internetWEEK.cz menu TOPlist

Toxické moře z močůvky a chemikálií

Toxické moře z močůvky a chemikálií

Bývaly doby co Saltonské moře bylo oslavováno jako jedna z nejlepších riviér západní Kalifornie.

Toxické moře z močůvky a chemikálií

Bývaly doby co Saltonské moře bylo oslavováno jako jedna z nejlepších riviér západní Kalifornie. A vzniklo vlastné úplnou náhodou. V současné době je Saltonské moře silně toxické a jedná se o největší ekologickou katastrofu v historii Kalifornie.

Začněme ale před 100 lety. Kolem roku 1900 nastal velký rozmach Kalifornie. Stavební firmy proto uvažovaly jak proměnit oblast Kalifornské Iperial county ze suché pouště na lukrativní zelené oázy vhodné pro zemědělství a další výstavbu.

Inženýři se proto rozhodli, že nechají vykopat několik zavlažovacích kanálů z řeky Kolorado. Těmito kanály chtěli přivést do pouštních oblastí vodu. Prvních několik let byl tento plán velmi úspěšný. Poušť se skutečné zazelenala a vegetace kvetla kam až oko dohlédlo.

Bohužel byly zavlažovací kanály postaveny velmi narychlo bez náležitého zabezpečení proti povodním. Bylo to v roce 1905, kdy se díky velkým jarním přívalovým dešťům řeka Kolorado rozvodnila a vylila z břehů. V té době byla v této oblasti jen Saltonská proláklina o hloubce 70 metrů pod úrovní moře. Další přívalové deště více prohloubily a rozšířily nově vzniklé přítokové kanály do Saltonské prolákliny. Dělníci se po následující 2 roky snažili bezúspěšně protrhané hráze a průsaky zastavit, ale to už bylo příliš pozdě. Údolí se naplnilo vodou.

Ze začátku vše vypadalo nádherně. Kolem nově vytvořeného jezera vyrostly palmy a v jezeře se dařilo i rybám. V roce 1907 zde vznikly první hotely a turistické resorty a kolem roku 1920 bylo Saltonské moře známé po celých Spojených státech jako jedna z nejlepších turistických destinací.

Vyrostly zde hotely, restaurace, nábřeží, kluby a nákupní centra. V 50tých letech se sem sjížděla smetánka a celebrity jako Dean Martin , Jerry Lewis, Frank Sinatra a Beach Boys zde byli pravidelnými hosty.

Toxické laguny v blízkosti Saltonského moře?

Díky intenzivnímu zemědělství se do jezera stále častěji dostávaly chemikálie a hnojiva. Řeka Kolorado se navíc v 70tých letech několikrát rozvodnila a velká voda spláchla do jezera všechno co jí stálo v cestě. Došlo k trvalému zaplavení hotelových resortů a rekreačních oblastí. Jezero navíc nemá žádný přirozený odtok do moře a tak všechny chemikálie, soli a usazeniny zůstávají trvale ve vodě. Po několika letech se voda v jezeře stala toxická. Hladinu jezera pokryly sinice a tento slaný páchnoucí hlen brzy zabil vše živé pod hladinou. Rychlé odpařování vody snížilo hladinu o několik metrů.

 

 

Slaný hlen pokryl místa kde byla voda

V té době, koncem 70tých let, došlo k uzavření i zbývajících hotelů a rekreačních center. Kdo mohl odešel. Ze slavného Saltonského moře se stala toxická nádrž,slanější než voda v oceánu. Na březích se tvoří krystaly soli a voda se nedá použít ani na zavlažování.

 

Saltonské moře nyní

Nyní zde zůstávají jen ti co si nemohou dovolit si koupit dům v jiné oblasti. Vláda Kalifornie sice zvažovala několik plánů na záchranu oblasti. Ty by ale stály peníze, které stát Kalifornie nemá a nápravná opatření by zabraly několik let. Jezero je tak ponecháno svému vlastnímu osudu. Postupné vysychá a oblast se mění zpět v poušť.

Podobné ekologicky zdevastované oblasti jsou i v České republice. Jsou to především radioaktivní laguny – kaliště u Mydlovar. Dále pak bezodtokové nádrže vzniklé v prohlubních po těžbě uhlí a nemůžeme opomenout ani uměle vytvořenou nádrž Pálava, která rok co rok bojuje se sinicemi a znečištěním.

Autor: plebs.cz, DKV

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Salton_Sea

http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2011/04/06/mydlovary-laguny-mizi-pod-vrstvami-odpadku/

http://thefoxisblack.com/2011/05/27/the-accidental-sea-by-ransom-riggs/

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Moře   Znečištění   Přírodní prostředí   Společnost   Planeta Země   Země   Ze zahraničí  


Kategorie Země

Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!


Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.


Země v průběhu roku z vesmíru a něco navícZemě v průběhu roku z vesmíru a něco navíc
Podívejte se na záběry Země z vesmíru v průběhu jednoho roku ale také na přechod Měsíce přes Zemi a konečně také na nové snímky.


Země zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsuZemě zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsu
Nejen dinosauři museli zřejmě čelit ohromné srážce s kosmickým projektilem. Před 3 miliardami let se naše Země srazila s ještě daleko větším tělesem a následky byly jen těžko představitelné.


Jsme jen smítko ve vesmíruJsme jen smítko ve vesmíru
Pěkná videa srovnávají Zemi s ostatními tělesy Sluneční soustavy. Jsme jen malé smítko v ohromném vesmíru.


Nádherné fotografie Země z vesmíru Nádherné fotografie Země z vesmíru
Přírodní katastrofy, urbanistická díla, meteorologické jevy, výbuchy sopek nebo jen krásná příroda z výšky několika stovek kilometrů. Takový byl jeden rok na planetě Zemi očima družic a posádky Mezinárodní kosmické stanice.


Teorie o placaté Zemi je stále živáTeorie o placaté Zemi je stále živá
Také v dnešní době se najdou lidé, kteří se domnívají, že naše planeta je placatá. Nejde o civilizací nedotknuté indiány, ani o psychicky nemocné nebo nevzdělané jedince. Příznivci placaté Země mají dokonce sdružení.


Video: Země z paluby vesmírné staniceVideo: Země z paluby vesmírné stanice
Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa.


Video: Země z paluby U-2 Video: Země z paluby U-2
Lockheed U-2 patří mezi nejslavnější letadla všech dob. Od poloviny minulého století se používalo pro špionážní účely. Podívejte se, jak z něj vypadá Země z výšky 20 km.


Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědyMyšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy
Řídit se heslem „silnější vítězí“ je pro lidstvo i Zemi zkázonosné. Staré tradice i nová věda říkají: vše je propojené, všechno souvisí se vším, jsme závislí na zbytku světa. Žijeme ve světě, kde každá věc má svůj význam.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí