internetWEEK.cz menu TOPlist

The Human Body – odpudivé, nebo poučné?

The Human Body – odpudivé, nebo poučné?

Lidské tělo bylo, je a nejspíše ještě nějakou dobu bude velkou záhadou. Podívejme se ale společně tam, kde můžeme spatřit, co se děje pod povrchem naší kůže. Vítá nás výstava lidského těla!

 

The Human Body – odpudivé, nebo poučné?

Bodies a jejich vznik

Roy Glover je americkým anatomem, který se snaží již od roku 1989 přijít na způsob, jak tělo po smrti uchránit před rozkladem. Věnuje se tzv. plastinaci, což je speciální konzervační metoda, při níž se nejdříve tělo rozpitvá, poté přijde na řadu lázeň v acetonu (nastane dokonalá dehydratacce) a závěrem se do těla zesnulého, do každé jeho buňky, místo vody vpraví silikon. Ten tělo uchová naprosto nedotčené. Jedná se o podobný způsob uchovávání těla, jaký kdysi využívali Egypťané při mumifikaci. Nejdříve se odstraní z těla veškerá voda, poté pomocí vakuové techniky je tělo impregnováno. Vakuová technika slouží k odstranění acetonu, jehož místo zaplní silikon. Výsledek je takový, že tkáně, kosti a svaly vypadají stále „živě“, ale nepáchnou, nerozkládají se a připomínají umělou hmotu – jsou totiž pogumované.

 

Těla jsou poté dána do různých poloh, pomocí svorek a železných konstrukcí. Plynem a zářením je poté tělo vytvrzeno. V konečné fázi jsou těla vystavována po celém světě.

 

Plastinace nebyla však vynálezem Glovera, ale německého profesora Gunthera von Hagense z německé univerzity v Heidelbergu. Jako první také začal těla v sedmdesátých letech vystavovat. Zažaloval také hodně napodobitelů, kteří stejně jako on vystavovali těla, ukazovali špatné a dobré orgány a také je vystavovali v různých polohách jako například při hraní basketballu.

 

Odkud se těla vzala?

Někdo si myslí, že se jedná o plastické napodobeniny lidských těl, jiní tvrdí, že se jedná o pozůstatky čínských politických vězňů. Skutečná pravda je však taková, že Bodies jsou exhumovaná těla dotyčných asijských osob, které chtěli své tělo darovat na tyto účely, dále se jedná o těla těch, o které nikdo nejevil zájem a také o těla neidentifikovatelná. Tato skutečnost byla dokonce prověřována policisty. Ti uvedli, že se jedná o legální výstavu, na níž jsou vystavovány exponáty, nikoliv lidské pozůstatky.

 

Někteří lidé se na výstavě ptají, zda je možné své tělo po smrti darovat na podobné účely. Podle Glovera to možné je. Je zapotřebí darovat celé tělo. To je poté využito pro vzdělávání a funguje jako dobročinný dar.

 

Uvidíte…

Těla jsou dána do různých pozic tak, aby byly vidět nejrůznější orgány, práce svalů a šlach. Jedná se o zobrazení těla při běžných činnostech jako je házení šipek, hraní fotbalu, basketballu, či běhu. Na výstavě najdeme ale také těla, která mají napadený jeden či více orgánů nejrůznějšími nemocemi. Výjimkou zde nejsou ani orgány zničené kouřením.

 

Doba přípravy těla

Jednotlivé malé orgány se konzervují a připravují na výstavu přibližně jeden týden. Větší orgány poté týdny dva. Celé tělo zabere nejvíce času. Jeho příprava trvá až celý jeden rok.

 

Názory na výstavu

Samozřejmě i tato výstava si našla své oblíbence a kritiky. Jedna třetina Čechů je zásadně proti vystavování mrtvých těl, neboť to považují za neúctu k mrtvému. Některým se výstava nelíbí, ale nejsou zásadně proti a jiní jsou nadšení. Podle průzkumu se výstava více líbí ženám a mladým lidem. Někteří lidé byli výstavou natolik šokovaní, že se proti ní rozhodli protestovat. Neúspěšně.

 

The Human Body nabízí více!

The Human Body je novou expozicí. Přináší daleko více exponátů, než předešla Bodies. Na The Human Body můžete vidět devět sekcí, do kterých je výstava rozdělena. Ty zobrazují celý lidský organismus včetně prenatálního stadia. Na této výstavě je k vidění kosterní systém, cévní systém, svalstvo, reprodukční orgány, dýchací orgány a další.

 

Nejzajímavější exponát

Nejzajímavějším exponátem na výstavě má být tzv. Red man. Jedná se o exponát, na kterém je znázorněno tisíce kilometrů žil a cév, které vedou naším tělem. Tento exponát je vytvořen trochu jinou metodou než plastinací. Stejným způsobem má být zachycený i exponát, který zobrazuje nervovou soustavu. Jedná se o úchvatný jev.

 

 

Cíl výstavy

Výstava není určena jen pro budoucí lékaře, ale také pro širokou veřejnost, která má zájem se podívat na to, jak funguje lidské tělo. Jejím cílem je především upozornění na různé lidské zlozvyky, jako je kouření, či přejídání. Na expozici totiž můžeme vidět, co nám kouření udělá s plícemi, či jak vypadá náš trávicí trakt, pokud se přejídáme.

 

Nově je také k vidění rakovina kosti, aorta postižená těžkou aterosklerózou. Také můžeme spatřit tělo po zásahu lékařů.

 

Kde všude je možné výstavu vidět?

Kromě Prahy je možné výstavu vidět v Litvě, Irsku a Budapešti. Z těchto zemí je pražská výstava exponátů největší a má nejzajímavější skladbu.

 

Ceny

Vstupné na výstavu je šílené. Sám Roy Glover řekl, že vystavování je daleko lepší, než obchodování s akciemi. Ten, kdo se tedy na výstavu chystá, musí počítat s 300 Kč na dospělého. Rodina to má za 800 Kč.

 

Zdroje:
http://www.praguecityline.cz/kulturni-zivot-v-praze/bodies-vystava-ktera-zmeni-vas-zivot
http://www.bodies.wz.cz/
http://prazsky.denik.cz/bodies_lucerna/vystava_tela.html
http://bodies.xf.cz/index2.html
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/vystava-bodies-se-vraci-bude-znovu-sokovat20120203.html

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Tělo   Výstava   Umění   Věda  


Kategorie Výstava


The Great Wall of Vagina: zbořme to tabu v klíněThe Great Wall of Vagina: zbořme to tabu v klíně
Buchtička, pivoňka, broskvička…bílá, růžová, tmavá…velká, malá…Před a po…S naušnicí nebo bez…O čem že je řeč? Výstava The Great Wall of Vagina je studiem lidské individuality. A vagíny...


Kategorie Umění


Emma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyněEmma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyně
Britská umělkyně přemalovala svůj obličej 1250krát. Aby ukázala evoluci života a svůj pohled do lidského budoucna. Toto video však není jejím prvním počinem. Jednou zestárla a umřela, aby se znovu narodila. A věnuje se také chvályhodným tématům…Pawel Kuczynski: geniálně pravdivá satira dnešní dobyPawel Kuczynski: geniálně pravdivá satira dnešní doby
Návštěvy výstav nebo nakupování moderního umění nemusí patřit mezi vaše zájmy. Na výstavu Pawla Kuczynského byste ale zcela zaručeně zašli. Jeho ilustrace nutí k zamyšlení a obsahují často velmi hluboké myšlenky.Skalní umění – okno do pravěkuSkalní umění – okno do pravěku
Nejslavnější pravěké malby jsou ve francouzských a španělských jeskyních (Lascaux, Altamira aj.), ale pozoruhodné skalní umění tvořili také Australci, indiáni i Afričané.ASCII art: umění tvořené klávesnicíASCII art: umění tvořené klávesnicí
Umění lze dnes dělat různými způsoby. Už dávno to nejsou jen obrazy či sochy ale nejrůznější zvelebování venkovních prostor apod. Uměleckou tvorbu lze ovšem tvořit také pomoci klávesnice na počítači.


Kategorie Výstava


The Great Wall of Vagina: zbořme to tabu v klíněThe Great Wall of Vagina: zbořme to tabu v klíně
Buchtička, pivoňka, broskvička…bílá, růžová, tmavá…velká, malá…Před a po…S naušnicí nebo bez…O čem že je řeč? Výstava The Great Wall of Vagina je studiem lidské individuality. A vagíny...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí