internetWEEK.cz menu TOPlist

Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů

Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů

Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.

 

Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů

Před 65 miliony lety se na Zemi odehrála skutečná apokalypsa, která způsobila masové vymírání druhů. Podle některých teorií to měli dinosauři už dávno nahnuté, a tak dopad velkého asteroidu byl spíše jen posledním hřebíkem do rakve.

 

Asteroid měl velikost kolem 15 kilometrů a dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu. Střed kráteru se nachází poblíž přístavu Progreso nebo ještě lépe u vesnice Chicxulub, po níž dostal svůj název.

 

Kráter Chicxulub má průměr asi 180 km a hloubku kolem 20 km. Zub času v kombinaci s erozí ale zahladil všechny stopy, které by mohly jen naznačovat, že právě zde došlo ke střetu Země s kosmickým projektilem.

 

Pokud chtějí vědci kráter prozkoumat, musí provádět geofyzikální měření nebo geologické vrty. Konec konců právě při vrtu kvůli hledání ropy pro mexickou společnost PEMEX byl kdysi kráter odhalen.

 

V dubnu a květnu 2016 proběhl další vrt do hloubky 1 335 metrů nedaleko přístavu Progreso. Cílem byl středový pahorek kráteru. Jedná se o útvar, jehož vznik můžete pozorovat i při dopadu kapky vody na klidnou vodní hladinu (nebo viz video níže). Středový pahorek se nachází u velkých kráterů a jeho průzkum může vědcům napovědět, jakým způsobem kráter vznikal a co se dělo bezprostředně po dopadu asteroidu.

 

 

První horniny středového pahorku byly objeveny v hloubce 618 metrů a v hloubce 748 metrů byla objevena narůžovělá žula.

 

Podle vědců ale tato žula musí pocházet z relativně velké hloubky v zemské kůře – přibližně z 8 až 10 km. Žula obsahuje velké krystaly, které naznačují, že vznikly pomalým ochlazováním hluboké roztavené horniny. Malé krystaly by naznačovaly vznik v malé hloubce a rychlým ochlazením. Je tedy zřejmé, že horniny muselo něco vyzvednout z velké hloubky téměř na povrch.

 

Proces vzniku středového pahorku může být způsobem, jak se dostat k horninám z velké hloubky také na jiných tělesech Sluneční soustavy. Sonda nebo astronauti by tak mohli prozkoumat třeba středový pahorek 320 km velkého kráteru Schrödinger na povrchu Měsíce. Ten podle vědců vznikl podobně jako Chicxulub.

 

Zdroj: nature.com, foto: NASA / Don Davis

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Dinosauři   Věda   Kráter  


Kategorie Kráter


Země zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsuZemě zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsu
Nejen dinosauři museli zřejmě čelit ohromné srážce s kosmickým projektilem. Před 3 miliardami let se naše Země srazila s ještě daleko větším tělesem a následky byly jen těžko představitelné.



Patomský kráter - další mimozemská záhada?Patomský kráter - další mimozemská záhada?
Připomeňme si, že původ objektu neobvyklého charakteru, nacházejícího se na dalekém severu v Irkutském regionu, v pusté tajze oblasti Bodajbo, pronásledoval vědce několik desetiletí.


Kategorie Dinosauři


Jak vymřeli dinosauři? Jak vymřeli dinosauři?
V druhohorách, na konci křídy, vymřelo obrovské množství živočichů. Nejznámější z nich jsou rozhodně dinosauři. Co však zapříčinilo jejich konec?


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?



Vědci žasnou nad záhadným signálemVědci žasnou nad záhadným signálem
Když astronomové zachytili zvláštní signál v galaktické kupě v souhvězdí Perseus, vzdáleném od nás miliony světelných let, poznali, že narazili na něco mimořádného. ..




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí