internetWEEK.cz menu TOPlist

Video: Raketoplán od Virgin Galactic opět svištěl vzduchem

Video: Raketoplán od Virgin Galactic opět svištěl vzduchem

Společnost Virgin Galactic má za sebou další úspěšný krok před spuštěním „letů do vesmíru“. Plány této společnosti dávám do uvozovek, protože o lety do kosmu se jedná jen částečně.

Video: Raketoplán od Virgin Galactic opět svištěl vzduchem

Za nemalou úplatu asi 250 tisíc dolarů vás společně s dalšími několika dobrodruhy vynese raketoplán SpaceShipTwo do výšky přes 100 km a zažijete krátce stav beztíže. Nikdy se ovšem nedostanete na oběžnou dráhu, jako to učinila za podstatně větší obnos peněz hrstka vesmírných turistů.

 

Jak celý let vlastně probíhá? Raketoplán SpaceShipTwo je na startovací dráze kosmodromu v Novém Mexiku zavěšen pod křídly letounu White Knight Two. Do raketoplánu nastupují dva piloti a šestice pasažérů. Letadlo se vydává do oblak, po dosažení výšky asi 15 km se raketoplán odpoutává a zapaluje svůj raketový motor. Už za 8 sekund dosahuje rychlosti zvuku, o něco později rychlosti Mach 3,5. Po dosažení výšky přes 100 km pocítí pasažéři asi na 4 minuty stav beztíže a uvidí pod sebou pěkně zakulacenou planetu Zemi. Mohou se také pochlubit, že byli ve vesmíru, výška 100 km je totiž smluvně dohodnuta jako hranice, kde začíná kosmický prostor. Jde ovšem skutečně jen o dohodu, žádné fyzikální opodstatnění zrovna tato výška nemá.

 

První ostré lety by mohly proběhnout už koncem letošního roku.

 

Test hybridu

V pondělí 29. dubna proběhl ještě v Kalifornii test nového hybridního motoru. Ten pracoval 16 sekund a raketoplán díky němu dosáhl rychlosti 1,2 Machů. Název hybridní motor znamená kombinaci dvou rozdílných složek. Raketoplány si musí s sebou kromě paliva tahat také okysličovadlo, protože se pohybují ve výšce, kde už je velmi řídká atmosféra. V případě motoru RocketMotorTwo jde o pevné palivo HTPB a kapalné okysličovadlo v podobě oxidu dusného (alias rajského plynu).

 

 

Zdroj: http://www.virgingalactic.com/news/item/virgin-galactic-breaks-speed-of-sound-in-first-rocket-powered-flight-of-spaceshiptwo/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Vesmírná turistika   Virgin Galactic  


Kategorie Vesmírná turistika

Osm kosmických turistůOsm kosmických turistů
Chcete se stát kosmonautem? Dneska to není žádný problém, stačí mít na účtu přebytečných pár milionů dolarů.


Začíná nová etapa kosmických letůZačíná nová etapa kosmických letů
Úspěšný start soukromé kosmické lodě Falcon 9 společnosti SpaceX k mezinárodní stanici ISS představuje začátek zcela nové etapy dobývání vesmíru. Vesmírné lety se totiž pomalu začínají dostávat do soukromých rukou. Ztratí státy svůj monopol?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí