Určitě se vám stalo, že jste byly v nějaké situaci a naráz jste si uvědomili, že už jste to někde viděli. Co to vlastně bylo? Tento jev se nazývá dejá vu.
Určitě se vám stalo, že jste byly v nějaké situaci a naráz jste si uvědomili, že už jste to někde viděli. Co to vlastně bylo? Tento jev se nazývá dejá vu (čti deža ví - k výslovnosti slovního spojení se váže i vtip. A sice, jaký je opak slov "deža ví"? Deža neví:-)). Zažívá ho snad každý. Je hned několik teorií vzniku tohoto jevu. Déjà vu (francouzsky „již viděno“, označuje v psychologii jev (také nazývaný paramnésie), kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. V běžné řeči nebo např. v divadelní kritice může ale znamenat také prostě něco, co „jsme už viděli“, co není originální, původní.
Někteří vědci tvrdí, že jev deja vu vzniká špatnou synchronizací mozku. Tedy každá hemisféra mozku vnímá věci jinak. Mozek potom spojí vjemy z obou hemisfér a vznikne nám ucelený obraz. Ale co když se jedna hemisféra opozdí? Tak přirozeně ta druhá vyšle signál do mozku dříve, takže až přijde signál z té druhé, tak my vlastně už jeden máme, tudíž se nám zdá, že už jsme tu věc zažily. Ucelený obraz totiž vznikne, až obě hemisféry získají tu stejnou informaci.
Také je tu možnost, že v minulosti jste již viděli podobnou událost a mozek je nyní srovnává. Mozek si sám vzpomene na něco podobného a tím vzniká pocit, že už to znáte. Tedy pocit deja vu.
U mozku ještě zůstaneme. Může se také jednat o pouhé naplnění předpokladu našeho mozku o budoucnosti. V podvědomí (či nevědomí) si mozek sestaví podle toho, co zrovna vnímá jakýsi model, co se s největší pravděpodobností stane v nejbližší budoucnosti. Pak se to opravdu stane a cítíme to jako vzpomínku.
Lidé zabývající se parapsychologií tvrdí, že to je jakési předvídání budoucnosti. Nikdo neví na jaké bázi má fungovat. Také to někdy vysvětlují věšteckými sny. V noci se vám může zdát sen, ve kterém uvidíte budoucnost, no a potom, až se to stane si uvědomíte, že se vám o tom zdálo. Mnoho snů se vám v noci zdá a ráno už o nich nevíte. Toto mohou být jedny z nich. Také někdy bývá podáváno vysvětlení o vzpomínkách z minulého života, avšak tuto teorii bych vyloučil.
Možná je to jen můj pocit, ale jednou se mi stalo, že jsem měl asi ve stejný den dvakrát dejá vu. Takže jsem si to začal hlídat. Až jsem ho měl příště zkoušel jsem se na něj víc soustředit. Takto jsem to dělal vícekrát a zjistil jsem, že začínají být stále delší a vidím v nich dál a mírně do budoucnosti. Jednou jsem např. věděl co přítel řekne dřív než to vyslovil. Kdo ví co to vlastně dejá vu je?
Zažili jste někdy také pocit deja vu?
Další příspěvky autora: michelllin
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!