internetWEEK.cz menu TOPlist

ASCII art: umění tvořené klávesnicí

ASCII art: umění tvořené klávesnicí

Umění lze dnes dělat různými způsoby. Už dávno to nejsou jen obrazy či sochy ale nejrůznější zvelebování venkovních prostor apod. Uměleckou tvorbu lze ovšem tvořit také pomoci klávesnice na počítači.

 

ASCII art: umění tvořené klávesnicí

ASCII je zkratkou American Standard Code for Information Interchange (americký standardní kód pro výměnu informací). Není to ovšem nic jiného, než tabulka definující písmena anglické abecedy a další znaky (+, ~, %, ?,…), které se používají v informatice.

 

 

ASCII art je tedy umění tvořené pomoci počítačového textu. Výhodou je, že nepotřebujete žádné nástroje a dokonce ani prostor pro vystavení svých děl. Jediné, co k vytváření tohoto umění potřebujete, je klávesnice, počítač a nějaký textový editor. Ideálním prostředím je klasický Poznámkový blok ve Windows.

 

 

ASCII art sice zní poněkud vznešeně, ale setkal se s ním asi každý alespoň trochu pravidelný uživatel internetu. Obrázky vytvořené v textovém editoru někteří připojují k emailu nebo jimi zpestřují internetové diskuse.

 

 

Pro ty línější nebo méně talentované z nás existuje na internetu celá řada generátorů, kdy stačí jen napsat text nebo nahrát obrázek a aplikace sama vygeneruje ASCII kdo dle našich požadavků.

 

 

Některé generátory ASCII

Pěkným generátorem je http://patorjk.com/software/taag/ . Do políčka stačí napsat libovolný text. Vybrat si pak můžeme i druh písma nebo vyzkoušet všechna (Test All). Po kliknutí na More Opts lze například nastavit znak, kterým budou vyplněny mezery. Vygenerovaný text lze okopírovat (vlevo dole Select Text a pravým tlačítkem na myši kopírovat). Vložit jej doporučujeme do zmíněného poznámkového bloku. Text lze také sdílet prostřednictvím odkazu (Share link).

 

Druhý generátor http://www.degraeve.com/img2txt.php slouží pro konverzi obrázků do ASCII. Do políčka stačí nakopírovat url obrázku. Zadat si můžete i znaky, ze kterých bude obrázek generován (funguje jen u color HTML).

 

Jednoduchý generátor z textu i obrázku naleznete také na adrese http://ascii.mastervb.net/

 

Existují i programy pro tvorbu ASCI umění, které je nutné stáhnout a nainstalovat. Tento umí vytvářet ASCII i v barvách: http://www.ultsoftware.com/ulted.htm

 

Další pak je ke stažení zde: http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/ostatni/ascii-art-studio/

 

Seznam dalších generátorů naleznete na http://www.dmoz.org/Arts/Visual_Arts/ASCII_Art/Software/

 

Galerie obrázků vytvořených pomoci ASCII z různých kategorií: http://www.chris.com/ascii/

 

Hodně zábavy!

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zábava   Umění  


Kategorie Zábava


Sexuální ruleta: to se někdo musí hodně nudit!Sexuální ruleta: to se někdo musí hodně nudit!
Zábava zlaté mládeže ze Srbska se šíří do světa. Neuvěřitelné. Při této swingers párty jde o život.Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!Emma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyněEmma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyně
Britská umělkyně přemalovala svůj obličej 1250krát. Aby ukázala evoluci života a svůj pohled do lidského budoucna. Toto video však není jejím prvním počinem. Jednou zestárla a umřela, aby se znovu narodila. A věnuje se také chvályhodným tématům…A tuhle znáte?A tuhle znáte?
10 vtipů ze života, ve kterých se snad nepoznáte...Vybíráme: vtipná videaVybíráme: vtipná videa
Vtipných videí je na internetu moc. Pokusili jsme se z toho vtipnějšího udělat zajímavý výběr......a tuhle znáte?...a tuhle znáte?
Přišel finančák na Agrofert.Modelka a PhotoshopModelka a Photoshop
Reklama je fikce. Deformovaná realita, která je vždy pozitivní. Platí to také u modelek, které jsou díky tunám kosmetiky a počítačovým programům vždy perfektní. Podívejte se, co dokáže Photoshop.Kochat se velkým poprsím je zdraví prospěšnéKochat se velkým poprsím je zdraví prospěšné
O takové vědecké studii informoval časopis New England Journal of Medicine, server DailyRecords a dokonce National Geographic. Později se ukázalo, že jde o kachnu. Ale krásnou. A argumentace údajné studie zní tak věrohodně, že stojí za prověření…Durex: povedené reklamyDurex: povedené reklamy
Je mi záhadou, proč je kolem nás tolik trapné reklamy, když je tak jednoduché udělat reklamu vtipnou...Vracel jsem se nad ránem prezidentským krokemVracel jsem se nad ránem prezidentským krokem
Chvilka poezie z reálného života...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí