internetWEEK.cz menu TOPlist

Původ černého kamene v Ka´bě

Původ černého kamene v Ka´bě

Muslimové se ke kameni modlí, prokazují mu úctu. Oltář měl v Ka´bě na své pouti vystavit sám prorok Abraham, pověřený Bohem. O jeho původ se však vedou spory!

 

Původ černého kamene v Ka´bě

Ka´ba, sedmička a Islám

Muslimové berou své náboženství vážně. Každý, alespoň jednou za život, musí navštívit poutní místo Mekku. Když se muslimové rozhodnou, že se na pouť vydají, halí se do bílých šatů. Připravují se na to, že sedmkrát musí obejít Ka´bu, která je posvátnou stavbou v mešitě Masdžid al-Haram uprostřed města, a to ve směru od černého kamene doprava.

Přitom vždy, když muslimové míjejí černý kámen, políbí ho, nebo na něj sáhnou. Ptáme-li se proč zrovna sedmkrát, odpověď je prostá. V náboženství se číslice sedm považuje za velmi silný symbol. Známe sedm darů Ducha svatého, sedm svátostí, sedm smrtelných hříchů. Kromě toho, že se Ka´ba obchází sedmkrát, do vlastní svatyně vede žebřík se sedmi stupínky. Oltář má být vysvěcen během sedmi dní. Stejně tak dlouhou dobu musí být u své matky mládě, které má být rituálně obětováno. Číslice sedm je pro muslimy zkrátka velmi důležitá.

 

Původ legendárního kamene

Muslimové věří, že kámen ukrytý v 15metrové krychli, jež je nejvýznamnějším místem islámu, postavil sám praotec izraelského národa Abraham. Některé hinduistické texty však uvádějí, že Ka´ba, nejdůležitější objekt islámské víry v Mekce, obsahuje písmena v sanskrtu a píše se tam prý o tom, že kámen je součástí chrámu hinduistického boha Šivy.

 

Barva kamenů a hříšníci

Posvátná hornina prý kdysi měla úplně jinou barvu, než má dnes. Do muslimského státu má kámen přinést Abrahámův syn Izmael. Dříve měl mít barvu bělejší než samotné mléko a zčernat údajně měl pod rukami těch, kteří na něj sahali a měli za svůj život napácháno mnoho hříchů. Každý muslim, který koná svoji životní pouť, doufá, že se kamene dotkne. Někteří, kteří jsou vyšší, dokonce kámen mohou políbit, neboť na něj dosáhnou.

 

Kámen z vesmíru

Velice se spekuluje o skutečném původu tohoto záhadného kamene. Podle všeho by mohl být meteoritického původu. Muslimové by se tedy mohli klanět asteroidu, ale také se nevylučuje možnost, že se jedná o čedičový kámen, achát, či přírodní sklo. Rakouský geolog a mineralog Paul Maria Partsch po výzkumu kamene prohlašuje, že se zcela jistě nejedná o kámen pozemského původu. Jiného názoru je ale americký geolog Robert St. Dietz. Ten píše, že černý kámen ve skutečnosti má fyzikální vlastnosti achátu a rozšířené pruhování typické pro acháty.

 

Modla

Jistá stopa by mohla vést do roku 929, kdy posvátný kámen uloupí skupina perských sektářů. Pátrání muslimů po vzácném kameni trvá dlouhých dvacet let. Během navrácení kamene na své místo se pak náhodně zjistí, že nerost je schopen se udržet na hladině. Toho si všímají i vědci z dánské akademie a přichází se zcela novou hypotézou. Odpověď na původ zvláštního kamene by se podle ní mohla nacházet v písečných kráterech v saudsko-arabském Wabaru. Ty jsou pozoruhodné tím, že obsahují kusy skla, roztaveného teplem, při dopadu rozžhaveného tělesa. Kromě toho se v kráteru ve velkém shromažďuje sloučenina niklu a železa. Je to poněkud zvláštní, protože výzkumy z blízkého okolí potvrzují, že se nikde žádný nikl ani železo nenachází. Některé kousky skla prý mají navíc dutiny naplněné plynem. Nikdo nechápe jak je to možné. Jedná se o anomálii. Právě proto se však kameny mohou držet na vodě. Je tedy velmi pravděpodobné, že kámen z Ka´by pochází ze Saudské Arábie.

 

Legenda o trestu z nebes

Krátery ze Saudské Arábie jsou neznámé až do roku 1932. O jejich existenci do té doby tuší jen domorodci. Podle starých legend se však jméno Wabar vyskytuje již v dávné minulosti. Mělo se jednat o pohádkové město, které je zničeno nebeským ohněm za své hříchy. Tato událost se měla odehrát při prvním osídlování Saudské Arábie. Nebeský oheň je spojován s tím, že právě posvátný kámen z Ka´by zničil Wabar.

 

Nebezpečná akce

Na tajemství kamene se snaží přijít mnoho vědců. Tato situace se však komplikuje tím, že nemuslimům je přístup ke kameni přísně zakázán. Nejúspěšnějším špionem je britský voják Richard Francis Burton, kterému se daří obelstít muslimy a v přestrojení proniká do Mekky. Nechává se dokonce obřezat. Vykonává rituál sedmi obkroužení a dostává se tak do blízkosti magického černého kamene. Se svými poznatky se však neposouvá dále, než většina vědců. Tajemství záhadného kamene tak zůstává stále obestřeno.

 

Zdroje:
http://www.islamweb.cz/clanky/clanek.php?id=7
http://pravdaoislamu.cz/index.php/2008/05/17/o-puvodech-islamu-arabske-pohanstvi/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ka'ba
http://wikipedia.infostar.cz/b/bl/black_stone.html

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti ze světa   Cestování   Náboženství   Islám  


Kategorie Zajímavosti ze světa


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí