Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Toxické moře z močůvky a chemikálií

Toxické moře z močůvky a chemikálií

Bývaly doby co Saltonské moře bylo oslavováno jako jedna z nejlepších riviér západní Kalifornie.

Toxické moře z močůvky a chemikálií

Bývaly doby co Saltonské moře bylo oslavováno jako jedna z nejlepších riviér západní Kalifornie. A vzniklo vlastné úplnou náhodou. V současné době je Saltonské moře silně toxické a jedná se o největší ekologickou katastrofu v historii Kalifornie.

Začněme ale před 100 lety. Kolem roku 1900 nastal velký rozmach Kalifornie. Stavební firmy proto uvažovaly jak proměnit oblast Kalifornské Iperial county ze suché pouště na lukrativní zelené oázy vhodné pro zemědělství a další výstavbu.

Inženýři se proto rozhodli, že nechají vykopat několik zavlažovacích kanálů z řeky Kolorado. Těmito kanály chtěli přivést do pouštních oblastí vodu. Prvních několik let byl tento plán velmi úspěšný. Poušť se skutečné zazelenala a vegetace kvetla kam až oko dohlédlo.

Bohužel byly zavlažovací kanály postaveny velmi narychlo bez náležitého zabezpečení proti povodním. Bylo to v roce 1905, kdy se díky velkým jarním přívalovým dešťům řeka Kolorado rozvodnila a vylila z břehů. V té době byla v této oblasti jen Saltonská proláklina o hloubce 70 metrů pod úrovní moře. Další přívalové deště více prohloubily a rozšířily nově vzniklé přítokové kanály do Saltonské prolákliny. Dělníci se po následující 2 roky snažili bezúspěšně protrhané hráze a průsaky zastavit, ale to už bylo příliš pozdě. Údolí se naplnilo vodou.

Ze začátku vše vypadalo nádherně. Kolem nově vytvořeného jezera vyrostly palmy a v jezeře se dařilo i rybám. V roce 1907 zde vznikly první hotely a turistické resorty a kolem roku 1920 bylo Saltonské moře známé po celých Spojených státech jako jedna z nejlepších turistických destinací.

Vyrostly zde hotely, restaurace, nábřeží, kluby a nákupní centra. V 50tých letech se sem sjížděla smetánka a celebrity jako Dean Martin , Jerry Lewis, Frank Sinatra a Beach Boys zde byli pravidelnými hosty.

Toxické laguny v blízkosti Saltonského moře?

Díky intenzivnímu zemědělství se do jezera stále častěji dostávaly chemikálie a hnojiva. Řeka Kolorado se navíc v 70tých letech několikrát rozvodnila a velká voda spláchla do jezera všechno co jí stálo v cestě. Došlo k trvalému zaplavení hotelových resortů a rekreačních oblastí. Jezero navíc nemá žádný přirozený odtok do moře a tak všechny chemikálie, soli a usazeniny zůstávají trvale ve vodě. Po několika letech se voda v jezeře stala toxická. Hladinu jezera pokryly sinice a tento slaný páchnoucí hlen brzy zabil vše živé pod hladinou. Rychlé odpařování vody snížilo hladinu o několik metrů.

 

 

Slaný hlen pokryl místa kde byla voda

V té době, koncem 70tých let, došlo k uzavření i zbývajících hotelů a rekreačních center. Kdo mohl odešel. Ze slavného Saltonského moře se stala toxická nádrž,slanější než voda v oceánu. Na březích se tvoří krystaly soli a voda se nedá použít ani na zavlažování.

 

Saltonské moře nyní

Nyní zde zůstávají jen ti co si nemohou dovolit si koupit dům v jiné oblasti. Vláda Kalifornie sice zvažovala několik plánů na záchranu oblasti. Ty by ale stály peníze, které stát Kalifornie nemá a nápravná opatření by zabraly několik let. Jezero je tak ponecháno svému vlastnímu osudu. Postupné vysychá a oblast se mění zpět v poušť.

Podobné ekologicky zdevastované oblasti jsou i v České republice. Jsou to především radioaktivní laguny – kaliště u Mydlovar. Dále pak bezodtokové nádrže vzniklé v prohlubních po těžbě uhlí a nemůžeme opomenout ani uměle vytvořenou nádrž Pálava, která rok co rok bojuje se sinicemi a znečištěním.

Autor: plebs.cz, DKV

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Salton_Sea

http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2011/04/06/mydlovary-laguny-mizi-pod-vrstvami-odpadku/

http://thefoxisblack.com/2011/05/27/the-accidental-sea-by-ransom-riggs/

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Moře   Znečištění   Přírodní prostředí   Společnost   Planeta Země   Země   Ze zahraničí  


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.


Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.


Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.


Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?


Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.


Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.


Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.


Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.


Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euroSvět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro
Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí