internetWEEK.cz menu TOPlist

Dá se žít bez jídla?

Dá se žít bez jídla?

Henri Monfort svou návštěvou Česka a sérií přednášek rozproudil velmi vášnivou a zajímavou debatu. Celá řada lidí se začala zajímat o breathariánství a život bez jídla.

 

Dá se žít bez jídla?

O Henri Monfortovi a životu bez jídla jsme již psali, najdete zde i video z jeho přednášky. Nabídli jsme Vám také film o breathariánství Na počátku bylo světlo. Velmi mě ale zaujal pohled Klubu Psychotroniky a UFO. Učit lidi žít bez jídla totiž může být docela zajímavý byznys!

 

Klub Psychotroniky a UFO:

V souvislosti s návštěvou jistého Henri Monforta v ČR se objevila řada oslavných článků o něm a o breathariánství. Monfort byl předváděn pro své zázračné schopnosti, kdy kromě trvalého půstu téměř nespí, atd., v divadle i v ČTV Jaroslavem Duškem (1), a na dalších akcích. Podívejme se, s čím tento pán přijel.

 

Inedia (z latiny "půst") je údajně schopnost žít bez jídla. Slovo bylo použito původně k popsání praktik v rámci katolické tradice, podle které někteří svatí byli schopni přežít delší dobu bez jídla a pití, případně jen z požívání hostií (eucharistie).

 

Breatharianismus je příbuzné pojetí, v němž zastánci tvrdí, že jídlo a případně i voda není pro člověka nezbytná, neboť lidé mohou žít pouze z prány (životní síly podle hinduismu), nebo, podle některých, z energie slunečního záření (podle Ayurvedy je sluneční světlo jedním z hlavních zdrojů prány).

 

Podle vědců i zdravého rozumu je "breathariánství" potenciálně smrtelná pavěda, i když může dojít při vhodné krátkodobé aplikaci některých praktik (hladovky) k zdravotně pozitivním účinkům.

 

Nutriční věda ukazuje, že půst po delší době vede k vyhladovění, dehydrataci, a nakonec ke smrti. Sacharidy, tuky a bílkoviny jsou zdroje energie lidského těla. Není-li příjem kalorií, tělo spotřebovává své vlastní zásoby glykogenu, tělesného tuku a svalů.

 

Breathariáni naproti tomu tvrdí, že jejich tělo nedokáže konzumovat tyto zásoby během půstu.

 

Jen málo breatharianů se podrobilo lékařskému vyšetření během půstu, a i takové šetření se konalo tam, kde působili stejně zaměření lékaři, případně kontrola jejich půstu byla sporná nebo úplně podvodná. (2)

 

Jasmuheen

Jednou z nejpopulárnějších breathariánů je Jasmuheen (*1957), rodným jménem Ellen Greve, australská autorka knih o využívání prány. Prána podle jejích knih, přednášek a seminářů zajišťuje tělu dostatečnou výživu a může zcela nahradit jinak nezbytný přísun potravy a vody.

 

O sobě uvádí, že její DNA není tvořena dvěma ale šesti řetězci nukleotidů, čímž je uzpůsobena pro absorpci živin z vodíku. Podle BBC došlo nejméně ke třem úmrtím lidí, kteří se pokusili „žít z prány“ podle návodu v jejích knihách, ale Jasmuheen tvrdí, že nemůže být zodpovědná za činy svých stoupenců.

 

V roce 1999 se Jasmuheen zúčastnila několikadenního půstu, za účasti natáčení australskou televizí. Čtyři dny nepřijímala za pečlivé kontroly štábu i lékařky žádnou tekutinu ani potravu. Po 48 hodinách doktorka Beres Wencková prohlásila, že trpí příznaky akutní dehydratace a ztratila na váze šest kilogramů. I když tvrdila, že se cítí dobře, její zdravotní stav se zhoršil natolik, že byl pokus přerušen, aby nedošlo k ohrožení jejího života. Jasmuheen samozřejmě tvrdila, že podmínky pro příjem prány při natáčení nebyly vyhovující – rušná silnice v blízkosti natáčení znemožnila správný přísun prány. Je zajímavé, že to nevěděla před začátkem pokusu.

 

I když Jasmuheen tvrdí, že doma sama běžně nic nejí, při návštěvě jejího domu bylo však nalezeno plno běžných potravin, o kterých tvrdila, že jsou jen pro jejího manžela... (3)

 

Wiley Brooks

Wiley Brooks je zakladatelem Breatharianského institutu v USA.

 

Poprvé byl představen veřejnosti v roce 1980 v televizním pořadu That´s Incredible! (To je neuvěřitelné!)

 

Brooks tvrdí, že nemůže přijímat normální potravu, kvůli znečištění samotného jídla, vzduchu, lidí a "elektroznečištění".

 

V roce 1983 byl pozorován u obchodu s hotdogy. Na to sdělil, že občas musí konzumovat cheesburgry a kolu, neboť je tak obklopen nezdravou kulturou a jídlem, že jeho zdravé tělo se s tímto nezdravým prostředím musí dostat občas do rovnováhy. Navíc jídlo od McDonald má zvláštní "základní frekvence", a dietní kola je "tekuté světlo", a tak je doporučuje pro začínající breathariány.

 

Brooksův Institut stanovil různé poplatky pro klienty, kteří by se chtěli naučit, jak žít bez jídla. Pohybují se od 100.000 USD s počátečním vkladem 10.000 USD až po 1 miliardu USD (pro miliardáře).

 

Hira Ratan Manek

 

Manek tvrdí, že sluneční světlo je klíčem k jeho zdraví, a jeho inspirací jsou Mahavira, staří Egypťané, staří Řekové a domorodí Američané.

 

Jeho mnohodenní půst byl kontrolován v nemocnicích v Indii, samozřejmě lékaři, kteří patří do stejného ideového zaměření, např. dr. Shaha, který byl také zapojen do studia Prahlada Jani. (2)

 

Takové experimenty nebyly ověřeny jinými vědeckými nebo lékařskými pracovišti.

 

Závěr

Je zajímavé, že tito lidé své zázračné schopnostmi neučí a nepropagují v Africe, a v zemích, kde se trvale potýkají s nedostatkem potravy. Vyhladovělé a dehydrované africké dítě by zajisté nejlépe ocenilo rady, jak přijímat potravu ze vzduchu nebo ze Slunce, které tam svítí skutečně v nejvyšší míře. Škoda, že toto pan Dušek svému hostu neporadil...

 

(1) Hostem Jaroslava Duška je Henri Monfort - člověk, který žije nezávisle na jídle. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000054-henri-monfort/211251000470001/video/, Na počátku bylo světlo - Brethariánství aneb jak naše tělo může žít bez jídla. http://www.seaplanet.eu/index.php/souvislosti/18-sociologie-chovani/425-brethariastvi-bez-jisla-zivot-na-pocatku-bylo-svetlo, aj...
(2) Má Prahlad hlad? KPUFO.CZ, 31. 05. 2010, http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2010053103
(3) Podle: http://www.jasmuheen.com/, http://en.wikipedia.org/wiki/Jasmuheen

 

Vyšlo 12.1.2012
Převzato: Klub Psychotroniky a UFO o.s.

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Život bez jídla   Záhady   Byznys  


Kategorie Život bez jídla


Život bez jídla?Život bez jídla?
Známe mnoho příběhů o lidech, kteří dokázali žít bez stravy po dlouhou dobu. Většinou tito lidé tvrdí, že jim k obživě stačí duchovní energie. Každý ji přijímá jiným způsobem - skrze meditace, nebo přijímáním Kristova těla při eucharistii.


Kategorie Byznys


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Sledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemiSledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemi
Jak jde čas v kauze, kterou nastartoval Volkswagen. Upravil software aut tak, aby byla ekologická jen v testu. Průběžně aktualizované moderované rozcestí... Jourová: Odškodnění i pro Evropu?



Jak vybrat virtuální kancelář?Jak vybrat virtuální kancelář?
Co je virtuální kancelář? Docela kamenná kancelář založená na principu sdílení prostor a administrativního personálu. Ale výběr kanceláře není jen tak. Ani právníky a účetní nevybíráte pouze podle ceny, nebo modelek na webu! Na co si dát pozor?



Co vás velký byznys naučí o kultuře podnikáníCo vás velký byznys naučí o kultuře podnikání
Cílem vysoké kultury podnikání je zajistit, aby vaši zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Když je máte, tak od vás nebudou utíkat a navíc budou přitahovat do vaší firmy další nové talenty...



Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…



Facebook nafoukl obří internetovou bublinuFacebook nafoukl obří internetovou bublinu
Největší sociální síť se pořádně praštila přes kapsu, za 19 miliard dolarů koupila mobilní aplikaci WhatsApp. Proč to Facebook udělal a je cena přemrštěná?



Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.



Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč doopravdy má pracovní týden v západním světě (až na pár drobných korekcí) čtyřicet hodin? Malé zamyšlení vás možná překvapí…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí