Je to obyčejná tráva. 300x sladší než cukr. Ale nemá kalorie a nezvyšuje hladinu inzulinu. Proto je postrachem potravinářské chemie.
Stévie je u nás téměř neznámá rostlina. Je 300x sladší než cukr a to bez jediné kalorie! Je to bojovník proti obezitě a velký pomocník diabetiků. Tak proč jsou obchody stále plné nápojů sugar free - plných aspartamu E951? Je za tím lobby? Nebo se dokonce rýsuje konspirační teorie?
Stevia rebaudiana Bertoni (s tévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky) je původně z Jižní Ameriky, z oblasti kolem řeky Paraná, jež protéká Brazílií a Paraguayí. Místní indiáni kmene Guaráni ji používali od nepaměti jako sladidlo, ale také jako léčivou bylinku proti pálení žáhy, k dezinfekci ústní dutiny a také jako prevenci proti zubnímu kazu. Stévie totiž likviduje bakterie v lidských ústech. Poté byla importována do asijských zemí. O její výzkum a uvedení na trh se zasloužili Japonci, Číňané, Indové a Korejci.
Stévie kombinuje sladkou chuť a pozitivní účinky na zdraví člověka. Čerstvá stévie obsahuje kromě glykosidů také velké množství vitamínů (E, K, P, A, C, B), minerálů (fosfor, vápník, železo, hořčík, chróm, kobalt, selen, křemík) i antioxidantů (pomáhají preventivně chránit naše cévy před kornatěním a organismus před zhoubnými nádory).
Látky, které dodávají sladkou chuť, jsou steviol-glykosidy. Ačkoli je až 300krát sladší než cukr, neobsahuje žádné kalorie. Extrakt ze stévie mohou používat i diabetici, protože konzumace nezvyšuje hladinu inzulinu. Tělo po užití běžných sladidel jako reakci na sladkou chuť zvýší produkci inzulinu, protože automaticky očekává přísun energie. Tím, že žádná nedorazí, je tělo ošizeno a dostaví se nezvaný host - hlad. V tomto směru působí stévie stabilizačně a hraje významnou roli u diabetiků a lidí trpících obezitou.
Běžná umělá sladidla jako je aspartam, sacharin nebo sukralóza mají cejch jedů. Mají vyšší riziko některých forem rakoviny a často způsobují bolesti hlavy. Týmy vědců předních institutů po celém světě přinesly studie, které odhalují negativní výsledky na náš organismus. Jedná se o certifikované testy. Obezitní lidé, nebo ti, kteří se snaží s umělými sladidly zhubnout, jsou na velkém omylu. Tyto sladidla nutí člověka k jídlu. V Americe s rozšířením užíváním umělých sladidel, vysoce vzrostla obezita. Nyní přišel čas odhalit, co vlastně tito "cukroušové" dělají s našim tělem...
Když nahrazujeme cukr
Cukr našemu tělu dodá obrovské množství kilokalorií (kcal). Ty, pokud nejsou okamžitě spáleny, se přemění na nezdravé tuky a uloží se v těle. To vše vede k obezitě, která je spojená s ischemickou srdeční chorobou nebo s diabetes typu II. Dále cukr snižuje imunitní systém a je zodpovědný za zvýšené vylučování hořčíku, vápníku, fosforu a chromu a snižuje množství biotinu, chloru a vitamínu B1 v lidském organismu. Krom toho zasahuje do přenosu vitaminu C a zesiluje produkci volných radikálů. Tím se urychluje proces stárnutí.
Sugar free = ASPARTAM E951
Je až 200 krát sladší než cukr. Pod tímto sladidlem se po štěpení v organismu skrývá velice škodlivá trojkombinace jedů - formaldehyd, metanol a kyselina mravenčí. Jeho klíčovou rolí jsou neurologické změny. Způsobuje bolesti hlavy, změny nálady, zejména deprese (blokuje produkci serotoninu v mozku), nespavost, závratě, může vyvolat slepotu, narušuje inteligenci a krátkodobou paměť a ovlivňuje zvýšenou chuť k jídlu vedoucí k nadváze. Má negativní vliv na játra, takže také zpomaluje hubnutí. V Americe to s masovým užíváním aspartamu dopadlo tak, že až 75% uživatelů má zdravotní potíže. Byl objeven náhodou v roce 1965 a věřilo se, že to bude "zdravý" nástupce sacharinu , který byl v té době obviňován z výskytu rakoviny. Aspartam má také zajímavou, hodně temnou historii, o které se dočtete v článku o aspartamu zde http://internetweek.cz/zdrava-vyziva/aspartam-e951-meni-chemicke-slozeni-mozku. Původně se totiž jedná o chemickou bojovou látku a bylo provedeno několik výzkumů, které potvrdily jeho vysoce škodlivou sílu.
Čtěte dále v magazínu internetWEEK.cz | Aspartam E951: mění chemické složení mozku >>>
S konzumací aspartamu je oficiálně spojeno 92 škodlivých symptomů (seznam naleznete zde: http://www.fda.gov/ohrms/dockets/dailys/03/Jan03/012203/02P-0317_emc-000199.txt) a bohužel se v současné době vyskytuje přibližně ve výrobě 6 000 druhů potravin, nápojů, mléčných výrobků, sladkostí a doplňků výživy.
Dietní cola je ale bezva. Dejte do ní Mentos a uvidíte... Víte, jak to funguje? Čtěte dále na internetWEEK.cz z rubriky zábavné fyziky | Zábava nebo záhada? Cola & Mentos... >>>
Sukralóza
Je tvořena nahrazením třemi atomy chloru za 3 hydroxyl atomy cukru. Když dojde k rozpuštění ve vodě, generují se chlorované monosacharidy. Ty mají neblahý vliv na reprodukční orgány a také způsobují genetická poškození. Dále spolu s dalšími sladidly má také projímavý účinek a způsobuje nadýmání, průjem a plynatost. Přes 90% nerozštěpené sukralózy zůstává ve střevech a odchází ve stejném stavu. Zbytek se štěpí a vylučuje se močí. Pro tělo je tedy nepotřebné. Součastí sukralózy je chlor, který je známý karcinogen. Byly provedeny studie, které odhalily, že rozšiřuje játra a ledviny. Další výzkumy ověřily, že dochází k znecitlivění zadní nohy potkaních samců a má negativní vliv na játra, ledviny a slezinu.
Sacharin
V roce 1960 byla provedena studie, která odhalila, že způsobuje u zvířat výskyt rakoviny. V roce 1977 již pochybnosti o užívání tohoto sladidla vyvrcholily další studií, kdy se podával sacharin potkanům. Výsledky byly šokující, až 99% jich mělo rakovinu. Kanada zakázala sacharin okamžitě, americká FDA ho schválila jako sladidlo. Poté vznikla silná opozice a tak úřad zavedl jako upozornění vyznačení sacharinu na výrobcích. V roce 1991 americký úřad FDA formálně stáhl svůj návrh na zákaz sacharinu z let 1977 a v roce 2000 kongres odmítl zákon požadující, aby výrobky obsahující sacharin nesly upozornění o karcinogenních rizicích. V USA je používání sacharinu zatím povoleno s povinností označení na výrobku. V ČR je používání sacharinu povoleno ve výrobcích v omezeném množství.
Stévie a její produkty jsou konzumovány masově v Japonsku a neexistuje záznam o zdravotních obtížích způsobených jejím užíváním. "Po třiceti letech používání stévie nebyly v Japonsku zjištěny žádné negativní dopady na člověka", tvrdí profesor Osamu Tanaka. Kromě asijských zemí se normálně používá i v Rusku nebo na Ukrajině, kde se s ní sladí již několik desítek let. Proč jí ale neznáme v Evropě? Proč již dávno nenahradila sladké jedy? Bohužel vítězí peníze.
Tomu, aby se stévie rozšířila i na západě stojí pravděpodobně v cestě lobby cukrovarských společností a producentů umělých sladidel. Tato rostlinka by mohla ohrozit vysoké příjmy společností, protože například v Japonsku tvoří až 40% podíl na trhu se sladidly a oblíbenost mezi lidmi neustále roste. Tam se také používá například i v Coca-Cole.
Stévie neměla jednoduchou cestu na trh. V roce 1985 se objevila jakási studie, která přišla s tvrzením, že látka v ní obsažená, tzv. steviol (látka získaná ze steviosidu a rebaudiosidu, dvou nejsladších steviolů z rostlinky), je mutagenní a způsobuje rakovinu. V roce 1991 přišla na úřad FDA stížnost na zdravotní závadnost stévie a následně byla do roku 1994 označena za látku nebezpečnou a byl vyhlášen zákaz dovozu. To ale nikdy nebylo prokázané. Odůvodnění bylo takové, že toxilogické průzkumy dostatečně neprokázaly její bezpečnost, což bylo kontroverzní v odporování vlastní směrnice FDA, kdy se jakákoliv přírodní substance, která nemá nepříznivý vliv na zdraví lidí a byla používána před rokem 1958, považuje za bezpečnou. FDA byla nařčena arizonským kongresmanem z toho, že vyhověla nátlakům producentů umělých sladidel. Ta však tajila svého informátora. Následně po zakázu stévie několik členů FDA opustilo úřad a začali pracovat ve společnosti Nutrasweet Co.(výrobce aspartamu) a kritika to označila za legální podplácení. O rok později FDA povolila užívat stévii jako potravinový doplněk, nikoliv však jako přídavnou látku.
Konečně v roce 2006 WHO (Světová zdravotnická organizace) přinesla po několika testech analýzu, která jasně dokazovala, že stévie není mutagenní. Evropská komise se ale stévii vehementně vyhýbala, a tak jí jako bezpečné nekalorické sladidlo do potravin a nápojů schválila až minulý rok. Dnes je steviosid povolen ve 20 zemích světa (např. Brazílii, Thajsku, Izraeli, Číně atd.), kde se používá i v cukrářství nebo při výrobě limonád. V Japonsku se přídává i do žvýkaček nebo zubních past, v Paraguayi stévií přislazují jogurty.
Ceny cukru jdou nahoru a tím se zdražuje i řada nápojů. Výrobci bojují s negativní publicitou kvůli epidemii obezity. Stoupá podíl light verzí nápojů s umělými sladidly a minimem kalorií (i když, jak už víte, je účinek opačný než hubnutí). To vzbudilo zájem velkých firem. Extrakt ze stévie byl zaregistrován pod jménem rebiana společnostmi Coca Cola a Cargill. Coca Cola již nápoj s extrakty ze stévie prodává například ve Francii a Danone zase jogurty. U nás se zvýšil zájem o pěstování této rostliny a firmy již pracují na projektech ze stévie. Jedná se o firmy jako je například Kofola, Jemča a nově se také objevuje v nápoji Jupík.
Minulý měsíc společnost PureCircle, světový lídr v oblasti produkce a komercializace produktů na bázi stévie, obdržela od Amerického patentového úřadu schválení žádosti o patent na novou odrůdu stévie. Tato odrůda se vyznačuje vysokými výnosy a společnost PureCircle ji pěstuje v Paraguayi a v Keni. Jedná se o novou odrůdu rostliny stevia rebaudiana Bertoni s vysokým obsahem steviolových glykosidů, to je sladících molekul, které umožňují výrobu vysoce čistých výtažků ze stévie.
Stévii si můžete pořídit jako sladidlo v tabletách, v sušené formě, jako všestranný balzám a dá se koupit i jako venkovní rostlinka. Není moc vhodná na pěstování doma, protože poté její lístečky neobsahují dostatek sladkých molekul, ale zkusit to můžete. Lístečky se poté suší a navíc je prokázané, že stévie nekvasí v žádné podobě. Je vhodná k dochucování nápojů i pokrmů. Bez kalorií.
Stévie je bojovník proti obezitě, pomáhá lidem s diabetes a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Vyzkoušejte, co nám dala příroda a ne laboratoř. Stévie (Stevia rebaudiana Bertoni) je nazývána také jako stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky. Stévie je bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina.
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/64956656@N07/
Vyšlo pro internetWEEK.cz také na DeenaMedia.blogspot.cz
Další příspěvky autora: DeenaMedia
Články ve stejných kategoriích:
Zajímavé video Konspirační teorie Zdraví ASPARTAM Zdravá výživa
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!