 1932 – 33 pozorovali ve vnitrozemí Kamerunu a na hranicích Konga a Angoly, přísahali, že pokud to nebyl rovnou pterodaktylus, tak se mu rozhodně značně podobal. I on si za svůj domov vybral zdejší bažinaté lesy a také jeho domorodci dobře znají. Pojmenovali ho kongamato, častěji však o něm mluví jako o přízraku smrti. Věří, že ten, kdo ho spatří, zanedlouho zemře.

 

Naproti tomu zcela neškodný by měl být býložravý tvor zvaný lau či dingoneke. Jak si vyprávějí příslušníci místních kmenů Dinků, Nuerů a Šilluků, žije v jeskyních vymletých vodou u říčních břehů   na středním toku řeky Sanga v severním Kongu, v bažinách jižního Súdánu a na horním toku Bílého Nilu. Má hladkou hnědou kůži jako plazi a je větší než hroch, ale menší než slon. Hlavu mu prý zdobí jeden kel nebo roh. Že by tedy nosorožec? Ale s tím by si ho přece domorodci nespletli!

 

Tím však výčet více či méně hrozivých neznámých obyvatel dosud neprozkoumaných částí Afriky ani zdaleka nekončí. Zatímco ke lvu chovají domorodci žijící v okolí jezera Tanganjika v Tanzánii jen docela obyčejný respekt, mgva u nich budí nepředstíraný děs.   Jak by také ne, když její jméno v překladu znamená „požírač lidí“ a ze všeho nejvíc připomíná obrovského, dávno vyhynulého jeskynního lva! Pyšní se šedou srstí a hlavně je výrazně větší a prý i chytřejší než obyčejný lev nebo tygr. Má však podstatně kratší ocas, než oni. Dosahuje až výšky osla a dochovala se po ní dokonce hmatatelná stopa, chomáč šedých chlupů v zaťaté pěsti jedné z jejích obětí. Zjistilo se teh dy, že tyto chlupy nepatří žádné známé kočkovité šelmě.

 

Velmi podobně se chová a vypadá další zvíře podobného druhu zvané čipekve, něco jako šavlozubý tygr. Žije u vody a ve dvojicí dokáží tyhle „kočičky“ skolit i slona, který jinak nemá přirozeného nepřítele. Pokud se čipekve vyskytuje v horách, říká se mu tam vasoko.

 

Můžeme brát desítky zpráv o těchto dosud neobjevených zvířatech vůbec vážně? Afričané si rádi vyprávějí různé fantastické příběhy a tyhle mezi nimi nemusí být výjimkou. Jenže ke každému zde zmíněnému tvoru můžeme přiřadit nějakého jeho vyhynulého příbuzného: mokelem-mbembe by mohl být potomkem  jednoho druhu dinosaurů   – kachnozobých hadrosaurů, o kongomatuovi jako jednom z pterodaktylů rodu Pteradon téměř není pochyb, býložravých dinosaurů žijících ve vodě známe také docela slušnou řádku a jeskynní lvi a šavlozubí tygry byli současníky člověka ještě před 20-30 tisíci lety. Co by jim mohlo zabránit přežít až dodnes?

 

Především to, že by se nedokázali přizpůsobit měnícím se okolním podmínkám, stejně jako jejich dávno vyhynulí příbuzní. A kdyby se náhodou dochovala nějaká ostrůvkovitá populace, měla by zřejmě tak málo příslušníků, že by nebyla dlouhodobě schopna dalšího rozmnožování. Proč však soudíme, že oněch „afrických příšer“ žije na světě jen pár kousků? Jenom proto, že setkání s nimi jsou tak ojedinělá?

 

Zoologické objevy

Shodou okolností právě v afrických pralesech došlo již k řadě překvapivých zoologických objevů. Stejně jako o mokele-mbembe si domorodci vyprávěli o gorile a Evropané jim nevěřili – až do roku 1864, kdy věda oficiálně uznala její existenci. A to není zrovna zvíře, které by se dalo jen tak přehlédnout, gorilí samci váží i dva metráky. Přesto     byla v srpnu 2008, právě ve vnitrozemí Konga, nečekaně objevena gorilí populace odhadovaná    na 125 tisíc kusů.

 

Podobným přízrakem bývala pralesní žirafa okapi, domovem rovněž v konžském pralese. První kusy byly do Evropy dovezeny až roku 1910, přitom jde o zvíře velikosti koně, jak se dnes mohou na vlastní oči přesvědčit návštěvníci ZOO ve Dvoře Králové.

 

A obří ještěři? Kromě všeobecně známých, byť obřích krokodýlů, připadají v úvahu také varani. Ti komodští, objevení, mimochodem, teprve roku 1912, měří až tři a půl metru a váží až 150 kg. Ulovit, roztrhat a sežrat kozu, nebo neopatrného turistu, pro ně nepředstavuje žádný problém.

 

Právě takové objevy dávají naději, že v nitru Afriky, ale i jinde, se dodnes může skrývat a přežívat nějaký neznámý a přitom dosti velký živočišný druh, i když přežití dinosaurů do dnešní doby střízlivá úvaha spíše vylučuje. Může to však být nějaký jiný vzácný ještěr anebo savec, dnes stejně neznámý jako před sto lety okapi nebo varan komodský. Teď jenom musíme ještě doufat, že nevyhyne, než se nám ho podaří objevit.

Autor: Jitka Lenková

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Afrika   Prales   Fauna   Ze zahraničí  


Kategorie Afrika


Svět v roce 2100: populační exploze černého kontinentu Svět v roce 2100: populační exploze černého kontinentu
Populační divize OSN nedávno zveřejnila nové odhady vývoje lidské populace. Zatímco v západním světě ale také v Asii bude počet obyvatel klesat, Afriku čeká populační exploze. Možná dokonce největší v lidských dějinách.Obří solární elektrárna na Sahaře: spása nebo fikce?Obří solární elektrárna na Sahaře: spása nebo fikce?
Už více než 26 let existují plány na stavbu obří solární elektrárny na Sahaře, která by vyráběla elektrickou energii pro Evropu. Ambiciózní projekt je nyní ohrožen.Pevnost ZimbabwePevnost Zimbabwe
Už celá staletí zůstává největší kamenná stavba Afriky na jih od Sahary záhadou pro historiky a archeology. Zříceniny Velkého Zimbabwe si však své tajemství podržely dodnes.Dogoni - africký domorodý kmenDogoni - africký domorodý kmen
Dogoni - tento africký domorodý kmen nezná žádné dokonalé přístroje ani nové vědecké objevy, ale jeho znalosti astronomie jsou obdivuhodné.


Kategorie Prales


Když se z boje proti klimatickým změnám stanou pouhá slovaKdyž se z boje proti klimatickým změnám stanou pouhá slova
Ekvádor po několika letech ruší iniciativu Yasuní-ITT a začíná s těžbou ropy na okraji národního parku a jednoho z nejkrásnějších pralesů na světě. Velký podíl viny na tom nese celá planeta.


Kategorie Fauna


Tak už vstaň, bože!Tak už vstaň, bože!
Štěně se snaží vstát, ale stále se mu to nedaří - a přiznejme si, tohle psisko se chová jako většina z nás po ránu.Mořské zdechliny, které vyvrhlo mořeMořské zdechliny, které vyvrhlo moře
Na plážích občas lidé najdou vyplavené tělo podivného tvora. Často ani vědci neví, o jaký živočišný druh se jedná......Irqiem - obrovský smrtelné nebezpečný medvědIrqiem - obrovský smrtelné nebezpečný medvěd
Irqiem - obrovský medvěd: oblast výskytu - Kamčatka váha: 2 tuny Smrtelné nebezpečný!Záhadná ve smečce lovící šelma z Francouské Guayany - WarracabaZáhadná ve smečce lovící šelma z Francouské Guayany - Warracaba
V prostoru hraničních pralesů Francouské Guaiany a Brazilie prý žije šelma větší než jaguár která loví ve smečce. Její dravost je pověstná.Chupacabra - mýtus nebo skutečnost?Chupacabra - mýtus nebo skutečnost?
Chupacabra - jeden z nejznámějších mystických tvorů, o kterém koluje mnoho historek a tajuplných pověstí. Pojďte se s námi podívat na tohle bájné zvířátko blíže....Pro zábavu nezabíjí jenom člověkPro zábavu nezabíjí jenom člověk
Japonští samurajové byli jedni z největších zabijáků v dějinách. se starodávnými samuraji si však nezadají ani japonští sršni.....Prdí také hadi?Prdí také hadi?
Každý kdo viděl S tebou mě baví svět to zná, ale jaká je vlastně odpoveď?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí