internetWEEK.cz menu TOPlist

Island – je po revoluci

Island – je po revoluci

Sledovali jsme politický vývoj na Islandu s velkým zájmem. Reprezentoval národní odpor malého evropského národa proti zkorumpovaným politikům a nadnárodním bankám.

 

Island – je po revoluci

Úsilí Islanďanů vytvořit nějakou novou verzi politického systému s prvky přímé demokracie vloženou přímo do nové Ústavy zaujalo celý svět. Předcházel tomu jeden z nejdramatičtějších ekonomických kolapsů moderní historie. Po volbách na jaře 2013 přišla studená sprcha: žádná revoluce se nekoná, otrávení voliči levicových stran dali většinu stranám, které dovedly ostrov k ekonomické katastrofě. Mimo pár škodolibých komentářů v českých médiích nenalézáme prakticky žádné informace. Proto vznikl tento článek.

 

Volby 2013 na Islandu

  • Volby vyhrály opoziční strany středu a pravice, které zemi před pěti lety přivedly k hospodářskému kolapsu. Nejvíce hlasů, 26,7 %, získala konzervativní Strana nezávislosti, hned za ní skončila se ziskem 24,4 % hlasů liberální Pokroková strana. Tato dvě uskupení držela před zhroucením ekonomiky v roce 2008 na Islandu moc téměř 30 let.
  • Vládnoucí sociální demokraté od minulých voleb ztratili přes polovinu voličů.
  • Strana nezávislosti a Pokroková strana vládly od roku 1995 do 2007. Tyto strany privatizovaly po roce 2000 banky, které uvrhly zemi do chaosu. Byl to bezostyšný akt spojený s korupcí.
  • Poté si zvolil národ první levicovou vládu a koalici mezi sociálnědemokratickou aliancí a levicovým Zeleným hnutím. Vypadalo to jako lidová revoluce, ale dalo se čekat, že nová vláda se stane velmi nepopulární.

Islandská spisovatelka Alda Sigmundsdóttirová vysvětluje porážku vládnoucí koalice takto: „Slíbili, že ochrání domácnosti, které bojovaly často s velkými dluhy, ale neudělali to. Slíbili novou ústavu, ale neprosadili ji. Slíbili, že ukončí přístupové dohody s EU, ale stále nejsou hotové. Něco však dobře udělali - podstatně byla snížena nezaměstnanost, byly zaplaceny některé islandské dluhy MMF, zlepšila se ekonomika, ale bohužel jejich úspěchy byly zapomenuty v předvolební kampani,“ napsala do Guardianu. Středolevé vládě se sice Island podařilo vyvést z hluboké krize, mnoho Islanďanů však bylo nespokojeno s její tvrdou ekonomickou politikou. Mnozí Islanďané uvěřili, že opoziční uskupení jsou schopna zajistit hospodářské oživení.

 

Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | Demokracie v pasti >>>

Sliby a Evropa

Vítězní politici slíbili mimo jiné nové investice, nová pracovní místa, ochranu sociálních práv a ekonomický růst. Kdo neslibuje, aby vyhrál volby? Je možné, že sliby jsou zcela nereálné. Proč je tedy většina Islanďanů volila? Progresivisté se vezou na vlně nového nacionalismu, staví se důrazně proti připojení Islandu k EU, upozorňuje komentátorka. Splnili přání většiny národa, který se obává přílivu imigrantů a azylantů. Tato strana také tvrdě odmítla, aby Island platil Británii a Holandsku za bankrot online banky Icesave. To podle Sigmundsdóttirové nakonec rozhodlo: Islanďané se bojí více zneužití a vykořisťování ze zahraničí než domácí korupce. Lidé mají po krizi nevyřešené účty s Nizozemskem a Velkou Británii, jež požadují po ostrově náhradu škody za občany, kteří měli uložené úspory v zkrachovalých bankách. Rozdílné pohledy na tuto problematiku i uvnitř jednotlivých politických stran jsou příčinou odporu k vytvoření jakéhokoli spojenectví s kontinentální Evropou. Islandská ústava tvořená laiky byla ve skrumáži tohoto politického boje jaksi opomenuta. A tak se revolucionáři z roku 2008 obávají, že nový parlament lidovou ústavu zablokuje.

 

Zdroje: idnes.cz, The Guardian, http://studiotendra.com/2013/03/29/icelands-crowd-sourced-constitution-is-dead/

 

Foto: Hördur Torfason

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Evropa   Revoluce   Island  


Kategorie Island


Islandská revoluce: také jste o ní neslyšeli?Islandská revoluce: také jste o ní neslyšeli?
Z médií víme, že nám Island nadělil krizi v roce 2008. Že britské banky na Islandu přišly o peníze. Islanďané však našli a potrestali viníky. A ukázali lidem nejen v Evropě a Americe, co mají dělat. Islanďané si zemi vyčistili, zbytek světa má šanci…



Krachují státy kvůli investorům nebo investoři kvůli státům?Krachují státy kvůli investorům nebo investoři kvůli státům?
Média nás masírují zlými investory, kteří nekupují dluhopisy Řecka, Portugalska a Itálie. Mohou za dluhovou krizi? Co jsou zač?


Kategorie Revoluce


Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…



Čím dál víc lidí volá po revoluci jako na IslanduČím dál víc lidí volá po revoluci jako na Islandu
Není náhodou, že o revoluci na Islandu víme tak málo. Dala příklad lidem na celém světě, jak vzít moc do svých rukou. Přímá demokracie v 21. století nemusí být snem…



Česko Slovenská korupční kauza GorilaČesko Slovenská korupční kauza Gorila
Korupce na nejvyšších místech ve Slovenské vládě má příliš společných jmenovatelů s Českem. S tím rozdílem, že plyšové gorily nebudeme lynčovat. My máme rádi Moju….



Islandská revoluce: také jste o ní neslyšeli?Islandská revoluce: také jste o ní neslyšeli?
Z médií víme, že nám Island nadělil krizi v roce 2008. Že britské banky na Islandu přišly o peníze. Islanďané však našli a potrestali viníky. A ukázali lidem nejen v Evropě a Americe, co mají dělat. Islanďané si zemi vyčistili, zbytek světa má šanci…



Tenkrát na Západě Tenkrát na Západě
Amerika se změnila. Odcizila se Západu... Sociální rozklad této bohaté země doslova vyráží dech.



V Anglii zavřou dva mladíky na čtyři roky za statusy na FacebookuV Anglii zavřou dva mladíky na čtyři roky za statusy na Facebooku
Dva mladíci asi nikdy nepomyslili na to, že za nabádání svých facebokových kamarádů k nepokojům vyfasují čtyři roky ve vězení.



Nevěřím na spontánní revoluceNevěřím na spontánní revoluce
Skoro každý den dostávám od čtenářů, nebo sám nacházím odkazy na optimisticky laděné články o obrovských protestech tu ve Španělsku, tu v Řecku, tu na Islandu.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí