internetWEEK.cz menu TOPlist

Deja vu

Deja vu

Určitě se vám stalo, že jste byly v nějaké situaci a naráz jste si uvědomili, že už jste to někde viděli. Co to vlastně bylo? Tento jev se nazývá dejá vu.

 

Deja vu

Určitě se vám stalo, že jste byly v nějaké situaci a naráz jste si uvědomili, že už jste to někde viděli. Co to vlastně bylo? Tento jev se nazývá dejá vu (čti deža ví - k výslovnosti slovního spojení se váže i vtip. A sice, jaký je opak slov "deža ví"? Deža neví:-)). Zažívá ho snad každý. Je hned několik teorií vzniku tohoto jevu. Déjà vu (francouzsky „již viděno“, označuje v psychologii jev (také nazývaný paramnésie), kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. V běžné řeči nebo např. v divadelní kritice může ale znamenat také prostě něco, co „jsme už viděli“, co není originální, původní.

 

 

 

Deja vu - špatná synchronizace mozku

 

Někteří vědci tvrdí, že jev deja vu vzniká špatnou synchronizací mozku. Tedy každá hemisféra mozku vnímá věci jinak. Mozek potom spojí vjemy z obou hemisfér a vznikne nám ucelený obraz. Ale co když se jedna hemisféra opozdí? Tak přirozeně ta druhá vyšle signál do mozku dříve, takže až přijde signál z té druhé, tak my vlastně už jeden máme, tudíž se nám zdá, že už jsme tu věc zažily. Ucelený obraz totiž vznikne, až obě hemisféry získají tu stejnou informaci.

 

 

Deja vu a podobnost s minulostí

 

Také je tu možnost, že v minulosti jste již viděli podobnou událost a mozek je nyní srovnává. Mozek si sám vzpomene na něco podobného a tím vzniká pocit, že už to znáte. Tedy pocit deja vu.

 

 

Logické předvídání a deja vu

 

U mozku ještě zůstaneme. Může se také jednat o pouhé naplnění předpokladu našeho mozku o budoucnosti. V podvědomí (či nevědomí) si mozek sestaví podle toho, co zrovna vnímá jakýsi model, co se s největší pravděpodobností stane v nejbližší budoucnosti. Pak se to opravdu stane a cítíme to jako vzpomínku.

 

 

Deja vu - parapsychologická příčina?

 

Lidé zabývající se parapsychologií tvrdí, že to je jakési předvídání budoucnosti. Nikdo neví na jaké bázi má fungovat. Také to někdy vysvětlují věšteckými sny. V noci se vám může zdát sen, ve kterém uvidíte budoucnost, no a potom, až se to stane si uvědomíte, že se vám o tom zdálo. Mnoho snů se vám v noci zdá a ráno už o nich nevíte. Toto mohou být jedny z nich. Také někdy bývá podáváno vysvětlení o vzpomínkách z minulého života, avšak tuto teorii bych vyloučil.

 

Možná je to jen můj pocit, ale jednou se mi stalo, že jsem měl asi ve stejný den dvakrát dejá vu. Takže jsem si to začal hlídat. Až jsem ho měl příště zkoušel jsem se na něj víc soustředit. Takto jsem to dělal vícekrát a zjistil jsem, že začínají být stále delší a vidím v nich dál a mírně do budoucnosti. Jednou jsem např. věděl co přítel řekne dřív než to vyslovil. Kdo ví co to vlastně dejá vu je?

 

Zažili jste někdy také pocit deja vu?

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti   Deja-vu   Mozek   Ostatní  


Kategorie Zajímavosti


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?
20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.
Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.


Kategorie Deja-vu


Zažili jste deja vu? Pomozte vědcům tuto záhadu objasnit!Zažili jste deja vu? Pomozte vědcům tuto záhadu objasnit!
Deja vu, pocit, že odehrávanou situaci jste již zažili, nepoznala pouze pětina lidstva. Jde tedy o chybu v Matrixu nebo o záhadu pro psychology. Psychologové z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity Vás proto žádají o spolupráci…Deja vu. Běžná záležitost nebo skrytá magie?Deja vu. Běžná záležitost nebo skrytá magie?
Toto už jsem přeci zažil. Ale kdy a kde? Přesně takovou otázku si pokládáme, staneme-li se obětí jevu Deja vu. Moderní medicína pomáhá vyřešit spoustu podobných záhad, tato však zůstává stále obestřena tajemnem.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí