internetWEEK.cz menu TOPlist

Zlatá bublina splaskla?

Zlatá bublina splaskla?

Zlato zažilo své černé pondělí a jeho cena padá dolů. Praskla velká zlatá bublina? Má smysl drahý kov nakupovat?

 

Zlatá bublina splaskla?

Chcete-li mít dnes majetek dobře uschován, nemáte zrovna příliš mnoho možností a to zejména, pokud jste obyvatel některé z problematických zemí v Evropě. Příklad Kypru ukázal, že ani v bance nejsou vaše prostředky zcela v bezpečí. Vhodnou volbou sice může být nákup nemovitosti, ne každý však má k dispozici požadované prostředky. Mnoho drobných střadatelů ale také větších investorů proto svou pozornost v posledních letech obracelo ke zlatu, jehož cena šla raketově nahoru.

 

Cena zlata na burze ani zdaleka neodpovídá ceně, kterou zaplatíte u prodejce. Obchodníci sice své ceny aktualizují každý den, k ceně na burze ovšem připočítávají tak zvané premium. To si můžete představit jako souhrn marží pro prodejce, náklady na ražbu apod. Obecně platí, že čím více zlata koupíte, tím nižší (procentuálně) premium zaplatíte. Kupovat proto slitky o hmotnosti 1, 2 nebo i 20 gramů se příliš nevyplatí, stejně jako mince o hmotnosti menší než 1 unce. Když zlato zpětně prodáte, o premium přijdete.

 

Zlato nepodléhá inflaci

Výhodou zlata je mimo jiné to, že oproti stříbru je osvobozeno od DPH a nepodléhá inflaci. Pokud si dnes koupíte „na důchod“ slitek o hmotnosti 100 gramů, budete mít za dvacet let zlatý slitek o hmotnosti 100 gramů. Když vložíte do banky 100 000 Kč, budete mít sice za dvacet let na účtu 100 000 Kč plus úroky ale reálně si za oněch 100 000 Kč koupíte mnohem méně než dnes. Samozřejmě se může stát, že cena zlata za stejné období půjde dolů a vy si i za prodaný slitek reálně koupíte méně než dnes. Argumentem ovšem je vývoj ceny tohoto drahého kovu za poslední desítky a stovky let.

 

Kdybyste někdy na začátku letošního roku zvažovali nákup zlata a byli zodpovědnými investory, poradíte se zřejmě minimálně se strýčkem Googlem nebo s odborníkem. Dostali byste však dvě protichůdné odpovědi. Jedna část ekonomů očekávala další růst ceny a to až k magické ba přímo megamagické hranici 2000 dolarů za troyskou unci (1 troyská unce = 31,1034768 gramů). Druhá část odborníků předpovídala splasknutí bubliny a drastický propad ceny zlata. Nebo možná přesněji: návrat ceny zlata k reálnějším hodnotám. Jak se ukázalo, pesimisté jsou dobře informování optimisté a měli pravdu.

 

Černé pondělí

Zatímco v pátek 12. dubna se zlato obchodovalo za přibližně 1486 dolarů za unci, v pondělí 15. dubna to bylo už jen 1362 dolarů. Zlato tak ztratilo za jeden den (o víkendu se neobchoduje) nejvíce za posledních třicet let. Zjednodušeně řečeno: držitelé zlaté mince o hmotnosti jedné unce přišli přes víkend teoreticky o 2500 Kč, pokud bystě měli 100 gramový slitek, dělalo by to ztrátu celých 8 tisíc Kč.

 

Ještě drastičtější je srovnání se situací před měsícem, kdy se cena zlata pohybovala kolem 1600 dolarů za unci. V takovém případě by u jedné unce byla vaše ztráta plných 5 tisíc.

 

Důvodů, proč zlato padá, je několik:

 • Americká centrální banka (FED) už zřejmě nebude pumpovat do místní ekonomiky tolik peněz, jako doposud činila.
 • Klesají obavy z inflace, které tradičně podporují nákup zlata a dalších komodit
 • Růst čínské ekonomiky zpomalil.
 • Panují obavy, že Kypr v rámci záchranného plánu prodá část svých zlatých rezerv.
 • K prodeji části zlatých rezerv by mohla přistoupit i krizí zmítaná Itálie, která je po USA, Německu a MMF největším držitelem zlatých rezerv (dle odhadů asi 2400 tun).
 • Investoři se vracejí k akciím.

 

Propad ceny zlata sice vypadá drasticky, srovnejte však jeho cenu v dlouhodobějším horizontu:

 • 15. dubna 2013: 1362 USD za unci
 • Rok 2010: 1224 USD za unci
 • Rok 2008: 871 USD za unci
 • Rok 2005: 444 USD za unci
 • Rok 2000: 279 USD za unci

 

Za 10 let (2003-2013) se cena zlata zvýšila 3,7x!

 

Má tedy smysl s nákupem zlata vyčkávat? Jako u každé investice vám nikdo přesný recept nedá a jakékoliv zaručené analýzy a předpovědi jsou z dlouhodobějšího hlediska bezcenné.

Zdroj: http://www.nma.org/pdf/gold/his_gold_prices.pdf, foto: digitalmoneyworld, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zlato   Investice  


Kategorie Zlato


Pozor na nepoctivé výkupny (nejenom investičního) zlataPozor na nepoctivé výkupny (nejenom investičního) zlata
Sepsal několik nejčastějších triků, které podvodníci používají. Doporučuji je přečíst všem, co chtějí své peníze vložit do investičního zlata...Hugo Chávez oznámil znárodnenie priemyslu zlataHugo Chávez oznámil znárodnenie priemyslu zlata
Hugo Chávez oznámil, že "znárodní priemysel zlata vrátane ťažby a spracovania a využije jeho výstupy na posilnenie devízových rezerv krajiny.Povídka o tom, jak fungují banky - 4. částPovídka o tom, jak fungují banky - 4. část
Poslední část příběhu o bankovním systému......Povídka o tom, jak fungují banky - 3. částPovídka o tom, jak fungují banky - 3. část
Pohádka o finančním systému nekončí....Povídka o tom, jak fungují banky - 2. částPovídka o tom, jak fungují banky - 2. část
Pohádka o finančním systému pokračuje.......Povídka o tom, jak fungují banky - 1. částPovídka o tom, jak fungují banky - 1. část
Příběh ukazuje způsob, jak funguje finanční systém. Někteří lidé hovoří o spiknutí bankéřů, ale pravděpodobnější je, že lidé postupně sami volili řešení, která byla logická a výhodná, avšak později se projevila v úplně jiném světle.


Kategorie Investice


Chcete investovat do mimozemšťanů?Chcete investovat do mimozemšťanů?
Investovat peníze lze dneska do rozličných oblastí. Jeden astrobiolog přichází s nápadem investovat do možnosti objevu mimozemských civilizací. Až naleznete mimozemšťany, budete vysmátí více než zbytek světa. Asi…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí