internetWEEK.cz menu TOPlist

Osm kosmických turistů

Osm kosmických turistů

Chcete se stát kosmonautem? Dneska to není žádný problém, stačí mít na účtu přebytečných pár milionů dolarů.

Osm kosmických turistů

Kosmická turistika je bez nadsázky velmi malým a drahým ale přesto reálným segmentem cestovního ruchu. Už na příští rok chystá společnost Virgin Galactic lety na hranici vesmíru. Pokud zaplatíte 5 milionů korun, posadí vás a dalších pět dobrodruhů do malého raketoplánu, který je nejdříve vynesen speciálním letadlem do výšky 15 km, odkud odstartuje pomoci raketového motoru. Během 2,5 hodin vás česká suborbitální let do výšky 110 km, dosažení rychlosti 4000 km/h, stav beztíže a výhled na naší planetu ne nepodobný tomu, který vidí astronauti.

 

Virgin Galactic (uprostřed) miliardáře Richarda Bransona je vynesen speciálním letadlem do výšky 15 km, odkud startuje.

 

Máte ale ještě další možnost. Můžete z kapsy vytáhnout podstatně větší balík peněz a udělat si exkurzi na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Obří vesmírný přístav o ploše fotbalového hřiště obíhá Zemi ve výšce 360 km. Obvykle v něm pobývá šestice profesionálních astronautů z USA, Ruska, Evropy, Japonska a dalších zemí, ale za 30 milionů dolarů můžete být krátkodobým hostem i vy. A není to teorie, už 7 turistů na stanici pobývalo.

 

ISS: Obří vesmírný přístav o ploše fotbalového hřiště obíhá Zemi ve výšce 360 km

 

Časosběrné video z ISS

 

Pokud se vám líbí časosběrná videa, zde jich najdete celou řadu nejen z kosmu | Kategorie časosběrné video >>>

 

Máme volné místo, nechcete svést?

Posádku na ISS dopravuje ruská kosmická loď Sojuz. Ten dokáže do vesmíru a zpět dopravit tři lidi a u stanice zároveň funguje jako záchranný člun pro případ havárie, zranění či ohrožení kosmickým smetím. Jedná se o poměrně spolehlivou loď, kterou postavil guru sovětského kosmického výzkumu Sergej P. Koroljov (zemřel v roce 1966).

 

Sojuz má jednu nevýhodu. Ve vesmíru vydrží asi půl roku. Právě proto byla stanovena perioda výměny posádky stanice v půlročních intervalech. Praxe byla taková, že „nový“ Sojuz odstartoval do vesmíru s novou posádkou, připojil se ke stanici a po pár dnech se stará posádka vrátila ve „starém“ Sojuzu zpět na Zemi. Aby to nebylo tak jednoduché, jednoho člena posádky dopravoval do vesmíru raketoplán. Tento astronaut pak pracoval chvíli se starou a později s novou posádkou. V Sojuzu díky tomu bylo volné místo, které mohlo Rusko občas využít k cestě vesmírného turisty. Cestovatel letěl na ISS v novém Sojuzu a po týdnu na vesmírném komplexu se vrátil na Zemi se starou posádkou.

 

Dokud létaly raketoplány, bylo v Sojuzu občas místo i pro vesmírného turistu...

 

Raketoplány jsou však už v muzeu, takže jediným dopravním prostředkem na ISS zůstává Sojuz a volná sedačka pro kosmické turisty už nějaký ten pátek není k dispozici. Motory rakety Sojuz (ano loď i raketa nesou stejné jméno) navíc burácejí na kosmodromu Bajkonur 4x ročně. Počet členů posádky stanice se totiž zvýšil na 6.

 

Rusům se přesto začíná opět otevírat možnost pro kosmickou turistiku. K tomu se ale dostaneme později, teď se podívejme na sedm dosavadních turistů. Byli jimi:

 

Úspěšný start soukromé kosmické lodě Falcon 9 společnosti SpaceX k mezinárodní stanici ISS představuje začátek zcela nové etapy dobývání vesmíru. Vesmírné lety se totiž pomalu začínají dostávat do soukromých rukou. Ztratí státy svůj monopol? Čtěte na internetWEEK.cz | Začíná nová etapa kosmických letů >>>

 

Dennis Tito (USA): 28. dubna – 6. května 2001

 

Americký podnikatel a první vesmírný turista. Pracoval v Laboratořích tryskového pohonu (JPL) při NASA a později založil firmu, která se snaží analyzovat investiční rizika prostřednictvím matematických nástrojů.

 

Mark Shuttleworth (JAR): 25. dubna – 5. května 2002

 

Jihoafrický podnikatel je zakladatelem společnosti specializující se na internetovou bezpečnost. Později ji prodal a založil investiční společnost. V roce 2004 stál u zrodu slavného linuxového projektu Ubuntu.

 

Gregory Olsen (USA): 1. – 11. října 2005

 

Je významným vědeckým pracovníkem v oblasti polovodičových detektorů infračerveného záření.

 

Anúše Ansáríová (USA): 18. – 29. září 2006

 

První kosmická turistka íránského původu a úspěšná podnikatelka v oblasti telekomunikací.

 

Charles Simonyi (USA): 7. – 21. dubna 2007 a 26. března – 8. dubna 2009

 

Američan maďarského původu a prozatím jediný kosmický turista, který si let do vesmíru zopakoval. Z jeho produkty se mnozí z nás setkávají každá den. Simonyi totiž mimo jiné pracoval pro Microsoft a je duchovním otcem Excelu.

 

Richard Garriott (USA): 12. – 24. října 2008

 

Programátor a vývojář počítačových her.

 

Guy Laliberté (Kanada): 30. září – 11. října 2009

 

Zakladatel cirkusu a pokerový hráč si také musel let do vesmíru zaplatit. V kartách ho bohužel nevyhrál. Laliberté je zatím posledním kosmickým turistou.

 

Stát se kosmickým turistou samozřejmě není tak jednoduché jako návštěva cestovní kanceláře před cestou do ciziny. Kromě zaplacení tučné faktury v hodnotě kolem 30 milionů dolarů musíte projít náročnou lékařskou prohlídkou a zúčastnit se dlouhého výcviku v Hvězdném městečku. Jeho součástí je nejen fyzická příprava ale i školení. Musíte se vyznat na ISS, obléknout si skafandr apod.

 

Kosmické turistice neodzvonilo

Přestože dnes v Sojuzu není místo, brzy se to změní. Američani a možná také Rusové totiž chtějí, aby někteří jejich členové zůstali na ISS ne půl roku ale celý rok. Cílem je simulovat podstatně delší pobyt člověka ve vesmíru kvůli budoucím letům na Mars či k planetkám. V Sojuzu by tak opět mohly být volná místa pro kosmické turisty.

 

Oficiálně by k obnovení kosmické turistiky mělo dojít v roce 2015, podle novějších informací se tak možná stane i dříve někdy „po roce 2013“.

 

Sarah Brightman (UK): sopranistka v očekávání

Zatímco prvních sedm statečných byli sice úspěšní ale pro většinu lidí na světě neznámí podnikatelé, osmým turistou nebo přesněji turistkou má být britská sopranistka Sarah Brightman (*1960). Jejím bývalým manželem je mimochodem slavný skladatel Andrew Lloyd Webber – autor Jesus Christ Superstar, Evity či Fantoma opery.

 

 

Ilustrační foto: Virgin Galactic
Videa: YouTube.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Vesmírná turistika   Vesmír   Časosběrné video   Zajímavé články  


Kategorie Vesmírná turistika

Video: Raketoplán od Virgin Galactic opět svištěl vzduchemVideo: Raketoplán od Virgin Galactic opět svištěl vzduchem
Společnost Virgin Galactic má za sebou další úspěšný krok před spuštěním „letů do vesmíru“. Plány této společnosti dávám do uvozovek, protože o lety do kosmu se jedná jen částečně.


Začíná nová etapa kosmických letůZačíná nová etapa kosmických letů
Úspěšný start soukromé kosmické lodě Falcon 9 společnosti SpaceX k mezinárodní stanici ISS představuje začátek zcela nové etapy dobývání vesmíru. Vesmírné lety se totiž pomalu začínají dostávat do soukromých rukou. Ztratí státy svůj monopol?


Kategorie Vesmír

Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.


Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...


Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?


 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.


6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí