internetWEEK.cz menu TOPlist

Kdo rozmotá klubko IZIP a kdo to zaplatí?

Kdo rozmotá klubko IZIP a kdo to zaplatí?

Na začátku byla dobrá myšlenka. Ovšem než se dostala do českého Kocourkova. V českém Kocourkově projekt elektronických zdravotních knížek IZIP po jedenácti letech s ostudou končí. Zůstávají promrhané téměř dvě miliardy korun a rozhádaní politici.

 

Kdo rozmotá klubko IZIP a kdo to zaplatí?

Vše mělo fungovat tak, že pokud by se odborný lékař potřeboval podívat do mé zdravotnické dokumentace, přihlásí se do systému, který mu vytvoří virtuální souhrn všech informací o vyšetřeních, ošetřeních a zákrocích, která mi kdy byla poskytnuta. Zde by bylo uvedeno, jaké léky jsem kdy užívala, kdy mi naposled brali krev, moč a s jakým výsledkem, rentgenové snímky a také kde jsem byla hospitalizována a proč. Lékař mi na základě těchto informací poskytne kvalitní zdravotnickou péči a po mém odchodu z ordinace se mu moje data z počítače vymažou.

 

Myšlenka dobrá, realizace špatná

Když jsem o systému slyšela před lety poprvé, líbil se mi. Dokonce jsem vyplnila na internetu i nějaký dotazník. A to až do místa, kde jsem se dověděla, že to celé je na nic, protože se to vztahuje jen na pojištěnce VZP. Tím moje osobní snaha o IZIP skončila. Nebudu přece kvůli takové prkotině měnit pojišťovnu!!! (Neměla by mi moje pojišťovna platit za věrnost?)

 

U nás to však všechno funguje nějak jinak. Firmu IZIP založili už někdy v roce 2001 dva dnes modří europoslanci Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. A projekt zdravotních elektronických knížek začala financovat VZP. Jenže povinnost lékařů, zdravotnických zařízení a všech pacientů na území ČR vstoupit do systému elektronické zdravotní knížky neexistovala. A tak se pochopitelně všichni nezapojili.

 

Podle jednoho z původních zastánců systému Borise Štastného (ODS) je hlavním důvodem krachu systému nízká motivovanost lékařů. Úspěchem by podle něj bylo jedině nařízení povinného zapojení všech zdravotníků a zdravotnických zařízení. To však nikdo neudělal. Že by hrozil diktát největší české pojišťovny?

 

Bývalý hejtman David Rath tvrdil, že projekt měl skončit už v roce 2006, kdy měl na triku „pouze“ promarněných 400 milionů korun. Prý o to usiloval, ale nedařilo se. A také Česká lékařská komora si může tleskat. Patřila totiž také ke kritikům elektronických zdravotních knížek. Jenže její prezident Milan Kubek nevěří, že IZIP skutečně zanikne a podezírá předsedu správní rady VZP a poslance Marka Šnajdra ze zbytečného prodlužování agonie.

 

My nic, my muzikanti

Miroslav Ouzký | Foto novinky.cz

 

A další fakta vyplouvají na povrch. Mnozí politici už v minulosti kritizovali ne zcela jasnou strukturu majitelů firmy. A co se stalo loni v říjnu? Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch přenechali své podíly v IZIP Švýcarům. O všem věděl ředitel VZP Pavel Horák. Jinak nikdo. Nezavání nám toto čachrování také tak trošku tunelováním? Vždyť majetková účast Švýcarské firmy může klidně znamenat v budoucnu opět zdlouhavé mezinárodní arbitráže s konečným těžkým dojením českých daňových poplatníků.

 

Milan Cabrnoch | Foto parlamentnilisty.cz

 

Ministr zdravotnictví Heger tvrdí, že konec IZIP přichází v pravý čas. Až teď se totiž prý ukázalo, že projekt je nefunkční, nesplnil očekávání a je příliš drahý. Po jedenácti letech – úžasné zjištění. Přitom ještě loni začátkem roku lákaly internetové zdravotnické noviny lékaře ale i pacienty ke sdělení zkušeností se systémem. Kdyby si ministr Heger přečetl zkušenosti těch, kteří se o ně v diskusi podělili, mohl se situací zabývat daleko dřív.

 

Podle této diskuse bylo možné zdravotnické informace o pacientech do systému sice zadávat, ale získat je zpět do počítače v ordinaci lékaře už nešlo. Přitom tento systém měl nejen umožnit nahlédnutí odborníkům do záznamů, ale ušetřit také pacientům další odběry, složitá a drahá vyšetření a podobné záležitosti a tím pádem ušetřit peníze nás všech. Z diskuse je zřejmé, že praktické používání IZIP nenadchlo ani na jednom břehu lékařsko-pacientské řeky a jediný hlas, který systém vychvaloval, ostatní označili za nastrčeného agenta. A ozvaly se také hlasy, které před centrálním úložištěm tak citlivých osobních dat varovaly. Zneužití je prý velmi jednoduché.

 

Česká specialita - nevypověditelné smlouvy

Nehorázné však je už to, že smlouvy s IZIPem byly postaveny tak, aby byly nevypověditelné. Prý až v roce 2010 se to změnilo a smlouvy bude možné vypovědět k 30. červnu letošního roku. Jak je možné v právním státě podepsat smlouvu, kterou protékají stovky milionů korun ročně z kapes daňových poplatníků, tedy nás všech, nevypověditelně? Má snad někdo patent na rozum, nebo skleněnou kouli, aby věděl, že systém je totálně, ale totálně dokonalý? A proč se až dnes ukazuje, že se jedná o firmu s neprůhlednou vlastnickou strukturou a peníze přes ni protékaly do dalších neprůhledných společností? Komu to vyhovovalo? Kdo odcházel s pěkně tučnými odměnami a dalším osobním profitem?

 

A to všechno spíská největší zdravotní pojišťovna, která se na svých stránkách chlubí více než 6,2 miliony klientů a patří podle svých vlastních proklamací prý k základním pilířům systému zdravotnictví v ČR.

 

Co všechno se tam děje a dělo by skutečně měla vyšetřit policie, tak jak to opatrně požaduje ministr Heger a naplno křičí poslanec Jiří Rusnok, nově za platformu Karoliny Peake LIDEM a také člen správní rady VZP. Ten se svého času pokoušel prosadit zrušení projektu IZIP, odvolání ředitele VZP a odvolání předsedy správní rady téže pojišťovny. Dnešní volání po zřízení parlamentní vyšetřovací komise je podle něj zcela zbytečné. V těchto komisích zasedají politici stran, které za daný problém nesou odpovědnost, proto nikdy není v zájmu všech členů, aby byla odhalena celá pravda.

 

Vždyť už kdysi hejtman David Rath z ČSSD (budiž mu vazba lehká...) systém IZIP pojmenoval jako tunelování VZP a dokonce mu to potvrdil soud. Co se stalo? Nic podstatného. Jen se pár potrefených do sebe strefovalo dalšími zbytečnými trestními oznámeními…

 

Policie už prý šetří trestní oznámení

Objektivní vyšetření kauzy IZIP a vnesení toho správného světla do problému může opravdu provést asi jen policie. A ta už vyšetřuje. Už před časem totiž podal Rusnok se skupinou příznivců trestní oznámení. Poslanec se však netají obavou, že by někdo vlivný mohl správnému odhalení výsledků vyšetřování bránit. Dozvíme se tedy někdy celou pravdu?

 

Podle všeho i v současné době IZIP pokračuje, jako kdyby se nechumelilo, a dál tečou naše prašulky do kapes neznámo komu. A podle všeho se podle nějakých podivných zásad v této kauze bude tunelovat dál. Není totiž jisté, zda se po hlasování, které se musí stihnout do konce června, nepotáhne agónie IZIPu se všemi finančními náležitostmi ještě do konce roku.

 

I když se na konci IZIP už shodl ministr zdravotnictví Heger s premiérem Nečasem, není to tak jednoduché. Ukončení spolupráce musí posvětit dvacet členů z třicetihlavé správní rady VZP. Třetinu členů rady přitom nominovala vláda a zbytek dosadily politické strany zastoupené v poslanecké sněmovně. Bude mít současná politická garnitura zájem na rozmotání zašmodrchaného klubka jménem IZIP?

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

Zdravotnictví   Zdravotní pojištění   Glosa  


Kategorie Zdravotnictví


Rakovina: Gersonova terapieRakovina: Gersonova terapie
Gersonova terapie je přírodní léčba, která aktivuje mimořádnou schopnost těla léčit samo sebe. Podle jejích propagátorů léčí některé druhy rakoviny, cukrovku, alergie a další nemoci.Hormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznysHormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznys
Není gynekolog, kterého by nenavštívil usměvavý obchodní zástupce s lukrativní nabídkou. Prášky se předepisují jako na běžícím pásu. I ženám a dívkám, které mohou zabít!Daruj spermie nebo vajíčko. A dobrý skutek bude po zásluze potrestán...Daruj spermie nebo vajíčko. A dobrý skutek bude po zásluze potrestán...
Párů, které počnou dítě přirozenou cestou, je čím dál míň a míň. I proto narůstá počet rodičů, kterým k dítěti pomáhá moderní medicína. Jenže jak dlouho ještě?Vrátí se medicína kvůli antibiotikům do středověku? Vrátí se medicína kvůli antibiotikům do středověku?
Na první pohled podivná otázka zdaleka nemusí být nesmyslná. Masové předepisování antibiotik může vést až k devastaci lidské populace. Myslí si to Geoffrey Lean z Daily Telegraph. Ve svém článku nastiňuje temnou vizi úpadku moderního lékařství.Úžasné české zdravotnictví po 1. apríluÚžasné české zdravotnictví po 1. aprílu
Mění se práva a povinnosti lékařů a pacientů. A odborníci tvrdí: české zdravotnictví prošlo od 1. dubna největší revoluční změnou za posledních pětačtyřicet let. Je to skutečně tak?Legalizace všimného = nadstandardLegalizace všimného = nadstandard
„Češi si nechtějí připlácet na zdraví“, hlásá úvodní titulek sobotních Lidových novin. Článek pod ním shrnuje výsledky průzkumu, dle nějž by si pouze 8% zpovídaných rádo pravidelně hradilo nadstandardní zdravotnickou péči....Transplantované orgány přenáší vzpomínky na příjemceTransplantované orgány přenáší vzpomínky na příjemce
Stát se dárcem orgánu je skvělý způsob, jak pomoci jinému člověku, když vás potká smrt. Jedna vědecká studie však ukázala, že příjemci transplantovaných orgánů občas přebírají i určité vlastnosti nebo osobnostní rysy svého dárce.Vakcíny mají snížit populaciVakcíny mají snížit populaci
Multimiliardář a zakládající šéf Microsoftu Bill Gates otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí