internetWEEK.cz menu TOPlist

Svět řídí jedna superkorporace!

Svět řídí jedna superkorporace!

Nejde přitom o konspirační teorii, ale o realitu – dokázali to výzkumníci Curyšské univerzity.

Svět řídí jedna superkorporace!

Badatelé své závěry založili na analýze spojení 43 000 nadnárodních společností. „Realita je natolik složitá, že jsme museli odhlédnout od dogmat, jako jsou různé teorie spiknutí nebo teorie volného trhu. Vycházíme z faktů,“ konstatuje teoretik komplexních systémů James Glattfelder, který je autorem výzkumu. Švýcaři zpracovali data z databáze Orbis 2007, která obsahuje 37 milionů firem a investorů.

 

Z předchozích výzkumů sice vyplývalo, že světovou ekonomiku ovládá poměrně malá skupina firem a bank, ale nikdo se nezabýval vztahy mezi těmito korporacemi a jejich dceřinými společnostmi. Z analýzy 43 060 firem sestavil švýcarský tým model rozdělení ekonomického vlivu nadnárodních firem přes jejich dceřiné nebo přidružené společnosti. Vědci tak určili jádro z 1318 nadnárodních korporací, které mají mimořádně těsné propojení. U těchto firem se našly konexe přes dvě nebo více firem.

 

Superjádro

I když jejich oficiální příjmy stěží převyšují 20% celosvětového zisku, skrze své přidružené firmy ovládají většinu světových společností. V chapadlech těchto nadnárodních monster se tím pádem soustřeďuje 60% celosvětových příjmů. Z toho řetězce se výzkumníkům podařilo vyčlenit jakési super-jádro, které tvoří 147 společností. Jejich aktiva jsou navzájem natolik propojená, že jsou téměř společným vlastnictvím. Díky tomu má neoficiální finanční konglomerát kontrolu nad 40% celosvětového korporačního bohatství.

 

Riziko nestability

Riziko takové propojené sítě spočívá v nestabilitě, může se totiž zhroutit. „Když jedna společnost má potíže, šíří se to dále,“ upozorňuje Glattfelder, který se domnívá, že společnosti se takto propojují z obchodních důvodů, a nikoli proto, že by chtěly ovládnout svět. Mají příliš různé zájmy, což jim brání mít skutečnou politickou moc, ale na druhé straně mohou jednat jako „jeden muž“, když budou bránit své společné zájmy. Jedním z takových zájmů je, že na situaci nebudou chtít nic měnit, protože jim vyhovuje. Existence globální „superkorporace“ je velmi důležitá také z hlediska faktické politické svobody jednotlivých národů, jak to můžeme pozorovat na situaci Islandu nebo Řecka, nebo i z hlediska svobodné vůle celé Evropské unie.

 

Většina z těchto superkorporací působí v oblasti finančnictví. Mezi TOP 50 patří např. Barclays PLC, Goldman Sachs, Capital Group Companies Inc., FMR Corporation, AXA, dále Deutsche Bank AG, Bank of America Corporation, Allianz SE či BNP Paribas.

 

 

Kam dále?

Už i některé seriózní západní noviny se začínají zabývat spikleneckými teoriemi o vlivu banky Goldman Sachs na světovou politiku. Bývalí či současní zaměstnanci této finanční instituce totiž zastávají významné vládní i jiné posty prakticky po celém světě. Výjimkou nejsou ani Spojené státy, ani Česká republika:

Goldman Sachs, ředitelé zeměkoule. Jen konspirační teorie? | tyden.cz

Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.

Proč odcházím z Goldman Sachs? >>>

Když se někdo zabývá konspiračními teoriemi, bývá označován za blázna. Ale z řady teorií jsou dnes fakta:

Zdraví: 8 uznaných konspiračních teorií >>>

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2051008/Does-super-corporation-run-global-economy.html

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Konspirační teorie   Svět   Korporace  


Kategorie Korporace

Iluze volby – váš nákup ovládá hrstka firem Iluze volby – váš nákup ovládá hrstka firem
Procházka hypermarketem ve vás může vzbudit dojem, že máte na výběr z mnoha výrobků různých značek. Je to ale jen iluze.


Kategorie Konspirační teorie

Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)
Média si nevšímají masivního zastoupení zaměstnanců Rothschildovy firmy Freescale ve zmizelém Boeingu. Jenomže právě to je inspirací pro hodně třaskavou konspirační teorii, v které hrají významnou roli utajované vojenské technologie.


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.


Zdraví: 8 uznaných konspiračních teoriíZdraví: 8 uznaných konspiračních teorií
Fluor ve vodě škodí, ekologické sáčky jsou karcinogenní a GMO znečišťuje americké řeky insekticidem. Některá hlavní média v USA, Kanadě a v Británii začínají publikovat informace, které předtím spadaly jen do oblasti alternativní žurnalistiky.


Jak byl zabit Usáma bin LádinJak byl zabit Usáma bin Ládin
Další voják podal svědectví o smrti šéfa Al Kájdy. Existují tři verze o jeho konci. Jedna je oficiální, druhou popsal Matt Bissonnett v knize No Easy Day. Třetí svědectví poskytl časopisu Esquire člen komanda zvaný Střelec.


Konspirace – Střelba v Sandy Hook Konspirace – Střelba v Sandy Hook
Američané mají novou konspirační teorii. Její tvůrci nevěří, že popis krveprolití v základní škole v Newtownu je pravdivým obrazem skutečnosti. Bylo to jinak. Ale jak?


9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?
Američané nezapomínají na podivné útoky ze září 2001 ani na začátku roku 2013. Video ukazuje, jak ke zdi Pentagonu přilétá raketa. Expert KGB: Dvojčata položila termonukleární demolice.


Šílený střelec James Holmes byl naprogramovánŠílený střelec James Holmes byl naprogramován
Konspirační teorie v kauze Jamese Holmese. Jeho spoluvězeň z vazby vypovídá. Masový vrah řekl, že byl „naprogramován“ zločinným psychiatrem.


Zdravá konkurence pro toxický aspartam? Stévie!Zdravá konkurence pro toxický aspartam? Stévie!
Je to obyčejná tráva. 300x sladší než cukr. Ale nemá kalorie a nezvyšuje hladinu inzulinu. Proto je postrachem potravinářské chemie.


Velké konspirační teorie: ChemtrailsVelké konspirační teorie: Chemtrails
Podívejte se na oblohu. Uvidíte silnou mlžnou čáru od letadla, která vydrží pěkně dlouho. Pozor, je v tom záměr! Vládci světa, ilumináti vás ohrožují. Taková je chemtrailová konspirační teorie. My jsme se pokusili dát dohromady všechna pro i proti.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí