internetWEEK.cz menu TOPlist

Začíná nová etapa kosmických letů

Začíná nová etapa kosmických letů

Úspěšný start soukromé kosmické lodě Falcon 9 společnosti SpaceX k mezinárodní stanici ISS představuje začátek zcela nové etapy dobývání vesmíru. Vesmírné lety se totiž pomalu začínají dostávat do soukromých rukou. Ztratí státy svůj monopol?

Začíná nová etapa kosmických letů

Dobývání vesmíru je bezesporu jedna z nejvíce fascinujících kapitol lidských dějin. Zatímco na Zemi člověk navštívil už prakticky všechna myslitelná místa, vesmír je pro nás stále tajemným prostorem, do jehož hlubin jsme se mohli podívat jen ve sci-fi filmech. Vrcholem lidských schopností zatím bylo několikeré přistání na Měsíci. To zároveň symbolizuje vrchol toho, čemu se říká vesmírné závody mezi USA a tehdejším Sovětským svazem.

 

Právě urputné soupeření mezi kapitalistickými Spojenými státy a socialistickým Sovětským svazem, které započalo prakticky ihned po skončení druhé světové války, přineslo zdolání nejdůležitějších met na poli vesmírných letů. První start rakety, vypuštění první družice, první pilotovaný let s lidskou posádkou, první výstup člověka do vesmíru, první přistání člověka na Měsíci. Dílčích úspěchů a prvenství bylo přitom samozřejmě daleko víc. Ze zpětného pohledu se studená válka jeví jako zlatý věk v objevování vesmíru. Dva nejmocnější státy za cenu obrovských ekonomických (a také lidských) obětí posunuly během třiceti technologické hranice o neuvěřitelný kus dopředu. Byla to doba velkých vizí a velkých činů. Jak řekl prezident J.F. Kennedy při zahájení programu Apollo: „Nevybrali jsme si přistání na Měsíci, protože je to lehké, ale protože je to těžké.“ A přesto se to podařilo.

 

Po pádu železné opony a konci studené války nastala další etapa, kterou by bylo možné označit jako éru mezinárodní spolupráce. Rusko už nebylo nepřítel, ale partner, stejně jako mnoho dalších zemí. Nositelem většiny aktivit byly americké raketoplány, které započaly svou kariéru už v osmdesátých letech, tedy na konci studené války. Právě díky nim se mohl uskutečnit ambiciózní projekt velké mezinárodní vesmírné stanice ISS. Raketoplány sloužily jako mezci či chcete li taxíky, dovážející na orbitu všechny potřebné součásti, potraviny a samozřejmě také posádku. Zdatně jim sekundovaly relikty vesmírných závodů ruské lodě Sojuz. Právě ono taxikaření udělalo z vesmírných letů v očích veřejnosti něco běžného. Do vesmíru se vypravili i první vesmírní turisté. Vesmírné výpravy miliardářů na palubách lodí Sojuz jasně ukázaly, že místa v raketách už nejsou rezervována jen vojákům či vědcům. Začalo se poprvé spekulovat o komercionalizaci vesmírných projektů.

 

Zároveň se objevovaly první nesmělé hlasy, které varovaly, že masivní využívání raketoplánů pro orbitální lety je vlastně ústup od původních smělých plánů, které měla NASA. Kam se poděla kolonizace Měsíce a proč se tam už nelétá? Co bude s expedicí na Mars? Bylo zřejmé, že raketoplány nejsou odpovědí na tyto otázky.

 

Tento rok NASA ukončila lety raketoplánů a Spojené státy se poprvé od zahájení vesmírné éry dostaly do situace, kdy neměly nosič, který by vynesl jejich kosmonauty k ISS. Museli se tak zcela spolehnout na své ruské partnery, kteří i nadále provozují taxík Sojuz. Jaká to je rána pro americkou prestiž asi není třeba dodávat. Potvrdila se tak předchozí varování, že Američané nemají žádnou realistickou koncepci na budoucí meziplanetární lety. NASA už také vyhlásila, že má jiné priority, než pilotované lety do vesmíru. K tomu došlo ruku v ruce s dramatickým snížením rozpočtu pro NASA. V době hluboké ekonomická krize mnoho daňových poplatníků v Americe považovalo vesmírné hrátky za zbytečný luxus. Republikánský senátor Richard Shelby k tomu lakonicky poznamenal, že jde o „smrt vesmírných výprav“.

 

SpaceX Falcon 9 před startem

 

NASA se uchýlila k jedinému řešení této situace a projevila ochotu přenechat lety k ISS soukromým raketám. Soukromé firmy zabývající se konstrukcí raket po nabídce ihned skočily. SpaceX a její raketa Falcon 9 s modulem Dragon, Sierra Nevada a malý raketoplán Dream Chaser, Orbital Science Corporation a stroj Antares a modul Cygnus nebo společnost ATK a nosič Liberty. Většina projektů je ve fázi testování, nicméně Falcon 9 se stal první soukromou vesmírnou lodí, která vzlétla do vesmíru. Pro NASA tak zřejmě definitivně odpadá nutnost zabývat se vývojem vhodných orbitálních nosičů a může se tak soustředit na své velké projekty, jakými je raketa Orion, která by jednou snad mohla letět k Měsíci nebo dokonce k Marsu.

 

SpaceX modul Dragon na cestě k ISS

 

Falcon 9 otevřel novou cestu, která znamená jednak zlevnění rutinních letů k ISS, jednak přináší vesmír zase o něco blíže běžným lidem. Pokud se lety k ISS stanou skutečně rutinní, levnou a zcela bezpečnou záležitostí, vesmírných turistů bude přibývat a cena „zpátečního lístku“ Země – ISS bude v čase klesat. Asi ještě dlouho na něj z našeho průměrného platu nevyděláme, ale možná už třeba naše děti… Kdo ví.

 

Video ze startu rakety Falcon 9:

 

 

Video: YouTube.com
Foto: diit.cz a flickr.com

 

Další příspěvky autora: Tomáš Chalupa


Články ve stejných kategoriích:

Vesmírná turistika   NASA   ISS   Vesmír   Kosmická loď   Falcon 9  


Kategorie NASA

Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Hadonoš: 13 znamení a přesný zvěrokruh podle NASAHadonoš: 13 znamení a přesný zvěrokruh podle NASA
Pohled astrologů a astronomů se na znamení zvěrokruhu liší. Podle NASA jste s velkou pravděpodobností narozeni v jiném znamení, než jste si dosud mysleli! Jaká je charakteristika nového znamení Hadonoše? A v jakém znamení ve skutečnosti jste?


NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!


UFO na Měsíci, UFO všudeUFO na Měsíci, UFO všude
Již v roce 1971 byl během mise Apolla 15 vyfotografován objekt připomínající vesmírnou mimozemskou loď. Objeven byl až dnes.


Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratuReality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu
Nebaví vás život na Zemi? Můžete se odstěhovat na jinou planetu, kde rozhodně nebude vaše tchýně, otravný soused ani podomní prodejci. S podobnou nabídkou přichází soukromá firma, která chce vybrat první kolonizátory pro osídlení Marsu.


NASA si chce hrát s asteroidyNASA si chce hrát s asteroidy
NASA to zřejmě s letem k asteroidu myslí vážně. Během příštích let hodlá jeden menší přitáhnout na oběžnou dráhu Měsíce.


Mars Curiosity: Konečně senzace!Mars Curiosity: Konečně senzace!
Na fotografii, kterou odeslala sonda Curiosity z Marsu, je patrný lesklý kovový předmět, který působí dojmem, že nevznikl přírodním procesem. NASA si ho nevšimla.


Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?
Je naše Sluneční soustava typickým planetárním systémem? A co Země? Je běžnou, nudnou planetou nebo je výjimečným tělesem v obrovském vesmíru?


Problém pro vesmírné cestovatele: zastihne je AlzheimerProblém pro vesmírné cestovatele: zastihne je Alzheimer
„Houstone, máme problém, myslím, že někteří členové posádky začínají mít příznaky Alzheimerovy choroby“. S trochou nadsázky by nějak podobně mohla v budoucnu znít zpráva z dalekého vesmíru.


Nejlepší fotky z Marsu a konec velké kachnyNejlepší fotky z Marsu a konec velké kachny
Laboratoř Curiosity brouzdá Marsem v kráteru Gale a přináší nejen úchvatné snímky povrchu ale také informace o složení povrchu, atmosféry apod. Podívejte se na nejlepší fotografie, které dosud Curiosity pořídila.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí