Drobné problémy a jeden nepřekonaný rekord. Jinak ovšem skok pravdu historický. Felix Baumgartner letěl rychleji, než se čekalo.
Historický skok Felixe Baumgartnera ze stratosféry se neustále posouval. Také v den „D“ už mnozí nevěřili, že ještě dnes Felix provětrá svůj skafandr ve výškách, kam se člověk balonem ještě nikdy nedostal.
Jeho skok ani pořádně nelze k ničemu přirovnat. V podobné výšce se toho člověkem vyrobeného moc nevyskytuje, tedy až na stratosférické balony. Zatímco dopravní letadla létají ve výšce do cca 11 km, družice až ve výšce kolem nejméně 200 km.
Baumgartner stoupal balonem po dobu dvou hodin. V přímém přenosu sledovaly miliony lidí nejen čas od startu ale také teplotu venku a uvnitř kapsle. Postupně nám venkovní teplota klesala k -60°C, aby se poté dostavil známý stratosférický paradox, kdy teplota s výškou stoupá. Ve finální výšce tak měl Felix venkovní teploty nepříliš rozdílné od teplot u nás v zimě.
Po dosažení výšky prošel skokan roku ne-li desetiletí bod po bodu celý harmonogram příprav, poté otevřel dveře, zasalutoval a skočil.
Jeho let se nakonec docela významně odchýlil od plánů.
Plánovaná výška byla překonána o 2,5 km, rychlost o 200 km/h a délka letu byla o pár minut kratší. Během letu se dostal do rotace, kterou naštěstí zvládl, sestup stabilizoval a brzdil svým tělem o atmosféru podobně, jako to svého času dělaly raketoplány. Felixovi se nepodařilo překonat pouze jeden plánovány rekord a to v délce volného pádu, který tak i po 51 letech drží Joseph Kittinger (4 minuty 36 sekund).
Co se očekávalo před seskokem? Dočtete se v článku http://internetweek.cz/zajimavosti-sveta/sledujte-historicky-seskok-z-vysky-36-km-zive >>>
Podívejte se na fotografie ze skoku: http://www.universetoday.com/97972/baumgartners-record-breaking-jump-images-and-video/
Internet kolaboval
Ze stratosféry se prostě neskáče denně. Když k tomu připočtete podporu globální značky jako je Red Bull a vše posadíte do doby mobilních telefonů a sociálních sítí, máte o událost globálního významu postaráno.
Na Youtube sledovalo v hlavní okamžik 8 milionů lidí. Jak už jsme psali v článku o Twitteru (http://internetweek.cz/twitter/pribeh-twitteru-aneb-140-znaku-ktere-jsou-mocnejsi-nez-obama >>>), pokud do hledání zadáte nějaké slovo, můžete sledovat online všechny, co o tom píšou. Pro skok byl oficiální hashtag #livejump, ale upřímně řečeno, moc byste si v době seskoku nepočetli, neboť Tweety letěly rychleji než Felix. V době špičky 38 Tweetů za sekundu, 135 500 za hodinu.
Zdroj: Red Bull Stratos (redbullstratos.com)
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!