internetWEEK.cz menu TOPlist

Autismus, šamani a koně

Autismus, šamani a koně

Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.

 

Autismus, šamani a koně

Pětiletý Rowan - syn Ruperta Isaacsona, Brita žijícího v USA, a jeho ženy Kristiny Neffové - trpěl nezvladatelnými záchvaty vzteku, nezadržoval moč a stolici a měl problémy s mluvením. Lékaři neznali způsob, jak dítěti pomoci, bylo prostě zařazeno mezi autisty, což je téměř neřešitelná diagnóza.

 

Veřejnost se o téhle podivné nemoci resp. disfunkci dozvěděla z role ztvárněné Dustinem Hoffmanem ve slavném filmu „Rainman“. Od té doby si myslíme, že autista je člověk, který působí jako blázen nebo podivín, ale může mít geniální schopnosti. Málo už se ví, že některé formy autismu jsou životu nebezpečné: pacienti zraňují nejen sebe, ale i jiné lidi, pokud není po jejich. A vyhovět jim prakticky nejde. Jejich rodiče se často zhroutí nebo jsou napadáni, když děti vyrostou a jsou fyzicky silné.

 

Rupert Isaacson je akční muž, profesionální cestovatel a rozhodl se, že zaveze syna do Mongolska k šamanům. Rodiče chtěli urazit část cesty na koních, protože chlapec k nim měl dobrý vztah, kontaktoval je beze strachu a byl s nimi šťastný.

 

V roce 2007 vyrazili do Mongolska, doprovázeni filmaři, kteří měli cestu dokumentovat, a ubytovali se v hlavním městě Ulánbátaru. Rupert jako profesionální novinář cestu popsal v knize The Horse Boy, která se stala v roce 2009 v USA bestsellerem, ale v českém překladu zatím nevyšla.

 

Šamani

„Jeli jsme do hor, kde nás čekalo devět šamanů, byli tam muži i ženy, a každý se připravoval na obřad po svém. Předseda Mongolské šamanské asociace smrděl vodkou. Mé pochybnosti a obavy rostly. Padl jsem do hnízda podvodníků?“ popisuje Isaacson první kontakt s místními šamany.

 

Autismus je tzv. vývojové duševní postižení projevující se abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi objevující se před třetím rokem věku. Příčiny autismu jsou neznámé, většinou se má za to, že za poruchami autistického spektra patrně stojí kombinace genetických předpokladů a dalších rizikových faktorů jako je zátěž životního prostředí látkami nepříznivými pro lidský organismus apod., některé studie popisují souvislosti mezi výskytem autismu a destabilizace nezralého imunitního systému během prvních dvou let života (např. prudké infekční onemocnění nebo intoxikace organismu). Závažnost postižení má širokou škálu a bere se jako neléčitelné, takže provází člověka celý život, avšak některé terapeutické postupy mohou projevy autismu zásadně kompenzovat do té míry, že autista je schopen studovat i pracovat, většinou však s různými formami úlev. U dospělých jedinců bývají často úspěšné speciální kompenzační psychologické techniky. (Wikipedia.org)

 

Rupert dotlačil křičícího a zmítajícího se Rowana, kterého nebylo možné uklidnit, k další šamance. K jeho překvapení se v jejích rukách zklidnil. Asistent podal šamance lahev vodky, ta nabrala notný lok do úst a bez varování ho vyprskla na dítě. Rowan začal znovu ječet, že chce domů a začal se bránit. Jenomže další šaman začal hrát na místní tradiční nástroj – brumli, také ostatní šamani začali vyluzovat různé zvuky a něco předvádět. Rowanova reakce byla udivující - začal se smát. Šamanské představení ho kupodivu uklidnilo.

 

„Bude v pořádku,“ řekl rodičům jeden šaman hrající na brumli. „Jen tohle dělejte jednou za rok další tři roky. A on se úplně vyléčí.“

 

Znělo to příliš optimisticky, ale pak se začaly dít další zvláštní věci. Přišel malý mongolský chlapec a Rowan se k němu rozběhl a začal ho objímat. „Bylo to neuvěřitelné, protože předtím můj syn nikdy neprojevil ani nejmenší zájem o jiné děti. Byl to klasický autistický „paralelní hráč“.“ Rowan oslovil chlapce: „Mongolský bratře.“ Objal ho a řekl: „Pojď, půjdeme k řece.“ Tomoo byl šestiletý syn Tulgy, který cizincům dělal průvodce a tlumočníka. Brzy na to si začali kluci spolu hrát – šermovali plastikovými meči.

 

První kontakt se světem šamanů byl tedy nečekaně příznivý. Isaacsonovi se s tím ale neuspokojili, věděli, že na severu u kočovných Mongolů žijí nejlepší šamani této země a vydali se k nim, přestože je čekala asi týdenní cesta. Měli k dispozici terénní auta, ale také vypůjčené mongolské koně. Čekala je nádherná, ale náročná mongolská příroda plná stád koní, koz, ovcí a jaků.

 

Výsledek mongolské terapie

Ať už za to mohli šamani, zvířata, která cestou potkávali, nebo radikální změna životního prostředí, fakt je, že chlapec se po návratu domů zbavil některých nejhorších symptomů včetně nezvladatelných záchvatů vzteku, zlepšila se jeho výslovnost a začal chodit na záchod. „Bylo to úžasné, vrátili jsme se domů s úplně jiným dítětem,“ popsal změnu jeho otec.

 

Nicméně k úplnému zázraku nedošlo. „Autismus nejde vyléčit, jen léčit,“ říká Rupert Isaacson, který stále pracuje na synově léčbě, se svojí manželkou založil v Texasu koňskou farmu zaměřenou na léčení autistických dětí. Setkává se také s odborníky, kteří se zabývají hipoterapií, a občas navštěvuje Evropu.

 

„Moje kniha opravdu netvrdí, že šamanismus nebo koně vyléčí autismus; jen říká, že jsme našli cestu,“ vysvětluje Isaacson, který vzal po dvou letech Rowana na další dobrodružnou výpravu –do Namibie, aby se také tam sešel s domorodými léčiteli.

 

Lékaři komentující tento případ jsou však zdrženliví, nevěří příliš v nějaký převratný vliv hipoterapie na autismus. Mongolskou cestu vidí jako zajímavý výlet, ale nejde o vědecký výzkum, který by se dal ověřit a použít u dalších dětí.

 

A další vývoj Rowanovy poruchy? V roce 2012 řekl Ruper Isaacson deníku The Independent, že radikální změna v Rowanově chování je způsobena možností být v kontaktu s koněm. Rowan si vytvořil se svým koněm neuvěřitelný vztah, který ho naučil mluvit, číst a řešit matematické příklady.

 

Kam dál? Mayové jsou nyní tak trochu módní záležitostí. Ale víme o nich něco jiného než, že měli zvláštní kalendář a stavěli na Yucatánu pyramidy? Mayskou duši dobře vylíčil šaman Martin Prechtel... | Pohled mayského šamana na západní kulturu >>>

 

Zdroje:
http://www.nytimes.com/2009/04/15/books/15horse.html?_r=0
http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/jan/23/autism-horse-boy-rupert-isaacson
http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/how-riding-a-horse-taught-a-boy-to-speak-7856663.html
http://www.horseboyfoundation.org/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Koně   Zajímavé články   Ze světa  


Kategorie Zajímavé články


Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázníMozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní
Úspěšná mladá novinářka Susannah Cahalanová napsala autobiografickou knihu o své záhadné nemoci, která ji bleskově srazila na dno, ale stejně rychle odezněla.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.



Stará posvátná místa Stará posvátná místa
Víru našich prehistorických předků dávno vymazalo křesťanství. Ztráta paměti je pozoruhodná. Nevíme, kdo jsme byli, ani odkud jsme přišli. Když ještě žili Evropané v těsném spojení s přírodou, uctívali některá místa. Podívejme se, jak to bylo v Litvě



Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.



Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele
I na český internet pronikla informace, že zemřel slavný ruský léčitel, a nejen to, byl zavražděn – záhadnou vesmírnou energií. Jmenoval se Nikolaj Levašov. Kdo to byl a co hlásal?



Záhada nad záhady: Oregonský vír Záhada nad záhady: Oregonský vír
Na jednom místě ve státě Oregon v USA jako by fyzikální zákony nefungovaly. Indiáni se místa obávali a dali mu název Zakázaná oblast. Vědci fyzikální anomálii marně zkoumají už desítky let.



Jaká bude další evoluce lidstva?Jaká bude další evoluce lidstva?
Člověk zručný, neandrtálský, vzpřímený,… o vývojových fázích člověka jsme se učili ve škole, ale evoluce lidského pokolení probíhá i nyní. Jak budou vypadat lidé za pár desítek tisíc let?



Opravdu bylo za komunistů lépe?Opravdu bylo za komunistů lépe?
Na internetu je zajímavá stránka, která srovnává ceny v roce 1989 s těmi současnými.



Aspartam E951: mění chemické složení mozkuAspartam E951: mění chemické složení mozku
Aspartam byl vyvinut jako chemická bojová látka. Dnes je nejrozšířenějším umělým sladidlem na světě. Ač bylo provedeno několik výzkumů, které potvrdily jeho vysoce škodlivou sílu. Je zkrátka dostupný, levný a toxický...




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí