Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.
Ötzi: Co víme o Ledovém muži
Když se našel „Ötzi“ – mumie, která se zachovala pod ledovcem v Alpách 5300 let, byl jsem pěkně zvědavý. Už tehdy se toho vědělo hodně. Spekulovalo se, jak to vlastně bylo s jeho smrtí, byl úkladně zavražděn svými pronásledovateli nebo rituálně obětován? Kdo vlastně byl a proč se potuloval ve výšce, kam normálně lezou jen horolezci a zdatní turisté?
Dnes je Ötzi slavný, na internetu má miliony odkazů; výzkumníci o něm zjistili prakticky vše, co se dalo. Jeho jméno je asi to jediné, co se už nedovíme – a tak se mu říká mimo jiné Ledový muž, Člověk tyrolský, Zmrzlý Fritz nebo Similaunský člověk.
Nabízíme aktuální přehled o tom, co vše o něm vědci zjistili od roku 1991, kdy tělo bylo nalezeno ve výšce 3210 metrů nad mořem.
Ötzi: co o něm víme
- Profese: Pastevec. Kostra napověděla, že Ötzi byl zvyklý na dlouhé pochody v horách, což není typické pro Evropany žijící v té době. Ötzi a jeho předkové se živili chovem domácích zvířat. Někteří badatelé navrhovali, že byl šaman. Vlasy obsahovaly měď a arzén, což napovídá, že se vyskytoval v místě, kde lidé tavili měď.
- Míra a váha: 165 centimetrů, asi 50 kg.
- Věk: Mezi 35 až 45.
- Vzhled: Hnědé oči zapadlé v očních důlcích, plnovous, svraštělá kůže a propadlé tváře. Vypadal unaveně a byl nemytý.
- Společenské postavení: Možná patřil k lepší vrstvě své doby, protože měl u sebe vzácnou měděnou sekeru.
- Etnikum: Vědci přečetli celý Ötziho genom. Byl příslušníkem genetické linie, jež zřejmě vymřela. Nepatřil k nordické rase. Ötziho genom patří do haploskupiny G, lidé s G-L 91 žijí dnes většinou na jižní Korsice; má zvláštní haploskupinu mitochondriální DNA K1 jen pro sebe! Jeho předkové v otcovské linii přišli do Evropy přes Alpy a pocházeli ze Středního Východu. Jeho předkové se mnohem více mísili s neandertálci než moderní Evropané. V říjnu 2013 byla zveřejněna informace, že v Tyrolsku bylo nalezeno 19 mužů s Ötzim geneticky příbuzných. Tito muži byli nalezeni mezi 3700 dárci krve z Tyrolska, oni a Ledový muž měli společného předka, který žil asi před 10 000 lety. Žijí spokojeně v Rakousku.
- Výzbroj: Luk z tisu, dlouhý 182 cm a 14 šípů v toulci. Pazourkový nůž. Měděná sekyrka s tisovým topůrkem.
- Oblečení: Jeho oblek byl dobře vymyšlený i vyrobený. Čepice z medvědiny měla řemínek pod bradu. Na sobě měl dlouhý kabát z kozí kůže (špinavý a zablešený). Přes něj nosil speciální ochranný plášť z rákosí. Úzké oddělené nohavice držel opasek z teletiny. Měl také bederní roušku. Kožešiny byly sešity šlachami. Boty měly tuhou podrážku z medvěda a vrchní část z jelena, byly vodotěsné a ušité široké, aby se v nich dobře chodilo po sněhu. Vnitřní část bot byla vyztužena lýkem a jako izolace bylo použito seno. U pasu měl kožený váček, který obsahoval kostěnou „jehlu“, plodnici z houby zvané troudnatec kopytovitý (antibiotické účinky) a tři pazourky – křesadlo.
- Čas smrti: Jaro nebo začátek léta.
- Příčina úmrtí: Pravděpodobně vykrvácení. Byl střelen šípem do zad, možná zemřel po úderech do hlavy. Dnes se nedá přesně zjistit, zda proražení lebky nezpůsobil ledovec a zda šíp přesekl tepnu, což by způsobilo vnitřní krvácení.
- Stopy cizí lidské krve na jeho ruce, noži a šípech naznačují, že před smrtí napadl několik lidí. Asi den před smrtí utrpěl zlomeninu záprstní kosti a měl poraněný hřbet ruky.
- Zdraví: Vědci našli několik desítek problémů. Ztenčení nehtů je známkou prodělaných vážných chorob. Silné stresy prožíval před smrtí. Mitochondriální DNA napovídá, že měl problémy s plodností. Měl problémy se zažíváním; ve střevech měl parazitické červy, kteří způsobují bolesti břicha a krvavé a prakticky setrvalé průjmy. Kromě toho trpěl paradentózou a měl zkažené zuby. Plíce měl zanesené kouřem z ohniště.
- Strava Před smrtí Ötzi jedl sušené maso z divoké kozy/kamzíka a bylinkový chléb. Poslední měsíce před smrtí jedl pšenici, ječmen, trnky, semínka horských plodin, lnu, máku a ovoce.
- Místo pobytu: Jižní Itálie. Poměr izotopů stroncia v zubech a kostech svědčí o tom, že se pravděpodobně narodil v oblasti vesnice Feldthurns nedaleko Bolzana. Ale později žil o 50 kilometrů severněji v alpských údolích. Tuto teorii kromě výsledků měření izotopů potvrzuje i písek z mlýnských kamenů. I nalezená pylová zrna habrovce habrolistého, který roste jen jižně od nejvyššího hřebene Alp, podporují domněnku o jeho severoitalském původu.
- Tetování Nalezeno 57 značek na těle, na zápěstí, kotnících, kolenou i zádech. Krátké, paralelní, vertikální linie podél páteře v bederní části. Křížky, řezné rány, do kterých bylo vetřeno dřevěné uhlí. Tetování bylo v místech, která ho zřejmě bolela v důsledku degenerace kostí nebo, kde utrpěl zranění.
Ötzi, muž, který měl tvrdý život, umřel v boji za podivných okolností, snad pronásledován nepřáteli nebo vlastními příbuznými, je dnes „nejstarší světová celebrita“. Příští mumie z tajících Alp by mohla být pro zajímavost ženská.
Tajemná mumie ve sněhu - Ötzi >>>
Americký Ötzi: Starý indián z Polynésie >>>
Kdo žil v Čechách v době bronzové? >>>
Úvodní foto: Südtiroler Archäologiemuseum
Autor: Ochsenreiter
Foto Ötzi mumie: Wikipedia
Zdroje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Oetzi
http://news.nationalgeographic.com/news/2013
/10/131016-otzi-ice-man-mummy-five-facts/
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
Historie
Ötzi
Zajímavosti
DNA