internetWEEK.cz menu TOPlist

Ztracené nebo unesené dět.

Ztracené nebo unesené dět.

Přečtěte si nejslavnější příběhy ztracených dětí. Budete šokováni.

 

Ztracené nebo unesené dět.

Přečtěte si nejslavnější příběhy ztracených dětí:

 

Etan Patz, pohřešován od roku 1979


V květnu 1979 odešel šestiletý Etan Patz z domova do školy. Byl to pro něj velký den: bylo to poprvé, co směl jít do školy úplně sám! Vydal se z domu ke dva bloky vzdálené autobusové zastávce, ale nikdy na ni nedorazil. Když odpoledne nepřišel ze školy, zavolala jeho matka policii. Ta spustila po celém New Yorku rozsáhlé pátrání.

 

Etan Patz
Foto: WikiMedia Commons

 

Jedním z prostředků, jak Ethana najít, byly krabice od mléka. Právě na ně nechali jeho rodiče nalepit chlapcovy fotografie – a tento prostředek se od té doby používá v USA téměř vždy, když se ztratí nějaké dítě.

 

Všechno však bylo marné. Ethan Patz se nikdy nenašel. Roku 1982 se však objevila informace, že chlapce měl zneužít a zabít Jose Antonio Ramos. Tento muž však už řadu let sedí ve vězení za sexuální obtěžování nezletilých chlapců a nové vyšetřování není možné – chybí nové důkazní materiály. O tomto případu byly natočeny dva filmy – Without a Trace a Missing.

 

Adam Walsh, zavražděn roku 1981


V létě roku 1981 si šestiletý Adam Walsh hrál na počítačových automatech v hollywoodské videoherně. Jeho matka si odskočila na nákup a když se po půlhodině vrátila, chlapec byl pryč. Policie vyhlásila pátrání, které se po několika týdnech rozšířilo i na okolní státy. Stopy po chlapci hledala média, policie i řada parapsychiků. Marně. Až roku 1982 byla nalezena v nedalekém kanále chlapcova useknutá hlava.

 

Adam Walsh
Foto: WikiMedia Commons

 

Chlapcův otec John Walsh se stal velkým bojovníkem při hledání pohřešovaných dětí a dodnes pomáhá americkému National Center for Missing and Exploited Children. Chlapcova vražda však změnila svět o něco k lepšímu – díky ní byl schválen zákon pojmenovaný Adam Walsh Child Protection and Safety Act. Ten dal vzniknout federální databázi pohřešovaných dětí.

 

Z vraždy Adama Walse nebyl nikdy nikdo obviněn. Přiznal se k ní však recidivista Ottis Toole. Ale když se policii podařilo ztratit některé z důkazů (například zakrvácený koberec z jeho auta), zločinec přiznání odvolal…

 

Polly Klaasová, zavražděna 1993

 

Polly Klaasová byla unesena přímo z dětské párty. V noc únosu u ní doma přenocovaly dvě kamarádky. Když někdo zazvonil u dveří, šla mu dvanáctiletá dívka otevřít. Federálně hledaný zločinec Richard Allen Davis jí dal nůž ke krku a odtáhl ji pryč. V průběhu dalších dvou měsíců po něm pátrala celá Kalifornie.

 

Polly Klaasová
Foto: WikiMedia Commons

 

Policie mu byla několikrát na stopě, jednou ho dokonce zadržela, ale omylem byl propuštěn. Nakonec ho policisté chytili, když při jízdě po okrsce překročil rychlost. Pří výslechu se přiznal, že holčičku zabil a udal místo, kam ji ukryl. Vyšetřovatelé tam opravdu nalezli její tělo uškrcené kusem hadru...

 

Richard Allen Davis byl odsouzen k trestu smrti a vrah na něj dodnes čeká ve federální věznici San Quentin. Polly Klaasové je věnován film Malé ženy s Winonou Ryderovou, která věnovala na dopadení pachatele 200 tisíc dolarů (skoro 4 miliony korun).

 

Johnny Gosh, pohřešován od roku 1982


Dvanáctiletý Johnny Gosh se ztratil 5. září 1982, když rozvážel noviny. Rodiče zburcovali policii, ale ta nereagovala. Využila totiž třídenní lhůty, kterou v podobných případech má. Johnnyho už nikdy nikdo nespatřil. Také jeho tvář se objevila na krabicích mléka po celé Americe.

 

Johnny Gosch
Foto: WikiMedia Commons

 

Za velmi podobných okolností se o dva roky později ztratil další stejně starý chlapec, který v Iowě roznášel noviny. Policie však nebyla schopná najít žádné stopy, které by oba případy spojovaly. Manželé Goshovi si pak najali soukromé detektivy a novinářům tvrdili, že jsou na stopě mezinárodní organizaci
pedofilů, která unáší děti z celého světa. Paní Goshová dokonce dodnes trvá na tom, že ji její syn před několika lety navštívil, ale ve strachu o život zase utekl…

 

I případ ztraceného Johnnyho Goshe přinesl pozitivní změnu: americké policejní orgány se od té doby nesmí vymlouvat na trojdenní lhůtu – pátrání po pohřešovaném dítěti se musí vyhlásit okamžitě po nahlášení.

 

Sabrina Aisenbergová, pohřešovaná od roku 1997


Teprve pětiměsíční holčička se ztratila rodičům přímo z kolébky. Stalo se to v listopadu roku 1997. Po dítěti se doslova slehla země – policie i FBI pátraly po celých Spojených státech, ale nenašly jedinou stopu, která by záhadu zmizelého děvčátka vysvětlovala.

 

Případ Sabriny Aisenbergové
Foto: WikiMedia Commons

 

Zoufalí rodiče si najali zkušeného soukromého detektiva, ale ani on neuspěl. Někteří novináři podezřívali ze zmizení holčičky její vlastní rodiče; důkazy však chybí.

 

Reigh Bossová, zachráněná v srpnu 2008


Blonďatá dívenka šla v rodném Bostonu po chodníku, když vedle ní přibrzdilo černé auto a jakýsi muž ji vtáhl dovnitř a zmizel. Sedmiletou Reigh Bossovou unesl v červenci 2008 její vlastní otec. Po něm bylo vyhlášeno pátrání už dříve – patřil mezi nejslavnější zločince Ameriky. Nějakou dobu například dokázal předstírat, že je členem miliardářské rodiny Rockefellerových a žil na jejich útraty.

 

Reigh Bossová
Foto: WikiMedia Commons

 

S dcerou utekl do Baltimore, ale tam ho náhodou objevila policie. Muž chtěl s dcerou, kterou ztratil v rozvodovém řízení, zmizet a žít s ní na lodi. O tomto příběhu byl natočený film Who Is Clark Rockefeller?

 

Shawn Hornbec a Ben Owensky, zachráněni roku 2007


Teprve jedenáctiletý Shawn Hornbeck se ztratil, když se nevrátil z projížďky na kole v říjnu 2002. Chlapeček zmizel ze světa na dlouhé čtyři roky. Rodiče se objevili ve spoustě televizních show, kde jim několik spiritistů oznámilo, že jejich syn je mrtvý. Manželé se však nevzdali, založili nadaci na pomoc ztraceným dětem a pátrali dál.

 

Hornbeck Ownby
Foto: WikiMedia Commons

 

Chlapec byl objeven náhodou, když policie pátrala po jiném pohřešovaném dítěti – třináctiletém Benu Ownbymu. Policie našla stopu jeho únosce – manažera pizzerie Mike Devlina. Ten držel chlapce čtyři roky v zajetí, celou dobu ho zneužíval. Policie oba chlapce osvobodila a Devlin šel za mříže. Dostal trest 72 let přísného žaláře.

 

Elizabeth Smartová, unesena 2002, zachráněna 2003


Elizabeth Smartová se ztratila, když jí bylo čtrnáct let. Světlovlasou dívenku někdo unesl přímo z její ložnice, kterou sdílela s devítiletou sestrou. Okamžitě vypuklo celonárodní pátrání. Rodiče si dobře uvědomovali, že právě média a především televize jsou nejlepší cestou, jak svou dceru najít. Neúnavně chodili do televizních pořadů, bombardovali noviny i rozhlasové stanice.

 

Elizabeth Smartová
Foto: WikiMedia Commons

 

A co policie? Ta měla stopu – vždyť měla očitého svědka únosu, devítiletou Mary Katherine Smartovou. Problém byl jinde: holčička ztratila po traumatizujícím zážitku paměť. Trvalo několik měsíců, než ji psychologové přiměli promluvit. Holčička pak přiznala, že únosce poznala po hlase: měl to být řemeslník Brian David Mitchell, který Smartovým opravoval dům. Policie brzy Mitchella našla, žil v karavanu jen několik kilometrů od Smartových.

 

Malou Elizabeth měl celou dobu u sebe – pohlavně ji zneužíval a nutil ji sledovat pornografické filmy. Přestože byl deviant konečně zatčen, našel si cestu, jak se vyhnout vězení. Ve vazbě vysadil prášky, které bral a lékař musel konstatovat, že muž není schopen mentálně pochopit soudní řízení. Podle zákonů Utahu, kde je proces veden, nesmí stát člověka donutit k přijímání léků. Naštěstí v dubnu 2010 stát tento zákon změnil a lidská zrůda tak snad konečně stane před soudem…

 

Caylee Antoniová, nalezena mrtvá 2008


Že se malá Caylee ztratila, nahlásila její babička teprve pět týdnů poté, co tříletá holčička zmizela. Cayleenina matka to nikomu neřekla, údajně ze strachu. Policejní pátrání se stalo jednou z největších kauz amerického léta 2008. Policie hledala celé týdny, celá Amerika byla pokrytá fotkami okaté dívenky. Nic.

 

Caylee Anthoniová
Foto: WikiMedia Commons

 

Pak se vyšetřovatelé obrátili k další hypotéze. Sousedé hlásili, že auto Cayleeniny matky už delší dobu podivně zapáchá. Při laboratorní analýze policie zjistila, že v zavazadlovém prostoru je cítit tlející lidské tělo. Ukázalo se, že ve výpovědích paní Antoniové jsou rozsáhlé díry, proto byla zatčena. Na konci roku 2008 byla nalezeno dětské tělo zalepené lepící páskou – všechny proporce odpovídaly Caylee, což pak potvrdila i pitva.

 

Soud s krkavčí matkou stále probíhá. Hrozí jí trest smrti.

 

Madeleine McCannová


Žádné jiné dítě nevzbudilo takovou pozornost jako Madeleine McCannová Tříleté dítě se ztratilo britským rodičům na dovolené v portugalském Algarve v květnu 2007. Únosce využil toho, že rodiče nechali holčičku samotnou v přízemním pokoji, zatímco oni sami odešli na večeři do 130metrů vzdálené restaurace.

 

Madeleine McCannové byly v době, kdy se ztratila, necelé čtyři roky. Dnes by jí bylo 7 let. Ale žije ještě?

Madeleine McCannová
Foto: WikiMedia Commons

 

Případ začala vyšetřovat jak portugalská tak britská policie. Obě používaly rozdílné metody, ale výsledek byl stejný – po holčičce se slehla země. Vyšetřovatelé našli tři podezřelé, ale proti žádnému nenašla dost důkazů. Nejprve podezírali Roberta Murata, později Rusa Malinku, ale všechny důkazy se ukázaly jako neprůkazné.

 

Nakonec se podezření portugalské Polícia Judiciária obrátilo i proti rodičům malé Madeleine. I tento směr vyšetřování se však ukázal jako slepý. Na konci roku 2008 byl proto celý případ uzavřen ad acta. Kde skončila Madeleine McCannová a zda je ještě vůbec naživu, neví nikdo kromě jejího únosce…

 

Natascha Kapuschová, unesena 1998, nalezena 2006

 

Případ Nataschy Kampuschové zná asi každý. Desetiletá dívka z Vídně zmizela 3. března 1998 po cestě do školy. Jejím únoscem byl pětatřicetiletý elektrikář Wolfgang Priklopil; přinutil ji nastoupit do speciálně upraveného mikrobusu a odvezl ji do předem připravené skrýše ve svém domě. Tam ji věznil osm let.

 

Natascha Kampuschová
Foto: WikiMedia Commons

 

Svědci sice viděli Nataschu nastupovat do Priklopilova auta, ale když ho policie vyslýchala, dokázal se únosce ubránit precizně vymyšleným alibi.

 

Nataschu věznil v místnosti pod garáží. Dospívající dívka ji postupně směla opouštět, až v srpnu 2006 využila Priklopilovy nepřítomnosti a utekla. Únosce, v té době už na dívku zcela fixovaný, po příchodu domů spáchal sebevraždu.  Natascha je dnes v Rakousku celebritou.

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí   Ztracené děti   Natascha Kapuschov  


Kategorie Ze zahraničí


Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euroSvět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro
Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí