internetWEEK.cz menu TOPlist

Dobré zprávy ze světa

Dobré zprávy ze světa

Ekologická globální krize je vyřešena. Výroba ropy z řas se rozjíždí. A atomové reaktory na Thorium nejsou sci-fi, můžeme je čekat již za 5 let...

 

Dobré zprávy ze světa

Valí se na nás jen špatné zprávy. Krize, války a konspirace. Také u nás běžně optimismem nehýříme. Pojďme to změnit!

 

Bioreaktor OMEGA od NASA začíná vyrábět ropu

Tato informace není nijak nová. Vědci již minimálně od roku 2009 oznamují pokroky v technologii produkování ropných látek pomocí řas.

 

Technologií je celá řada a výzkum nyní upírá své síly na genetické vyšlechtění té nejúčinější řasy. V podstatě je již hotovo. Řasy se živí látkami z odpadních vod, které tím čistí a za přítomnosti slunečního světla fotosyntézou spotřebovávají vzdušný nebo odpadní oxid uhličitý. Produktem reakce je biomasa použitelná jako zdroj energie nebo jako hnojivo a uhlovodíky, ze kterých lze rafinovat benzín, naftu nebo kerosin.

 

Co je podstatné, že se technologie přesouvá z experimentálních laboratoří a vznikají první bioreaktory pro běžné využití. Masová produkce je jen a pouze o ceně ropy, respektive snížení nákladů na výrobu ropných látek pomocí řas.

 

Pěstování ropných látek pomocí řas je dokonale uzavřeným koloběhem CO2. Bioreaktory mohou spotřebovávat přímo splodiny vypouštěné spalovnami a tepelnými elektrárnami. Jak zajistit co nejúčinější rozpouštění plynů ve vodě vymyslel český vědec, profesor Václav Tesař z Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR se svým týmem. Za svou práci byl oceněn Moultonovou medailí za rok 2009.

 

Druhů již vyšlechtěných řas je celá řada, stejně jako postupů. Zřejmě nejdále je patentovaná technologie OMEGA od NASA. První velkovýroba se připravuje v Tampa Bay na Floridě.

 

Zdroj onorbit.com
Video YouTube.com

 

Bezpečné atomové reaktory na Thorium jsou skutečností

Dokonce jejich rozšíření můžeme očekávat již za pět let. To prohlásil bývalý ředitel CERNu a nositel Nobelovy ceny za fyziku Carlo Rubbia.

 

Podle jeho vyjádření pro britský deník Telegraph technologie v experimentálních podmínkách funguje. Pro její zavedení do reálného života je však potřeba masivně investovat a to zřejmě i na úrovni vlád.

 

Výhody thoria jsou nesporné. Z jedné tuny lze získat stejně energie, jako z 200 tun uranu nebo 3,5 milionů tun uhlí! Navíc je v zemské kůře víc thoria než uranu a běžně se vyskytuje v hlušině po těžbě vzácných kovů.

 

Thoriový reaktor by měl být nesrovnatelně menší a bezpečnější než současné atomové reaktory. Thorium není potřeba před použitím speciálně upravovat a lze v reaktoru spotřebovat i odpady současných atomových elektráren.

 

Problémem, který je potřeba překonat a který si vyžádá obrovské investice, je technologická a materiálová náročnost. Přínos těchto reaktorů by však měl vložené úsilí bohatě vrátit.

 

Zdroj http://www.telegraph.co.uk
Video YouTube.com
Foto Wikipedia

 

Budoucnost, jak jsme ji viděli před 30ti lety, má zpoždění.

Jasně si vzpomínám, že vše mělo fungovat na vodík a jádro. A v elektrárnách již měla naplno běžet termojaderná fůze, jako na Slunci.

 

Vodíková technologie je ve své podstatě hotová, obrovský problém však je jeho distribuce a skladování. Nejedná se tolik o nebezpečí výbuchu. Atomy vodíku jsou ale tak malé, že z každé běžné tlakové nádoby Vám jednoduše utečou.

 

Od jádra, v podobě jak jej využíváme dnes, se celá řada zemí po nehodě ve Fukušimě odklání. Zároveň nebezpečí zneužití radioaktivního materiálu je tak vysoké, že s reaktorem v každé domácnosti se můžeme rozloučit.

 

Termojadernou fůzi vědci odsunuli o dalších 30 let. Experimentální reaktor již funguje, nicméně spotřebovává zatím víc energie, než vydává.

 

Současnost je proto zejména fosilně spalovací. Ale již brzy, jak doufám, bude spalovací obnovitelně...

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Zprávy   Ekologie   NASA   Vynález  


Kategorie Zprávy


Odhalili jsme šotek v Televizních novináchOdhalili jsme šotek v Televizních novinách
Televize Nova se v nedělních zprávách dopustila zajímavého překlepu, který ukazuje na to, že reportéři televize asi moc velký přehled v politice nemají.



Dobré zprávy z domovaDobré zprávy z domova
Navigační systém Galileo nás zbaví závislosti na USA. Jsme velmocí v nanotechnologiích a svátost manželství je stále nedotčena. Ale to nejlepší až na konec...



Jsem v přímém přenosu, debile Jsem v přímém přenosu, debile
Televizní moderátorka troch neunesla neustálé obtěžování od přítele.


Kategorie Ekologie


Jsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řasJsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řas
Celá desetiletí vědci pracují na ekologické alternativě fosilních paliv z řas. Ty umí zpracovat oxid uhličitý podobně, jako naše tělo cukr. Nyní se podařilo zdvojnásobit produkci tuků řasami na 40% přijatého CO2.



Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.



Očekávané technické novinky v automobilovém průmysluOčekávané technické novinky v automobilovém průmyslu
Automobilismus čelí byrokratické revoluci. Na spalovací motory se chystají další a další zákazy a regulace. Ačkoliv plnohodnotná ekologická náhrada není. Jak lze současná auta a paliva vylepšovat?



FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?
Množivý (Fast Breeder Reactor) reaktor dokáže využít odpad ze současných reaktorů, připravit jim palivo, zpracovat Plutonium z jaderných zbraní a zejména využít Thorium, jehož zásoby máme na tisíce let. A v Rusku již jeden jede na 100%...



Pomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing WatchPomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing Watch
Leonardo DiCaprio a Google představili technologii, která umožňuje komukoliv na Zemi odhalovat nezákonný rybolov z vesmíru. Ten je odhadován na 35% celkového mořského výlovu. Díky tomu jsou ryby jako tuňáci a mečouni na desetině původních stavů...



Záhada: Kam zmizeli vrabci?Záhada: Kam zmizeli vrabci?
Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.



Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?
Jaké písmo používáte při tisku a přemýšleli jste někdy nad tím, zda jeho změnou nelze ušetřit peníze?



WHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročněWHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročně
Světová zdravotnická organizace vydala tiskovou zprávu, podle které zemře každoročně na rakovinu plic, způsobenou znečištěním ovzduší, 223 tisíc lidí. Do roku 2030 se má přitom tento počet zdvojnásobit.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí