internetWEEK.cz menu TOPlist

Jaká bude další evoluce lidstva?

Jaká bude další evoluce lidstva?

Člověk zručný, neandrtálský, vzpřímený,… o vývojových fázích člověka jsme se učili ve škole, ale evoluce lidského pokolení probíhá i nyní. Jak budou vypadat lidé za pár desítek tisíc let?

 

Jaká bude další evoluce lidstva?

Jaké změny můžeme očekávat v příštích 200 000 letech v evoluci člověka? Pokud v té době bude ještě vůbec nějaký člověk po planetě Zemi chodit a současné trendy se výrazně nezmění, můžeme čekat následujících 10 vývojových linií.

 

Jedna rasa

 

V polovině 15. století byla jednotlivá etnika na Zemi fakticky izolovaná. V Evropě neměl nikdo ani tušení, že za velkou louží nekončí svět, ale nachází se tam velký kontinent, později pojmenován jako Amerika. Kolonizace Ameriky znamenala nejen kont s tamním domorodým obyvatelstvem ale také pozdější zavedení otroctví a „export“ obyvatel z Afriky. Dnes zde máme další vlnu emigrace, kdy například řada Španělů řeší ekonomické problémy své země odchodem do Latinské Ameriky. Etnika se navzájem promíchávají a svět se zmenšuje. V budoucnu by tak mohla vzniknout jen jedna lidská rasa.

 

Oslabení imunitního systému

 

Měli jste někdy antibiotika? Já ve 26 letech nikoliv a jsem na to patřičně hrdý, ne že bych je odmítal, ale zatím jsem je zkrátka nutně nepotřeboval. V medicíně ovlivněné lobingem farmaceutických firem je bohužel běžným trendem, že už malým dětem se antibiotika předepisují při kdejakém zakašláni. Takovým jedincům však při opravdovém maléru antibiotika nezaberou. Lidstvo se stává závislé na lécích. V budoucnu pak možná budeme mít minimální imunitní systém, neboť na vše bude lék a tělo se tak nebude muset samo ničemu bránit…snad jen lékům samotným.

 

Svalová atrofie

 

Jedním z velkých problémů astronautů při pobytu ve vesmíru je ochabování svalů. Proč? Ve vesmíru v nízké gravitaci astronauti nepotřebují nohy, ty nejsou zatěžovány a svaly v nich postupně ochabují. Ve vesmíru zřejmě v nejbližších letech žít nebudeme, i tak ovšem máme stále méně pohybu. Řada lidí si i do obchodu, který je 500 metrů od jejich domu, dojede autem. Jak můžeme jednoho krásného dne dopadnout, ilustruje více než dobře animovaný film o nezbedném robotovi Wall-E. Vřele doporučujeme!

 

 

Větší výška

 

Také jste slyšeli, že ve středověku byli naší předci mnohem menší? Ano, průměrná výška lidstva roste, za posledních 150 let o 10 centimetrů. Je to dáno tím, že se máme lépe. Někteří obyvatelé planety sice nemají co jíst a musí vyžit s dolarem na den, celkově je ovšem situace lepší než před desítkami či stovkami let. Uvidíme, jak to bude s výškou lidí v budoucnosti, zda budeme růst i nadále až někde po vrcholky stromů (nadsázka) nebo se růst biologicky zastaví.

 

Ztráta vlasů

 

Jste mladí a máte na vlase koleno? Kdysi dávno byl člověk chlupatý od hlavy až k patě. Poté ovšem změnil způsob života a během evoluce o většinu chlupů přišel. V dnešní době jsou zejména ženy bez chlupů (kromě vlasů) považovány za atraktivnější. Je dosti pravděpodobné, že to bude mít dlouhodobý vliv na evoluci. Když k tomu připočtete vliv chemikálií na vlasy apod., budou lidé v budoucnu zřejmě ještě méně chlupatější a to včetně vlasů.

 

Bichlování odzvonilo

 

Také lidský mozek se mění. Dnes se už pomalu ale jistě nesnažíme zapamatovat informaci ale to, kde ji najít. Lidský mozek tak může mít pod tíhou moderních technologií snahu přejít ze stádia „velké kapacity“ do stádia „velké efektivity“.

 

Menší zuby

 

Nejviditelnější změnou v oblasti chrupu má být postupné vymizení zubů moudrosti, které už dnes velká část stomatologů trhá, místo aby je léčila v případě kazu. Svou funkci už „osmičky“ ztratily a v budoucnu se zřejmě ztratí úplně. Výzkumy ukazují, že velikost lidského chrupu se v posledních 100 000 letech zmenšila, stejně jako čelisti. Je velmi pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat.

 

Méně prstů

 

Předtím, než se člověk stal člověkem vzpřímeným, sloužily prsty na nohou k zachycení podobně jako prsty na rukou. Jak ovšem začal člověk chodit po zemi, jeho prsty se postupně zmenšovaly do dnešní podoby. Větší prsty slouží k udržení rovnováhy, ale menší jsou prakticky zbytečné. Je tedy možné, že v budoucnu bude mít člověk na nohou jen čtyři prsty. Podobný evoluční trend byl už dříve zaznamenán u zvířat.

 

Lebka a porod

 

Jak se bude vyvíjet lidská lebka? Mezi vědci existují dva tábory. Zastánci „malé lebky“ se domnívají, že její vývoj co do rostoucí velikosti se již zastavil, neboť v případě větších lebek by nebyl možný porod. Při porodu císařským řezem je ovšem velikost lebky dítěte nepodstatná. Někteří vědci se proto domnívají, že v budoucnu budou ženy rodit výhradně touto cestou a lebka člověka se ještě zvětší.

 

Dodělej se sám

 

…tedy nikoliv alkoholem, ale doslovně. Sci-fi literatura i některé vize nám předhazují možnost, že jednoho krásného dne se bude člověk schopen díky technologii vylepšovat. Ať už před narozením, kdy si rodiče vyberou skrze geny požadované vlastnosti svého dítěte jako jídlo v restauraci nebo kdykoliv během života díky technologiím. Konec konců už dnes existují stále dokonalejší protézy, klouby či zubní implantáty.

 

Zdroj:
http://listverse.com/2012/11/26/top-10-possible-next-steps-in-human-evolution/
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/yojimbot/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavé články   Budoucnost lidstva   Lidstvo   člověk  


Kategorie Zajímavé články


Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázníMozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní
Úspěšná mladá novinářka Susannah Cahalanová napsala autobiografickou knihu o své záhadné nemoci, která ji bleskově srazila na dno, ale stejně rychle odezněla.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.



Autismus, šamani a koněAutismus, šamani a koně
Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.



Stará posvátná místa Stará posvátná místa
Víru našich prehistorických předků dávno vymazalo křesťanství. Ztráta paměti je pozoruhodná. Nevíme, kdo jsme byli, ani odkud jsme přišli. Když ještě žili Evropané v těsném spojení s přírodou, uctívali některá místa. Podívejme se, jak to bylo v Litvě



Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.



Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele
I na český internet pronikla informace, že zemřel slavný ruský léčitel, a nejen to, byl zavražděn – záhadnou vesmírnou energií. Jmenoval se Nikolaj Levašov. Kdo to byl a co hlásal?



Záhada nad záhady: Oregonský vír Záhada nad záhady: Oregonský vír
Na jednom místě ve státě Oregon v USA jako by fyzikální zákony nefungovaly. Indiáni se místa obávali a dali mu název Zakázaná oblast. Vědci fyzikální anomálii marně zkoumají už desítky let.



Opravdu bylo za komunistů lépe?Opravdu bylo za komunistů lépe?
Na internetu je zajímavá stránka, která srovnává ceny v roce 1989 s těmi současnými.



Aspartam E951: mění chemické složení mozkuAspartam E951: mění chemické složení mozku
Aspartam byl vyvinut jako chemická bojová látka. Dnes je nejrozšířenějším umělým sladidlem na světě. Ač bylo provedeno několik výzkumů, které potvrdily jeho vysoce škodlivou sílu. Je zkrátka dostupný, levný a toxický...




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí