internetWEEK.cz menu TOPlist

Krásy země Mayů a Aztéků na netradičních videích

Krásy země Mayů a Aztéků na netradičních videích

V roce 2010 oslavilo Mexiko dvousté výročí nezávislosti a sté výročí od slavné revoluce z roku 1910. Společnost Televisa při této příležitosti připravila sérií klipů, které představují krásy země úchvatným a poměrně netradičním způsobem.

 

Krásy země Mayů a Aztéků na netradičních videích

Jednotlivé klipy představují Mexiko ze čtyř úhlů pohledu, které jsou zajímavým způsobem propleteny dohromady. Jedná se o faunu, flóru, starou kulturu původních obyvatel a indiánské jazyky, které zazní jako doprovodné písně. Do toho všeho je přimíchán poslední důležitý element – krásná žena.

 

Videa představují jednotlivé státy Mexika. Můžeme se zde setkat s řadou známých a méně známých biosférických a archeologických lokalit.

 

Oaxaca

První video nás zavede do státu Oaxaca, nacházející se na jihu Mexika. Nejdříve se podíváme do soustavy skalních útvarů Hierve el agua, které připomínají vodopády. Další lokalitou je chrám a bývalý klášter San Juan Bautista a třetím slavný komplex Monte Albán. Kolem roku 800 před naším letopočtem ho založili Olmékové, na které později navázali Zapotékové. Není náhodou, že zde vystupuje i jaguár. Monte Albán totiž v překladu znamená Jaguáři vrcholek.

 

 

Tamaulipas

V druhém videu navštívíme stát Tamaulipas a zdejší biosférické rezervace. Za zmínku stojí třetí a poslední lokalita v tomto klipu. Jedná se o jeden z mnoha zatopených krásových závrtů – tzv. cenotes. Hrdinou videoklipu není jen tak ledajaký cenotes, el Zacatón je nejen nejslavnější ale také nejhlubší. Jeho hloubka činí 335 metrů, přičemž zatopeno vodou je 319 metrů. El Zacatón má téměř kruhový tvar o průměru 116 metrů a je součástí 5 navzájem propojených cenotes.

 

Ozdobou el Zacatónu jsou „plovoucí ostrovy“, díky kterým dostal i svůj název. Na hladině bychom našli asi 15 trávou zarostlých ostrůvků o průměru až 10 metrů. Zejména v malé hloubce prakticky neexistují vodní proudy, takže „plovoucí ostrovy“ se po hladině pohybují výhradně za asistence větru. Jejich původ není zcela znám, podle jedné z teorií se mohla vegetace uchytit na tenké bláně z vysráženého oxidu uhelnatého.

 

V uplynulých letech se na dno tohoto cenote potopila malá ponorka NASA, která ho prozkoumala a získala cenné zkušenosti pro budoucí ponor na některém z vesmírných objektů. V úvahu připadá zejména Jupiterův měsíc Europa, pod jehož ledovou skořápkou možná existuje oceán tekuté vody.

 

 

Chihuahua

Úplně první díl cyklu Hvězdy dvoustého výročí (Estrellas del Bicentenario) nás zavedl do státu Chihuahua, který se nachází na severu Mexika. Jedná se zřejmě pro našince o nejznámější mexický stát. Asi ne přímo ale prostřednictvím jistého plemene psa, který právě podle něj dostál své jméno.

 

V první části zjistíme, že i v Mexiku existuje poušť. Tahle nese název Samalayuca a má kolem 150 čtverečních kilometrů.

 

Další část nás zavede do systému kaňonů Barranca del Cobre, které jsou svou rozlohou větší než legendární Grand Canyon.

 

 

Yucatán

Posledním dnešním videem zavítáme na slavný poloostrov Yucatán. A nelze začít jinde a jinak, než Mayskými památkami. V první části se podíváme do ruin města Uxmal (čti ušmál), které zažilo svůj rozkvět v 10. století. V dalších částech přijdou ke slovu místní biosférické rezervace. Yucatán je považován za ráj na Zemi a zřejmě ne náhodou, co myslíte?

 

 

Foto a video: YouTube.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavá videa   Mexiko   Krása   Mayové  


Kategorie Zajímavá videa


Co se stane, když uhodí blesk do vody?Co se stane, když uhodí blesk do vody?
Velmi zajímavé video: Svět neustále sleduje stále více kamer. Díky tomu můžeme pozorovat i zcela výjimečné přírodní úkazy.Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!
Jsme opět blíže ke sci-fi budoucnosti. Německý start-up Lilium dostal své letadlo do vzduchu. Podívejte se, jak létá a funguje. Na první test obdivuhodné!Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?
Vše se mění. V technice a technologiích převratně. Móda se však často vrací. Skutečnou evoluci zaznamenaly snad jen plavky. Ale dekády většinou bezpečně rozpoznáte. Přesvědčte se.Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.Kulový blesk: záhada trváKulový blesk: záhada trvá
Za posledních dvacet let se věda s kulovým bleskem posunula o pár kroků kupředu. Ale stále zůstává více otázek, než je odpovědí. Co tedy s jistotou víme?Emma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyněEmma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyně
Britská umělkyně přemalovala svůj obličej 1250krát. Aby ukázala evoluci života a svůj pohled do lidského budoucna. Toto video však není jejím prvním počinem. Jednou zestárla a umřela, aby se znovu narodila. A věnuje se také chvályhodným tématům…NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!Video: Jak složit tričko za dvě vteřinyVideo: Jak složit tričko za dvě vteřiny
Když se to umí, je to paráda. Naučte se skládat trička nebo košile s krátkým rukávem bleskurychle!Časosběrné video: HyperlapseČasosběrné video: Hyperlapse
Spousty fotek za sebou dělají divy. Naučte se k nim přidat i pohyb a povýšíte své výsledky na další úroveň.Iluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzickáIluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzická
Naše vědomí, city, myšlenky působí zpětně na realitu způsobem, který může mít pozoruhodné výsledky. Jde jen o to uvědomit si, že vědomí je propojené, a problémy jsou řešitelné.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí